BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Wirecard Başını Dertten Kurtaramıyor!

Tartışmalı ödeme şirketi Wirecard, yine iddiaların odak noktasında!

Yayın:

-

wirecard

Tartışmalı Alman ödeme sistemi Wirecard, Kıbrıs’taki FBME bankasında faaliyet gösteren bir Mastercard yöneticisi tarafından suç işlendiği iddiası ile raporlandı.

2014 yılında, ABD Mali Suç İcra Ağı, bankanın “kara para aklama, dolandırıcılık, yaptırımlara uymama ve diğer yasadışı faaliyetlere ön ayak olmak” gibi sebepler ile suçlandıktan sonra, ABD’li finans kurumlarına FBME ile işbirliği yapmasını yasaklamıştı.

The Times gazetesinin 27 Temmuz tarihli haberine göre, Banka, Suriye’den kimyasal silah kaçakçılığı ve çocuk istismarı gibi suçlar ile bağlantılı bir şekilde kara para aklıyor.

FBME’nin Wirecard ile Bağlantılı Olduğu İddia Ediliyor

FBME’nin, şirket defterlerindeki 2.1 milyar dolarlık nakit kaybını hesaplarda göstermeyen tartışmalı şirket Wirecard ile bağları olduğu bildiriliyor.

Kayıp fonların ortaya çıkarılması Wirecard’ı iflas başvurusu yapmaya itti. Bununla beraber şirketin CEO’su Markus Braun Almanya’da tutuklandı. Wirecard’ın COO’su Jan Marsalek ise oldukça yüklü miktar kripto para birimi ile Rusya’da saklandığı iddia ediliyor.

FBME’deki yaşanan olayların son bölümünde, isimsiz bir Mastercard yöneticisi, özel araştırmacılar tarafından Visa ve Mastercard’ın sahtekarlık ve kara para aklamanın önlenmesi amacıyla tasarlanmış bir “Phantom transactions” sistemi kullanarak kara para aklanmasının üzerini kapattığını iddia ediyor.

Sistemin, şirketler arasında hayali işlemlere ping atarak, şüpheli işlemleri yüzbinlerce görünür işlem ile birlikte seyrelttiği iddia edildi.

FBME’nin hissedarlarından bir sözcü, mahkemenin özel araştırmacıların iddialarını, “herhangi bir kanıt ile desteklenebilir” bulmadığını belirterek, yeni iddiaları reddetti.

Bir Mastercard sözcüsü, yaptığı bir röportajda FBME ve Wirecard arasında iddia edilen bağlantıların kanıtlamanadığını söyledi. Ayrıca sözcü gazetecilere, para cezaları ve lisansların askıya alınmasına sebep olabilecek ödeme işlemleri için sıkı bir uygulama süreci sürdürdüğünü belirtti.

Wirecard Hakkındaki Şüpheler

Bugun Wall Street Journal’dan gelen bir rapor, Wirecard’ın kumar işlemlerini yanlış kodladığı ve yüksek seviyede çalıntı kart alımları ve ters işlem yaptığını iddia ediyor.

Buna karşılık olarak, Visa ve Mastercard’ın her birinin Wirecard’a 10 yıl önce 10 milyon $’ı aşan bir para cezası verdiği iddia ediliyor. Kaynaklara göre, Visa yöneticilerinin en az 2015 senesinden bu yana Wirecard ile ilgili şüpheleri vardı.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Plajda Bitcoin İle Hizmet Alımı mı? Neden Olmasın!

Güney Kore’nin ünlü Busan plajlarında Bitcoin gibi kripto paralar ödeme seçeneği olarak kabul edilecek.

Yayın:

-

Güney Kore’nin kumsalları ve tatil beldeleriyle ünlü şehri Busan’da Bitcoin devri başlıyor. Bitbeat’e bağlı CIC Enterprise, ülkenin en işlek 2 plajında kripto para ödeme seçeneğini pilot olarak deneyecek.

ZDNet Kore üzerinde çıkan habere göre, ülkenin turist merkezi Busan plajlarında Haeundae Beach System’in token destekli ödeme çözümünü sağlamak için Innotech ile ortaklık kuruldu. Ortaklık sonucunda bir uygulamanın geliştirilmesi bekleniyor. Uygulama sayesinde, akıllı telefonlarda Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), MCI ve WAY ERC-20 token’ları ile birlikte plajda hizmet alımı yapılabilecek.

Şu an için sadece su sporları ile alakalı aktiviteler, can yelekleri, şemsiye ve şezlong kiralama gibi hizmetler için kullanılabilecek olan kripto para ile ödeme seçeneğinin ilerleyen zamanlarda farklı hizmetler için de kullanılması bekleniyor.

Tek Uygulamada 10 Saniyede Kripto Parayla Ödeme!

Bitbeat, uygulamalarının diğer uygulamalardan farkını da ortaya koydu. Bitbeat sözcüsü, benzer projelerde her zaman müşterilerin işlemlerini yapabilmeleri ve akabinde ödeme yapabilmeleri için farklı uygulamalara da ihtiyaç duyduğuna değindi. Ancak yeni geliştirilecek uygulamada, müşteri farklı bir uygulama indirmeye gerek kalmadan kripto para ile ödemesini yapabilecek. Üstelik işlemin QR kodu ile 10 saniyeden kısa bir sürede gerçekleşmesi bekleniyor.

“Haeundae-gu Beach System’in plajlarında kullanılan dijital para birimlerinin gerçek hayatta da yaygın olarak kullanılmasını umuyoruz. Bunun için de kripto para birimi tabanlı bir ödeme sisteminin tutunabileceği bir ortamı yaratmaya çalışacağız.”

Busan plajlarındaki yetkililer, insanların yazın keyfini çıkartması için plajlarda geçirilen zamanı kaliteli hâle getirmeye çalışıyor. Bunun için çeşitli olanaklar sağlamaya çalışan yetkililer çeşitli hizmet yelpazeleri üzerinde çalışıyor. Özellikle su sporlarında gerekli ekipmanların sağlanması konusunda çaba gösteren yetkililer, ekipmanların evden getirilmesi yerine plajdan kiralanmasını sağlamaya çalışıyor.

Bu yeni girişimin yanı sıra daha önce de Songjeong şehrinde turistler tarafından rağbet gören bir plaj benzer bir kripto para odaklı ödeme sistemi üzerinde pilot bir çalışma yürütüyor.

Güney Kore Blockchain teknolojisi ve kripto para endüstrisi için yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ülke, Blockchain teknolojisine olan ilgisini kurulacak olan Blockchain kampüsü ile kanıtlıyor. Blockchain teknolojisi ile kara yollarında da ödeme sistemi getiren Güney Kore yeni çalışmalarıyla diğer ülkelere örnek olmaya devam ediyor.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Güney Kore Karayolları Blockchain ile Ödeme Alacak!

Güney Kore, otoyollar için blockchain ödeme sistemi geliştiriyor!

Yayın:

-

Blockchain

Güney Kore‘nin en büyük ticari bankalarından biri olan KEB Hana Bank, devlet destekli karayolu işletmecisi olan Korea Expressway Corporation (KEC) ile ülkenin otoyollarına blockchain tabanlı geçiş ücreti ödeme sistemi getirmek için anlaşma yaptı.

D Daily’ye göre proje, yıl sonundan önce hayata geçecek. Sistem, KEB Hana’nın akıllı telefon bankacılığı uygulaması Hana One Q’yu bağlayarak sürücülerin otoyol ücretlerinin ayarlamaları, ertelemeleri ve hatta otoyol ücret iadelerini almak için kullanılacak.

Rapor, anlaşmaya dahil olan her iki tarafın da kısmen temassız çözümler sunmasına teşvik eden corona virüs salgını nedeniyle nakit bazlı ve kredi kartı ödemelerini azaltmayı amaçlayan blockchain çözümünü uygulamak için bir araya geldiğini belirtiyor.

Korea Expressway Corparation ve KEB Hana Bank, ödeme sistemi projesiyle sinerlilerini güçlendirecek. Birbirleri ile verilerini paylaşacak olan iki şirket, bunu blockchain teknolojisi ile yapmayı planlıyor.

Temassız Ödemeleri Benimseme

Korea Expressway Corparation’ın satış bloümü başkanı Kwang-Ho Lee konu hakkında şu yorumu yaptı.

Corona virüsten sonra küresel ekonomiye önderlik etmek için dijital anlaşma politikasının Kore versiyonunun bir parçası olan blockchain teknolojisini uygulayarak, özelleştirilmiş temassız hizmetleri geliştirmeye devam edeceğiz.

Bilim ve ICT Bakanlığı ile Kore İnternet ve Güvenlik Dairesi anlaşmayı onayladı. KEB Hana ayrıca geçen yıl aynı devlet dairelerinden blockchain mail elektronik doğrulama programı için onay aldı.

Son zamanlarda Güney Kore hükümeti, 2025 yılına kadar endüstri 4.0 projelerine 48 milyar $ yatırım yapma niyetini açıkladı. Ülkenin amacı, pandemi sonrası dönemde tüm endüstrilerin dijitalleşmesini teşvik etmek gibi görünüyor.

Güney Kore’nin Gyeongbuk eyaletindeki Andong şehri, 7 Temmuz’da endüstriyel kenevir üretimi için işletme izni almıştı.

Görünüşe göre, corona virüs pandemisi ile birlikte nakit paranın arzı azalacak gibi. Bununla birlikte dijital para kullanımı ve temassız ödemeler gibi nispeten yeni nesil sayılabilecek teknolojiler gittikçe popüler bir hale geldi. Bu popülerlik ile birlikte gelişmiş ülkeler kendi kripto para birimlerini geliştirmeye başladı. Bu durum ile birlikte kripto paraların kullanım alanlar gittikçe artacak gibi görünüyor.

Sizce ülkemizde de bu tür girişimleri görebilecek miyiz?

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.