BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Wells Fargo’dan Yeni Blockchain Yatırımı

Hali hazırda Wells Fargo’nun bir kripto para projesi bulunmakta. Fakat bu seferki proje biraz farklı.

Yayın:

-

Wells Fargo’dan yeni blockchain yatırımı geliyor. Hali hazırda Wells Fargo’nun bir kripto para projesi bulunmakta. Fakat bu seferki proje biraz farklı.

Wells Fargo, bankacılık sektöründeki yerini, dünyanın en büyük dördüncü bankası olarak korumakta. Fargo, Londra merkezli kripto para birimi uyumluluk kuruluşu Elliptic’e yatırım yaparak blockchaine kendi adına ikinci adımı atmış bulunuyor. Bankanın girişim birimi tarafından yapıldığı açıklanan yatırımda, Elliptic’in yeni projesi olan bankaların aynı anda birden fazla kripto para borsasına erişim sağlanabilmesi amaçlanıyor. Fargo, projenin hızlandırılması adına projeye katıldığını duyurdu.

Elliptic Discovery (Elliptic Keşif) olarak isimlendirilen projenin, bir diğer amacı ise borsaların yasal standartlara uyup, ona göre hareket edip etmediklerini belirlemek. Borsalara erişim sağlamak isteyen bankalar, borsalar sebebiyle düzenleyeci kurumlarla problem yaşamak istemiyor. Bu sebeple bankalar adına çok önemli bir proje olduğu söylenebilir. Discovery Çözümü, 2013 yılından beri toplanan veriler ile borsaların uyumluluk politikaları, yasal durumu ve yetkileri hakkında yeterince bilgiye sahip.

Yatırım fonunu oluştururken SBI GROUP’tan da destek aldık.

SBI GROUP, uzun zamandır para transferleri için RippleNet ile birlikte çalışmakta. Geçtiğimiz dönemde Elliptic, AlbionVC, SignalFire, Octopus Ventures ve Santander gibi fonlardan da yatırım toplamıştı.

Wells Fargo, kendi dijital para birimine sahip olacak.

Toplamda 40 Milyon Dolar Yatırım

Aldığı bu yatırımla beraber Elliptic toplamda, bilinen 40 milyon doların üzerinde yatırım almış durumda. 2020 yılı ile birlikte Japonya ve Singapur’da yeni ofisler açan girişim, Facebook’un Libra’sı ve Line’ın Link’i gibi projelerde kullanılmak üzere yeni kitler oluşturmaya başladığını da duyurmuş durumda. Daha önceki yazılarımızda bankaların yeni fintech girişimlerine büyük miktarlarda yatırım yapıp fon sağladığından bahsetmiştik. Bu yatırımların ışığında bankaların çok belli etmeseler de gelişen sektörden uzak kalmak istemedikleri açık gibi görünüyor. Bankalar tarafından geliştirilen kripto para birimlerinin işleyişi nasıl olacak büyük bir soru işareti ancak yine de böyle girişimlerin arttığını görüyor olmak sektör adına umut verici. Yaratılan bu merkezli kripto para birimleri, merkezi olmayak kripta para birimlerine rakip olmayı başarabilecek mi her birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Chainlink Devasa Yükselişinin Sırrı Ne?

Chainlink, piyasa değeri ile en değerli 5. kripto para oldu!

Yayın:

-

chainlink

Chainlink (LINK) bu yıl devasa bir yükseliş yaşadı ve piyasa değerine göre en değerli beşinci kripto varlığı haline geldi. Bu duruma yol açan sebepleri DeFi ve Google’dan gelen verilere göre inceledik.

Beş Numaralı Koltuk İçin Savaş Kaynak: CoinMarketCap

Beş numaralı koltuk için verilen savaş, Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), Litecoin (LTC), Cardano (ADA) ve LINK arasında yapıldı. Ancak LINK, yıl boyunca yükselmeye devam etti ve an itibarıyla beşinci koltuğu kaptı.

Yapılan yatırımlar

Chainlink, yıl boyunca aralıksız bir şekilde ortaklık ve entegrasyon duyuruları yapmakta. Bununla beraber, beşinciliğe giden yol kusursuz değildi. Zeus Capital tarafından yazılan, Chainlink’in bir aldatmaca ve Wirecard’ın kripto versiyonu olarak nitelendirildiği bir raporun baş rolüydü. Zeus ayrıca, LINK’in %99 kar sağlama amacı olan bir kısa vadeli pozisyon olduğunu da iddia etti.

LINK’in Oracle projesinin başarısı, rekabeti de beraberinde getirdi. Bugün erken saatlerde, büyük bir kripto borsası olan OKEx Oracle sektörüne adım attığı söylendi. Rekabet ve eleştirilere rağmen LINK’in fiyatı hala artıyor.

DeFi Üzerinde Bulunan Toplam Kilitli Ethereum Değeri Kaynak: DefiPulse

Merkezi olmayan finans alanı, bu yıl kripto dünyasının dikkatini çekti ve bazıları bunu ICO ile karşılaştırdı. DeFi’de kilitlenen toplam Ethereum değeri, Haziran ortasında 1 milyar $’ın üzerindeyken, Ağustos başında 4.5 milyar $’ın üzerine çıktı.

DeFi uygulamalarının tümü olmasa da çoğu, bir tür fiyat veri akışı gerektirmekte. Çoğu DeFi uygulamasının güvenliği için sağlam ve merkezi olmayan bir yayın gereklidir. Bu tür eksiklikler, bozulmalara yol açtı. Chainlink, bu alanda bilinen en iyi oyuncu olduğu için, DeFi alanını büyümesinden en çok katkıyı edinen isim oldu.

LINK Fiyatı ile İlgili Google Aramaları Kaynak: IntoTheBlock

Google Trends’ten alınan verilere göre, Chainlink’e olan ilgi ABD’de ve dünya üzerinde çok yüksek. Genel piyasa duyarlılığı, kripto fiyat dinamiklerinde önemli bir rol oynar. Bitcoin’e olan ilgi, aynı kaynak tarafından alınan verilere göre, Bitcoin’in fiyatı 20.000 $ bandındayken tavan yapmıştı.

Dolayısıyla, iki farklı veri kaynağı LINK’in yükselişini kısmen açıklıyor. Framework Ventures’ın kurucu ortağı Michael Anderson, Nisan ayında LINK’in yakın gelecekte 25 doların üzerine çıkmasını beklediğini söyledi. O sırada LINK’in fiyatı 4 doların altındaydı.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Revolut’un Kayıplar 2019’da Üçe Katlanmış!

Revolut’un kayıpları, artan gelire ve kullanıcı kitlesine rağmen artışta.

Yayın:

-

Revolut Finansal Hizmetler

Kripto dostu ticaret uygulaması ve Avrupa’nın en büyük fintech şirketlerinden biri olan Revolut’un gelirlerindeki büyümeye ve yeni müşterilerine rağmen 2019’da kayıplarını üçe katladığı bildirildi.

Londra merkezli şirketin 2018’de yaklaşık 33 milyon pound (43 milyon $) olan kaybı, 2019 senesinde 106 milyon pounda (139 milyon $) yükselmiş.

Revolut’un kurucusu ve CEO’su Nikahla Storonsky, müşteri portföyündeki önemli artmışa rağmen 2019 senesinde büyük kayıplar yaşandığını belirtti. CNBC’nin 11 Ağustos tarihinde bildirdiği habere göre, Revolut’un günlük aktif müşterisi %231 artmış ve ödeme yapan müşteriler de %139 oranında artmış.

Revolut, 2019 yılı boyunca gelirlerinde de keskin bir yükseliş gördü. Bildirildiği gibi, Revolut’un 2019’daki gelirleri (163 milyon euro) 2018 senesine göre (58 milyon pound) %180 artmış durumda.

Storonsky’e göre, artan kayıpların ana nedeni, küresel genişlemeye yönelik agresif yatırımlar ve yeni ürün teklifleriydi. Revolut, Avustralya, Brezilya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Rusya, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri gibi 24 yeni pazarda hizmetlerini büyütmek için Visa ile ortaklığını duyurmuştu.

Revolut, Ağustos 2019’da Hargreaves Lansdown AJ Bell gibi brokerlerle rekabet edebilmek için Birleşik Krallık ve Avrupa’daki müşterileri ücretsiz bir şekilde hisse senedi alım satım özelliğini sundu.

Revolut, son aylarda bariz zorluk belirtileri göstermekte. Haziran 2020’de şirketin düzinelerce çalışanı işten çıkarttığı bildirildi. Corona virüs kaynaklı krizin ortasında bu hareketin maliyet tasarrufu sağlayan bir önlem olduğu açıklandı. Fakat yeni bir CNBC raporuna göre, Relovut salgına rağmen 3 milyon yeni kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu durumda ise Revolut’un salgın dolayısıyla iş ivmesi etkilenmemiş gibi görünüyor.

Revolut, 2019’da zarar bildiren tek kripto firması değil. Nasdaq’da listelenen Bitcoin madencilik ekipmanı üreticisi Canaan, bu yılın başlarında 148 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Eski Goldman Sachs ortağı Mixer Novogratz tarafından kurulan Galaxy Digital’de 2019’da 33 milyon $’lık zarar bildirdi.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.