Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51271.07
-1.63%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2916.79
-0.11%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.97
-5.06%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $364.7
2.24%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Vietnam Başbakanı: “Kripto Para Düzenlemelerine Başlamamız Gerekiyor”

Başbakan, kripto varlıkların ticaretinin yapılabilmesi için bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Clock
Paylaş
Vietnam Başbakanı: “Kripto Para Düzenlemelerine Başlamamız Gerekiyor”

Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh, kripto paralar ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Chinh, Vietnam hükümetinin henüz yasal olarak tanınmayan kripto varlıkların ticaretinin yapılabilmesi için bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirtti.

Yerel haber ajansı VnExpress tarafından kısa süre önce yayımlanan bir haberde, Chinh’in düzenlemeler ile ilgili açıklamalarına yer verildi. Haberde Chinh’in, kripto paralar ile ilgili öncelikli olarak Kara Para Aklamayı Önleme (AML) konusunda bir düzenleme yapılmasını istediği belirtildi. Ülkede yaygın olarak kullanılan kripto paralara yönelik yapılacak düzenlemelere vatandaşların da karşı çıkmadan uyması gerektiği belirtildi.

Binance BannerBinance Banner

Bilindiği üzere Vietnam hükümeti, resmi olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini tanımıyor. Ancak kripto para birimleri ülkede bir ödeme yöntemi olarak kabul ediliyor. Her ne kadar yasal olarak tanınmasa da Vietnamlılar kripto paraları oldukça yüksek oranda benimsemiş durumda. Hatta konu ile ilgili hazırlanmış raporlar da bulunuyor.

Kısa süre önce Chainalysis tarafından yayımlanan bir raporda, Vietnam’ın, özellikle DeFi alanında son derece yüksek satın alma gücü ve benimseme oranına sahip olduğu belirtildi. Raporda ayrıca Vietnam’ın, hem 2022 hem de 2021 yılında kripto paraların benimsenmesi konusunda tüm ülkeler arasında ilk sırada yer aldığı belirtildi.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Hükümet Yetkilileri Yasal Zemin Oluşturmak İstiyor

Ülkedeki bu benimsenme oranının artması ile birlikte bazı hükümet yetkilileri de kripto paralara yönelik yasal zeminin oluşturulması talebinde bulundu. Hatta geçtiğimiz mart ayında, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Le Minh Khai, bir araştırma önerisi sundu.

Khai ayrıca, üç bakanlıktan kripto para birimleriyle alakalı bir tasarı oluşturmalarını istedi. Minh Khai, bu kapsamda görevlendirdiği bakanlara, Vietnam Merkez Bankası ve diğer ilgili düzenleyici kurumlarla birlikte çalışmalarını söyledi.

Tüm bunların yanında ülkenin bir de CBDC çalışması bulunuyor. Hatırlanacağı üzere 2021 yılında açıklama yapan Başbakan, Vietnam Merkez Bankasına verdiği talimat ile CBDC için bir pilot çalışma yapmasını istemişti. Ancak o zamandan itibaren konu hakkında net bir sonuca varılamadı.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar