Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69108.69
0.68%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3758.89
0.21%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.74
-1.18%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.8
0.27%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Avukat Zoe Konstantopoulou; Vinnik Suçsuz!

Kapatılan kripto para borsası BTC-e’nin yöneticisi Alexander Vinnik davası tüm hızıyla sürerken avukatı Zoe Konstantopoulou’dan “Vinnik suçsuz, Yunanistan’dan insanlık dışı muamele gördü” iddiası geldi.

Clock
Paylaş
Avukat Zoe Konstantopoulou; Vinnik Suçsuz!

Kapatılan kripto para borsası BTC-e’nin yöneticisi Alexander Vinnik davası tüm hızıyla sürerken avukatı Zoe Konstantopoulou’dan “Vinnik suçsuz, Yunanistan’dan insanlık dışı muamele gördü” iddiası geldi.

30 aylık uzun tutukluluk döneminden sonra, sonunda Yunanistan’dan Fransa’ya iadesi gerçekleştirilen Rus asıllı Alexander Vinnik’in iade sırasında hastaneye kaldırıldığından bahsetmiştik. Hastaneye kaldırıldığı haberi, Yunan asıllı avukatı Zoe Konstantopoulou’nun sosyal medya paylaşımı ile duyurulmuştu.

Sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen Vinnik’in taburcu olmadan soruşturmasına başlanacağı açıklanmıştı. Dava süresince Fransa’da olacağı belirtilen Vinnik’in dava sonrası önce Yunanistan’a sonra da ABD’ye gönderilecek.

728×90 muhabbit - Avukat Zoe Konstantopoulou; Vinnik Suçsuz!300x250 muhabbit - Avukat Zoe Konstantopoulou; Vinnik Suçsuz!

2016 ABD Başkanlık Seçimlerinde BTC-e Aracılığıyla Fonlama

Vinnik ilk olarak 2017’de kripto para borsası Mt.Gox’a siber saldırı düzenleyen hacker grubu ile ilişki içerisinde olduğu şüphesiyle suçlanmıştı. 2018 Temmuz ayında ise 4 milyar dolarlık para aklayan bir çetenin başında olduğu şüphesiyle Yunanistan’da tutuklanmıştı.

Dava raporuna bakıldığında Mt.Gox ve para aklama çetesi olaylarının yanı sıra 2016 ABD başkanlık seçimlerinde BTC-e üzerinden fonlama yapıldığı da iddia ediliyor.

Ailesiyle Görüştürmediler!

Alexander Vinnik’in avukatlarından Zoe Konstantopoulou, süreç esnasında medyayla en çok iletişim hâlinde kalan isimdi. Cointelegraph’la yaptığı görüşmede,

“Alexander 30 aydır Yunan yetkililer tarafından keyfi olarak gözaltına alındı. Bu dönemde insanlık dışı muameleler gördü.”

Vinnik’in sözü geçen kötü muameleyi daha doğrusu yaşadığı ağır insan hakları ihlallerini protesto etmek için açlık grevine girdiği biliyor. Konstantopoulou, Vinnik’in açlık grevinde 44.günü geride bıraktığını ve sağlık durumunun bozulmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Konstantopoulou’ya göre, Vinnik duruşma veya suçlama yapılmaksızın, mahkeme kararı olmadan tutuluyor. Ayrıca Vinnik aleyhine olan davanın, eski BTC-e yöneticisini cezalandırmak amacıyla Yunanistan’da, Fransa’da ve ABD’de siyasi çıkarları olan bir grup tarafından açıldığını iddia etti.

Kötü muamele ve siyasi çıkar iddialarının yanı sıra Konstantopoulou, Vinnik’in Yunanistan’da tutuklu kaldığı süre boyunca ailesiyle bile görüştürülmediğini açıkladı.

“Yunan yetkililer, Alexander’ın ailesini, beyin kanseri tanısı konmuş eşini bile görmesine izin vermedi.”

Yapılan tüm suçlamalara rağmen avukatı Konstantopoulou, “Vinnik suçsuz!” demeyi hiç bırakmadı. İlerleyen günlerde davanın Fransa’daki ayağının başlamasıyla, yasal olarak Vinnik’in Mt.Gox olayı ile alakası var mı yok mu veya kara para akladı mı aklamadı mı hep birlikte öğreneceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar