Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65136.29
-0.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3547.98
-0.22%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.82
-1.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $596.9
-0.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Vitalik, Kripto Para Şehir Fikrini Destekliyor!

Vitalik’e göre şehir “token”larıyla daha iyi bir yönetim sağlanabilir!

Clock
Paylaş
Vitalik, Kripto Para Şehir Fikrini Destekliyor!

31 Ekim Pazar günü yayımlanan bir blog yazısına göre, Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, yerel yönetimlerin ve vatandaşlarının çıkarlarına hizmet edecek kripto paraların başlatılması ve geliştirilmesi fikrini destekledi.

728×90 muhabbit - Vitalik, Kripto Para Şehir Fikrini Destekliyor!300x250 muhabbit - Vitalik, Kripto Para Şehir Fikrini Destekliyor!

Buterin, şehir “token”ları ve DAO kavramının aslında birbirine çok yakın ideolojiler barındırdığından bahsetti. Decentralized Autonomous Organization (DAO), dilimize Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon olarak çevrilmiştir. Kullanıcılar DAO ile elinde bulundurdukları kripto para miktarına dayalı olarak yapılacak olan değişikliklerde oy hakkına sahip olur. Böylelikle kuralları bir topluluk hazırlayıp belirlediği için DAO’lar, kendi kendini yöneten kuruluşlar olarak tanımlanabilir.

Vitalik şehir “token”ları için en azından şu maddelerin karşılaması gerektiğini söyledi:

  • Hükümetler için sürdürülebilir bir gelir kaynağı sağlamak
  • Vatandaşlar ve şehirler arasındaki ekonomik iş birliğini kolaylaştırmak
  • Tüm paydaşlar için gelir ve servet oluşturmayı teşvik etmek
  • Şehir çapındaki sosyal girişimleri teşvik etmek
  • Servet eşitsizliğini azaltmak

CityCoin kripto para şehir projesine en yakın “token” olduğunu söyleyebiliriz. CityCoin, Stacks (STX) blok zinciri üzerinde çalışıyor. Stacks, Bitcoin (BTC) ağında akıllı sözleşmeler sağlayan layer 1 çözümüdür.

Başka bir şehir “token”ına örnek verecek olursak MiamiCoin’i ele alabiliriz. Miami Belediye Başkanı Francis Sanchez, hükümetlerin finanse edilme biçiminde devrim yaratabileceğinden bahsetti.

Buterin, şehir “token”ların mevcut yönetim şeklini iyileştirme potansiyelini överek şunları söyledi:

21. yüzyıl dijital demokrasisi, şu anki demokrasiden çok daha iyi bir iş çıkarabilir. Oylamayı güvence altına almak için blok zincirleri kullanabilirsiniz. Mevcut oylama sistemlerini yeniden geliştirmektense dijital ortamda blok zinciri çok daha güvenli ve politik olarak daha mümkün görünüyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar