BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Wells Fargo’dan Yeni Blockchain Yatırımı

Hali hazırda Wells Fargo’nun bir kripto para projesi bulunmakta. Fakat bu seferki proje biraz farklı.

Yayın:

-

Wells Fargo’dan yeni blockchain yatırımı geliyor. Hali hazırda Wells Fargo’nun bir kripto para projesi bulunmakta. Fakat bu seferki proje biraz farklı.

Wells Fargo, bankacılık sektöründeki yerini, dünyanın en büyük dördüncü bankası olarak korumakta. Fargo, Londra merkezli kripto para birimi uyumluluk kuruluşu Elliptic’e yatırım yaparak blockchaine kendi adına ikinci adımı atmış bulunuyor. Bankanın girişim birimi tarafından yapıldığı açıklanan yatırımda, Elliptic’in yeni projesi olan bankaların aynı anda birden fazla kripto para borsasına erişim sağlanabilmesi amaçlanıyor. Fargo, projenin hızlandırılması adına projeye katıldığını duyurdu.

Elliptic Discovery (Elliptic Keşif) olarak isimlendirilen projenin, bir diğer amacı ise borsaların yasal standartlara uyup, ona göre hareket edip etmediklerini belirlemek. Borsalara erişim sağlamak isteyen bankalar, borsalar sebebiyle düzenleyeci kurumlarla problem yaşamak istemiyor. Bu sebeple bankalar adına çok önemli bir proje olduğu söylenebilir. Discovery Çözümü, 2013 yılından beri toplanan veriler ile borsaların uyumluluk politikaları, yasal durumu ve yetkileri hakkında yeterince bilgiye sahip.

Yatırım fonunu oluştururken SBI GROUP’tan da destek aldık.

SBI GROUP, uzun zamandır para transferleri için RippleNet ile birlikte çalışmakta. Geçtiğimiz dönemde Elliptic, AlbionVC, SignalFire, Octopus Ventures ve Santander gibi fonlardan da yatırım toplamıştı.

Wells Fargo, kendi dijital para birimine sahip olacak.

Toplamda 40 Milyon Dolar Yatırım

Aldığı bu yatırımla beraber Elliptic toplamda, bilinen 40 milyon doların üzerinde yatırım almış durumda. 2020 yılı ile birlikte Japonya ve Singapur’da yeni ofisler açan girişim, Facebook’un Libra’sı ve Line’ın Link’i gibi projelerde kullanılmak üzere yeni kitler oluşturmaya başladığını da duyurmuş durumda. Daha önceki yazılarımızda bankaların yeni fintech girişimlerine büyük miktarlarda yatırım yapıp fon sağladığından bahsetmiştik. Bu yatırımların ışığında bankaların çok belli etmeseler de gelişen sektörden uzak kalmak istemedikleri açık gibi görünüyor. Bankalar tarafından geliştirilen kripto para birimlerinin işleyişi nasıl olacak büyük bir soru işareti ancak yine de böyle girişimlerin arttığını görüyor olmak sektör adına umut verici. Yaratılan bu merkezli kripto para birimleri, merkezi olmayak kripta para birimlerine rakip olmayı başarabilecek mi her birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

MetaMask 1 Milyon Kullanıcıyı Aştı

Yayın:

-

By

MetaMask 1 milyon kullanıcıyı aştı. Son açıklanan verilere göre MetaMask Google Chrome üzerinde 1 miyondan fazla cihazda aktif.

En eski Ethereum cüzdan eklentilerinden biri olarak hizmet veren MetaMask, büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. MetaMask cüzdanı, Ethereum cüzdanlarını ve DApp’ları kullanmak ve yönetmek için aktif olarak kullanılmakta. MetaMask tarafında yapılan duyuruda, Chrome WebStore üzerinden indirilme sayısı açıklandı. Durum çok fazla ilgi çekmiş görünmüyor. Fakat Hem Ethereum hem de MetaMask için önemli bir veri olarak öne çıkıyor.

Tabi bu rakam Google Store üzerindeki rakam. Aslında MetaMask, 1 milyon barajını 2018 yılının başında aşmış durumdaydı. İndirilme rakamlarındaki bu artış ise 2020 yılında gerçekleşen Ethereum (ETH) yükselişini destekler durumda. Bir çok yeni cüzdan bu yıl aktif edilmiş durumda. Ethereum ise şu sıralar 272 dolar seviyelerinden işlem görmekte.

Mobil Cihazlarda MetaMask

MetaMask beta versiyon olarak mobil cihazların uygulama marketlerinde bulunmakta. Fakat hala tam anlamıyla bir onay almış değil. Google’ın son dönemde kripto paralarla alakalı uygulamaları silme girişimleri gündemi bir süre meşgul etmişti. 2 yıl önce de bir anda Google mağazasından Metamask’ı kaldırmıştı. Fakat daha sonasında geri adım atmıştı.Şimdi ise uygulama 1 milyondan fazla indirmeye sahip. Yüksek indirilme oranlarına sahip bir uygulama sizce Google tarafından tekrar yayından kaldırılabilir mi?

Aynı problem Apple Store üzerinde de yaşanmakta. Bazı çalışanlar MetaMask uygulamasını, rekabet karşıtı uygulamaların bir örneği olarak görmekte. Eğer MetaMask mobil uygulama marketleri (Play Store, AppStore) ile problemlerini çözüp tam anlamıyla onay almayı başarabilirse, bu durum MetaMask ve Ethereum için adaptasyon adına önemli bir adım olacak. Mobil pazar ile birlikte 1 milyonluk rakam, yeni oluşacak indirme rakamlarının yanında çok küçük kalabilir. MetaMask ilerleryen dönemde onay problemlerini çözebilecek mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Google Ve Hedera Hashgraph (HBAR) İşbirliği Nereye Gidecek

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Google, Hedera Hashgraph’ın yönetim konseyine (Governing Council) katıldığını duyurmuştu.

Yayın:

-

By

Google ve Hedera Hashgraph (HBAR) işbirliği nereye gidecek? Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Google, Hedera Hashgraph’ın yönetim konseyine katıldığını duyurmuştu. Bağımsız araştırma firması Fundstrat’ın araştırmasına göre, dağıtık defter teknolojisi platformu Hedera Hashgraph, 2024’e kadar 1,9 milyar dolar değer yaratabilir.

Rapora göre Ekim 2019 tarihinden bu yada ağda nerdeyse 36 milyon işlem gerçekleştirilmiş durumda. Bahsettiğimiz tarihte ağ, herkese açık hale getirilmişti. Bu noktada ağın talep gördüğü aşikar. Hedera ağı şu sıralar Acoer gibi şirketler tarafından, Yeni Koronavirüs’ün yayılımını izlemeye yardımcı olmak adına aktif olarak kullanılmakta.

Fundstrat’ın raporuna göre Google’ın konseye katılması, Hedera’nın gelecekteki başarısı için anahtar durumunda. IBM, Boeing ve Deutsche Telekom gibi şirketler konseyde bulunurken Google’ın da eklenmesi, aslında şirketin kurumsal potansiyelinin bir göstergesi olabilir.

Hedera Hashpraph CEO’su Mance Harmon’un açıklamalarına göre, Google’ın konseye katılımı ile birlikte, bazı “node”ların Google Cloud üzerinde çalışacak.

Google diğer konsey üyelerinden farklı olarak, aynı zamanda ağın korunmasından sorumlu olacak.

Açıklamalara göre Hedera Hasgraph, Google tarafından büyük övgü almış durumda. Konuyla alakalı Google Cloud’dan gelen açıklama ise söyle.

Hedera Hashgraph’a ölçeklenebilir ve güvenilir bir altyapı sunmaktan heyecan duyuyoruz.

Libra Nerede Hata Yaptı

Google gibi bir çok şirket Hedera Ağı’na katılım gösterirken, bir çok kurum Facebook’un Libra’sından ayrılmış durumda. Harmon’a göre Libra’nın yönetişim modeli Hedera’ya çok benziyordu. Hatta 2019 yazında Harmon, Wall Street Journal’da konuyla alakalı bir yazı yayımlayıp Facebook’un, Hedera’nın modelini çaldığını iddia etmişti.

Başta projeye her sektörden katılım olmasına rağmen sonradan Visa, Mastercard ve PayPal gibi firmaların Libra projesinden neden çekildiği halen merak konusu.

Libra sayesinde regülatörlerle birlikte çalışmanın önemini kavradık.

Harmon cümlesini şu şekilde derinleştiriyor. “Bu, Facebook’un regülatörlerle iletişim kurmadığı anlamına gelmiyor. Fakat Libra, birden fazla para birimini bir sepette toplamak istedi. Bu regülatörler için zorlu bir durum, farklı prosedürler ve protokoller gerektiriyor. Bunun gibi karmaşık işlere bulaşmayacağız.”

Google anlaşması ile birlikte büyük bir “hype” kazanan Hedera, regülatörlerle birlikte çalışıp hedeflerine ulaşabilecek mi hep birlikte gözlemleyeceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler