BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Aave Flash Loan Etkisiyle Pazar Sıralamasını Yükseltti!

Aave, flash loan etkisi ile yükselişte!

Yayın:

-

aave

Merkezsiz finans (DeFi) kredi protokolü Aave, “flash loan”ların sayısında çok ciddi bir artış yaşadı. Söz konusu “flash loan”ların günlük değeri temmuz başından bu yana %1,000’den fazla artarak 11 milyon $’dan 130 milyon $’a kadar yükseldi.

DeFi Pulse’a göre, rekor kredi ihracı, Aave’nin kilitli fonlarıyla dördüncü en büyük DeFi protokolüne yükseldiğini ve şu anda projeye bağlı olan yaklaşık 392,9 milyon $’lık sermayesi olduğunu belirtti.

Aave’nin LEND tokenının değeri de iki aydan kısa bir süre içinde yaklaşık olarak %500 değerinde arttı. LEND fiyat belirlenmesi sürecinden bu yana ilk defa değerini 0.3 $’ın üzerine yükseltti. Aave şu anda 362 milyon $’lık piyasa değeri ile 34. en büyük kripto varlığı olarak işlem görüyor.

Flash Loan’lar Aave’nin Piyasa Değerini Yükseltiyor

Aave, “flash loan”larını “DeFi’deki ilk teminatsız kredi opsiyonu” olarak tanımlamakta. Ayrıca Aave, likiditenin bir işlem bloğu içinde havuza iade edilmesi şartı ile yatırımcıların anında borç almasına olanak sağlıyor.

Krediler, kullanıcıların işlemleri gerçekleştirmek için akıllı sözleşme yoluyla talimatları dikte etmelerine olanak tanıyan arbitraj ve teminat değişiminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İşlemlerden elde edilen kazançlar üzerinden %0.9 komisyon alınır ve bu ücret platformun likidite sağlayıcıları arasında dağıtılır.

Eğer borçlu, kredi koşulunu karşılayamazsa “o noktaya kadar yapılan işlemleri geri almak için tüm işlem tersine çevirilir” ve Aave’nin rezerv havuzundaki güvenlik fonlarının garantisi sağlanır.

bZx’e Yapılan Flash Loan Saldırıları

Aave’nin sağladığı yeni popülerliğe rağmen, “flash loan”lar, 2018’de açık kaynaklı bankacılık protokolü Marble’ın piyasaya sürülmesinden bu yana kripto ekosisteminin bir parçası oldu.

Bununla beraber “flash loan”lar, Şubat ayında DeFi kredi platformu bZx’ten yaklaşık 1 milyon dolar dolandırılmasına sebep oldu. Bunu yapan likidite sağlayıcısı bir şekilde platformun Oracle sağlayıcısını manipüle etmiş ve indirimli bir şekilde yüzlerce token satın almış.

Kripto para borsası Coinbase, saldırının ardından analizlerinde gelecekte çok daha fazla “flash loan stili Oracle saldırısı”nın DeFi ekosistemini hedefleyeceğini söyledi. “Flash loan ve karmaşık yollarla etkileşimde bulunan birleşik DeFi protokolleri yeni bir güvenlik açığı sınıfı yaratmış durumda.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Binance Balancer’ı Listeliyor

Kripto para borsası Binance, az önce yaptığı duyuru ile birlikte Balancer’ı (BAL) listeleyeceğini duyurdu.

Yayın:

-

binance kripto para borsası

Kripto para borsası Binance, az önce yaptığı duyuru ile birlikte Balancer’ı (BAL) listeleyeceğini duyurdu.

DeFi platformlarından Balancer (BAL) yeni bir merkezi borsada daha işlem görmeye başlıyor. Geçtiğimiz aylar DeFi ürünlerindeki yükseliş ile birçok merkezi borsa DeFi tokenlerini listeleme kararı almıştı.

Çıkış yaptığı ilk gün yaşadığı yüzde 200’lük artış ile dikkat çeken Balancer önde gelen DeFi ürünleri arasında bulunuyor. Kontrat üzerinde bulunan bir açık sebebiyle geçtiğimiz dönemde saldırıya da uğrayan platform, DeFi Market Cap’te 6’ıncı sırada bulunmakta.

Binance üzerinde işleme açılacak pariteler ise şu şekilde:

BAL/BNB, BAL/BUSD, BAL/BTC

Bugün başlatılacak alım satım işlemleri için, yatırma işlemleri de an itibariyle başlatılmış durumda.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Son Dakika! Ethereum Classic 1 Haftada 2’ci Kez Saldırı Altında

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Yayın:

-

Ethereum Classic

Ethereum Classic (ETC) bir hafta içinde ikinci kez yüzde 51 saldırısına maruz kaldı.

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Konu ile ilgili açıklama yapan ETC Labs, madenciler için takip edilmesi gereken zinciri duyurdu.

Saldırganları devre dışı bırakmak için takio edilmesi gereken “whitelist”i paylaşan ETC Labs madencilerin desteğini bekliyor.

Binance ve Bitfly yatırma ve çekim işlemlerini tamamen dondurmuş durumda. 4.000 blok boyunca gerçekleşen saldırının ardından gelen yeni saldırı ağın güvenliği konusunda büyük soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Ağ üzerinde hash gücü üstünlüğünün bir grup tarafından sağlaması halinde gerçekleştirilebilen saldırı türü proof of work algoritması kullanan tüm ağlarda gerçekleştirilebilmekte.

Fakat ağın hash gücü arttıkça saldırının maliyeti de aynı oranda artmakta. Yüzde 51’in ele geçirilmesi halinde ise ağ üzerinde “çift harcama” ve zinciri değiştirme gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bitquery tarafından yapılan açıklama geçen hafta gerçekleşen saldırının 200.000 $ maliyet ile gerçekleştirildiğini ve 5.6 milyon $ değerinde ETC’in “double spending”e maruz kaldığını belirtildi.

Saldırıların ardından Ethereum Classic fiyatında ise önemli bir düşüş gerçekleşmemiş görünüyor. Yüzde 1 düşüş ile 7.03 $ seviyelerinden işlem gören kripto para, geçmişte de yüzde 51 saldırısına maruz kalmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.