BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Yatırım Tavsiyesi 1 Milyon 175 Bin Liradan Etti!

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sosyal medya platformu Twitter üzerinden yatırım tavsiyesi verip tam tersini uygulayarak kâr eden isme 1 milyon 175 bin lira ceza kesti.

Yayın:

-

yatırım tavsiyesi 1 milyon 175 bin liradan etti

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sosyal medya platformu Twitter üzerinden yatırım tavsiyesi verip tam tersini uygulayarak kâr eden isme 1 milyon 175 bin lira ceza kesti.

Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni’nin 18 Haziran 2020 tarihli sayısında borsaları ve sosyal medya platformu Twitter üzerinden yatırım tavsiyesi yapanları ilgilendiren bir ceza dikkati çekti. Bültende sosyal medya platformu Twitter üzerinde tanınmış bir yatırım danışmanının takipçilerine RYSAS hisselerini almalarını tavsiye ettiği sonraki gün ise bir anda elindeki tüm hisseleri sattığı yazıyordu.

Bültende;

“Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş. (RYSAS) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, aşağıdaki tabloda yer alan idari para cezasının uygulanmasına karar verilmiştir.”

Yatırım Tavsiyesi 1 Milyon 175 Bin Liradan Etti!

Sermaye Piyasa Kurulu’nun Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’ne göre cezalandırıldığı belirtildi. Sözü edilen tebliğin ilgili fıkrasında televizyon, gazete veya internet gibi kitle iletişim araçları kullanarak yatırım tavsiyesinde veya yorumda bulunmak suç değil. Ancak yatırım tavsiyesini veya yorumunu değiştirmeden 5 gün içerisinde tavsiyenin veya yorumun tersi şeklinde işlem yapmak piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilerek suç unsuru olarak sayılır.

Twitter üzerinde derinhisse kullanıcı adıyla bilinen Önder Tavukçuoğlu isimli şahsın gerçekleştirdiği iddia edilen olayda zarar ettiği söylenen kişiler mevcut. Bununla birlikte yaşanan ilk olay olmadığı da belirtiliyor. Yani derinhisse’nin aldığı ilk SPK cezası bu değil.

Bununla birlikte özellikle sosyal medya platformlarında oldukça aktif bir şekilde piyasa bozucu eylemler gerçekleştirenlerin Sermaye Piyasa Kurulu tarafından daha denetimli bir hâle gireceği belirtildi. Geleneksel borsaları takibinin yapılacağı konusunda işaret verilmesi akıllara kripto para piyasası ile alakalı bir takibin ve yaptırımın olup olmayacağını getiriyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Ledger O Sorunu Çözemezse Sıkıntı Derken, ÇÖZDÜ!

Kripto para cüzdanı Ledger, büyük bir güvenlik açığıyla karşı karşıya geldi.

Yayın:

-

SON DAKİKA! Ledger Kullanıcılarına Kötü Haber! İFŞA OLDUNUZ!

Popüler kripto para cüzdanlarından Ledger yine bir sorunla karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğradığını, müşterilerinin e-posta adresleri ile kişisel bilgilerinin maalesef ki sızdırıldığını açıklamıştı.

Üzerinden çok geçmeden Blockchain araştırmaları ile adından söz ettiren Monokh, yeni bir rapor yayınladı. Ledger’ın şu zamana dek ortaya çıkan sorunları ve sorunları ele alış şeklini kronolojik bir şekilde sıralayan Monokh, bir sorunun hâlâ çözülmediğine işaret etti. İddiaya göre sözü edilen sorun Ledger’a bildirildi lakin hâlâ çözülebilmiş değil şeklinde bir açıklama yapıldı.

Sorun cüzdan sahibinin Bitcoin Fork’larından (Litecoin, Bitcoin Cash) gönderme yaparken elindeki Bitcoin’lerin de gittiğini görememesi. Yani cüzdan sahibi Litecoin için işlem yaparken aynı zamanda Bitcoin mainnet’inin kilidini de açmış oluyor. Normal şartlar altında farklı uygulamaların da ulaşamayacağı bilgilere ulaşmasının önü açılıyor.

Sorun Çözüldü!

Kripto para topluluklarından bu sorunla ve daha önceki siber saldırı olayı ile alakalı eleştirilerin odağı olan Ledger, az önce sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada sorunun çözüldüğünü ilan etti.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

17’lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

Twitter hack saldırısının 17 yaşındaki beyni suçsuz olduğunu savundu.

Yayın:

-

17'lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

15 Temmuz gecesi tüm dünyayı sarsan Twitter siber saldırısının faili geçtiğimiz hafta yakalanmıştı. Florida’da yakalanan failin henüz reşit olmayan 17 yaşındaki Graham Ivan Clark olduğu açıklandı.

Yerel haber merkezi Tampa Bay Times’ın haberine göre, Clark’ın 30 farklı suçlamadan 200 yıla kadar hapis istemi bulunuyor. 30 farklı suçlamaya bakacak olursak da sim swap yoluyla hack işlemini gerçekleştirdiği için 17 iletişim dolandırıcılığı suçlaması, hack işlemi öncesinde ve sırasında bireysel bilgileri kullandığı için 11 kişisel bilgi kullanımı, kullandığı bilgiler ile bilgisayar veyahut elektronik cihazlara erişim sağladığı için ve son olarak da bu eylemleri yardımıyla 5 bin dolardan fazla organize dolandırıcılık bulunuyor.

Geçtiğimiz salı günü görülen ön duruşmada Clark, suçsuz olduğunu iddia etti. Ayrıca tutukluluk hâli başladığından beri Clark 725 bin dolar kefalet ile hapiste tutuluyor. Bugün (05.08.2020) tarihinde görülecek olan duruşmada kefaletin tutarında indirime gidilmesi bekleniyor.

İlerleyen duruşmalarda Clark’ın suçsuz olduğu şeklindeki savunmasına devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bununla birlikte Clark, suçunu kabul edip anlaşma yapma yolunu da seçebilir.

Suç Ortakları

Clark, iddialara göre dünyayı sarsan Twitter Hack saldırısında yalnız değildi. İddianameye göre 17 yaşındaki Clark, Birleşik Krallık’ta yaşayan 22 yaşındaki Nima Fazeli ve 19 yaşındaki Mason Sheppard ile internet üzerinden tanıştı. Üç kafadar 15 Temmuz gecesi herkesin bildiği küresel hack saldırısını gerçekleştirdi.

Elon Musk’tan eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’ya, yeni başkanlık adayı Joe Biden’e kadar birçok ismi hedef alan saldırı yaklaşık 3 saat sürmüştü. Bu 3 saat içerisinde 117 bin dolara yakın para toplayan üç kafadarın, hemen hemen benzer suçlamalarla mahkeme salonuna girmesi bekleniyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.