Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66122.76
0.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3394.59
-1.41%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.99
-3.21%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $581.1
-0.33%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Vitalik Buterin, X Hesabının SIM Swap Saldırısı Olduğunu Açıkladı

Buterin, “Bu bir SIM swap saldırı, yani birisi sosyal mühendislikle telefon numaramı ele geçirdi” dedi.

Clock
Paylaş
Vitalik Buterin, X Hesabının SIM Swap Saldırısı Olduğunu Açıkladı

Geçtiğimiz hafta Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in Twitter (X) hesabı ele geçirildi ve saldırganlar takipçilerden hediye olarak sundukları NFT’ler aracılığıyla 691 bin dolar çaldı.

Ethereum’un kurucu ortağı, merkeziyetsiz sosyal ağ Farcaster’daki bir gönderide siber saldırganların, Twitter şifresini sıfırlamak için Twitter’ı taklit ederek hesabına ve 4,9 milyon takipçisine erişim sağlayan bir SIM swap saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı.

728×90 muhabbit - Vitalik Buterin, X Hesabının SIM Swap Saldırısı Olduğunu Açıkladı300x250 muhabbit - Vitalik Buterin, X Hesabının SIM Swap Saldırısı Olduğunu Açıkladı

Buterin, “Bu bir SIM swap saldırı, yani birileri sosyal mühendislikle telefon numaramı ele geçirdi” dedi.

Buterin, Elon Musk’ın Twitter’ı geçen yıl devralmasının ardından sosyal ağın bir hesabı kurtarmak için bir telefon numarası kullanılmasının saldırıyı daha kolay hale getirdiğini söyledi. “Bir telefon numarası, 2FA olarak kullanılmasa bile bir Twitter hesabının şifresini sıfırlamak için yeterlidir” diyen Buterin, ayrıca kullanıcıların telefonlarını Twitter hesaplarından tamamen kaldırabileceklerini ekledi.

Buterin, telefon numarasını özellikle eklediğini hatırlamadığını söyledi ve bunun X’in Twitter Blue doğrulama programına katılmak için gerekli bir veri parçası olabileceğini söyledi. Ayrıca Farcaster’ın gelişmiş güvenliği ve hesapların ele geçirilmesini önlemek için Ethereum adreslerini kullanması gerektiğini belirtti.

691 bin dolarlık NFT spam saldırısı

Saldırganlar, 9 Eylül’de sahte bir NFT çekilişi ilan ederek kullanıcıları kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamaya teşvik etti ve sonuç olarak mağdurlar toplu olarak 691 bin doların üzerinde para kaybetti. Vitalik Buterin’in saldırıya uğradığına dair ilk doğrulama babası Dmitriy “Dima” Buterin’den geldi.

Bu Buterin ailesinin Twitter hackerlarının kurbanı olduğu ilk olay değil. Ağustos ayında, Vitalik’in annesi Natalia Ameline bir Twitter açığına yakalanmıştı. Ameline, Ethereum için bir layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Metis’in Genel DAC Yöneticisi ve Yatırımcı İlişkileri Başkanıdır. Proje Twitter’da hacklendi ve bazı takipçilerin cüzdanlarının ele geçirilmesine yol açan kötü niyetli bağlantılar yayınlamak için kullanıldı.

İlginizi çekebilir: Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’in X Hesabı Hacklendi!

SIM swap (değiştirme) saldırısı nedir?

SIM swap saldırısı, hacker’ların bir SIM kart kullanıcısının telefon numarasını kendi SIM kartına aktardığı bir bir siber saldırıdır.

Hacker’lar ilk önce telefon numarası sahiplerinin sosyal medyada paylaştıkları kişisel bilgileri (doğum tarihi, telefon numarası vs) toplarlar. Daha sonra GSM müşteri hizmetlerini arayarak ve kişisel bilgileri kullanarak numarayı değiştirirler. Bunu yapabildiklerinde hedeflerindeki kişinin numarası değiştirilmiş ve hacker’ın SIM kartına aktarılmış olur. Numaranın gerçek sahibine ait olan tüm hesaplara “şifremi unuttum” üzerinden ulaşabilir ve şifreyi yenileyebilirler.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar