Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65460.89
1.70%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3159.39
2.90%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.69
3.38%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $569
1.23%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Dünyanın Yeni Para Birimi: Tuvalet Kağıdı!

Yeni koronavirüs korkuları bölgeye yayıldıkça, Hong Kong ve Singapur’da bulunan eczanelerde tuvalet kağıdı, kağıt havlu, maske gibi ürünler tam anlamıyla tükenmek üzere.

Clock
Paylaş
Dünyanın Yeni Para Birimi: Tuvalet Kağıdı!

Asya ülkelerinde yeni para birimi, tuvalet kağıdı ve cerrahi maskeler olmuş durumda. Yeni koronavirüs korkuları bölgeye yayıldıkça, Hong Kong ve Singapur’da bulunan eczanelerde tuvalet kağıdı, kağıt havlu, maske gibi ürünler tam anlamıyla tükenmek üzere. Hatta şirketler bu ürünleri müşterilerine özel hediyeler olarak göndermekte. Hediyelik kalem gibi ürünler yerini tamamiyle bu ürünlere bırakmış durumda.

728×90 muhabbit - Dünyanın Yeni Para Birimi: Tuvalet Kağıdı!300x250 muhabbit - Dünyanın Yeni Para Birimi: Tuvalet Kağıdı!

Şirketler, müşterilerini şaşırtmak ve ilişkilerini desteklemek adına hediye olarak maske ve tuvalet kağıdı gönderiyor. Online Satış Sitesi olan IG Group’un Singapur Ofisi müşterilerine, dijital termometre, maske ve antiseptik şişeler dağıtarak bu akımı ciddi derecede yaymış görünüyor.

IG Group’un bu hediyeleri yeni koronavirüs için uyarılar kritik bir seviyeye ulaştıktan sonra başladı. Aslında şirketin yerel yönetiminde bir şaka olarak ortaya atılan bu fikir hızlıca destek buldu. Ardından personellere ve müşterilere hızlı bir şekilde gönderilmeye başlandı. Hediyeler ise önemini şirketlerin personellerini işe gelmeden evden çalışmaya başlatıklarında ortaya çıktı. Çünkü bölgede artık insanlar hastalıktan korunmak adına kamusal alanlara çıkmamayı tercih ediyor.

Solitude Risk Fonu CEO’su Joel Werner, 10 şubat günü Hong Kong’da evi için tuvalet kağıdı ve maske bulamadığından dolayı siparişini Amazon üzerinden verdiğini duyurdu. 216 rulo tuvalet kağıdı için ciddi miktarda para ödeyen Werner, aynı zamanda kargo ücreti olarak da 200 dolar ödemiş.

Hong Kong’da fazla fazla ödeme yapsanız bile tuvalet kağıdı bulamazsınız.

Bir kısmını arkadaşlarına göndereceğini belirken Joel şu sıralar bu hediyenin şarap hediye etmekten daha iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Tuvalet Kağıdı Çekilişi

Ev eşyaları satan mağazalardan finans merkezlerine kadar her noktada insanları çekmek için tuvalet kağıdı ve maske çekilişi yapılmakta. Hatta geçtiğimiz günlerde Hong Kong’da yapılacak bir Lucky Draw için katılımcılardan tuvalet kağıdı ve maske getirmeleri istendi.

Aslında vermek istediğimiz mesaj aslında bir kriz yada kıtlık olduğunda ürünün yada hizmetin ne olduğunun hiç fark etmemesi. Bir ürünün yada hizmetin arzı azaldığında yada aşırı talep gördüğünde ister istemez fiyatı yukarı çıkar. Aynı zamanda bir anda çok değerli ve önemli bir ürün haline gelebilir. Buradan hareketle mevcut arzı azalma durumunda olan ürünlere dikkat çekmek istiyorum. Bu kadar olmasa da acaba önümüzdeki dönemlerde Bitcoin arzında oluşacak azalma, fiyatlamada bu tarzda bir etki gösterecek mi. Önümüzdeki halving ile Bitcoin arzı yarı yarıya azalacak. Fakat bu son halving değil. Biliyorsunuz ki Bitcoin arzı her 4 yılda bir yarı yarıya azalacak. Bitcoin arzının iyiden iyiye azalmasıyla böyle bir kıtlık durumu yaşanacak mı hep birlikte göreceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar