Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $58542.94
3.95%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3300.54
2.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.85
1.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $399.6
0.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Wirecard Başını Dertten Kurtaramıyor! Suç İddiası!

Tartışmalı ödeme şirketi Wirecard, yine iddiaların odak noktasında!

Clock
Paylaş
Wirecard Başını Dertten Kurtaramıyor! Suç İddiası!

Tartışmalı Alman ödeme sistemi Wirecard, Kıbrıs’taki FBME bankasında faaliyet gösteren bir Mastercard yöneticisi tarafından suç işlendiği iddiası ile raporlandı.

2014 yılında, ABD Mali Suç İcra Ağı, bankanın “kara para aklama, dolandırıcılık, yaptırımlara uymama ve diğer yasadışı faaliyetlere ön ayak olmak” gibi sebepler ile suçlandıktan sonra, ABD’li finans kurumlarına FBME ile işbirliği yapmasını yasaklamıştı.

Binance BannerBinance Banner

The Times gazetesinin 27 Temmuz tarihli haberine göre, Banka, Suriye’den kimyasal silah kaçakçılığı ve çocuk istismarı gibi suçlar ile bağlantılı bir şekilde kara para aklıyor.

FBME’nin Wirecard ile Bağlantılı Olduğu İddia Ediliyor

FBME’nin, şirket defterlerindeki 2.1 milyar dolarlık nakit kaybını hesaplarda göstermeyen tartışmalı şirket Wirecard ile bağları olduğu bildiriliyor.

Kayıp fonların ortaya çıkarılması Wirecard’ı iflas başvurusu yapmaya itti. Bununla beraber şirketin CEO’su Markus Braun Almanya’da tutuklandı. Wirecard’ın COO’su Jan Marsalek ise oldukça yüklü miktar kripto para birimi ile Rusya’da saklandığı iddia ediliyor.

FBME’deki yaşanan olayların son bölümünde, isimsiz bir Mastercard yöneticisi, özel araştırmacılar tarafından Visa ve Mastercard’ın sahtekarlık ve kara para aklamanın önlenmesi amacıyla tasarlanmış bir “Phantom transactions” sistemi kullanarak kara para aklanmasının üzerini kapattığını iddia ediyor.

Sistemin, şirketler arasında hayali işlemlere ping atarak, şüpheli işlemleri yüzbinlerce görünür işlem ile birlikte seyrelttiği iddia edildi.

FBME’nin hissedarlarından bir sözcü, mahkemenin özel araştırmacıların iddialarını, “herhangi bir kanıt ile desteklenebilir” bulmadığını belirterek, yeni iddiaları reddetti.

Bir Mastercard sözcüsü, yaptığı bir röportajda FBME ve Wirecard arasında iddia edilen bağlantıların kanıtlamanadığını söyledi. Ayrıca sözcü gazetecilere, para cezaları ve lisansların askıya alınmasına sebep olabilecek ödeme işlemleri için sıkı bir uygulama süreci sürdürdüğünü belirtti.

Wirecard Hakkındaki Şüpheler

Bugun Wall Street Journal’dan gelen bir rapor, Wirecard’ın kumar işlemlerini yanlış kodladığı ve yüksek seviyede çalıntı kart alımları ve ters işlem yaptığını iddia ediyor.

Buna karşılık olarak, Visa ve Mastercard’ın her birinin Wirecard’a 10 yıl önce 10 milyon $’ı aşan bir para cezası verdiği iddia ediliyor. Kaynaklara göre, Visa yöneticilerinin en az 2015 senesinden bu yana Wirecard ile ilgili şüpheleri vardı.

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar