Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70216
-1.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3792.95
3.22%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.12
2.80%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $619.3
3.53%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

ABD Bankaları İçin Stablecoin Düzenlemesi Geldi

Kılavuza göre artık ABD bankaları resmi olarak stablecoin şirketleri için hizmet sağlayabilecek.

Clock
Paylaş
ABD Bankaları İçin Stablecoin Düzenlemesi Geldi

ABD’deki bankalar için düzenleyici kurum olarak görev yapan OCC (Office of the Comptroller of the Currency), yeni bir kılavuz yayınladı.

728×90 muhabbit - ABD Bankaları İçin Stablecoin Düzenlemesi Geldi300x250 muhabbit - ABD Bankaları İçin Stablecoin Düzenlemesi Geldi

Kılavuza göre artık resmi olarak ABD bankaları stablecoin şirketleri için hizmet sağlayabilecek. Bu sayede stablecoin şirketleri rezervlerini resmi olarak ABD bankalarında bulundurabilecek.

Düzenleme tarafındaki eksikliklere rağmen bazı stablecoin şirketleri halihazırda rezervlerini ABD bankalarında bulunduruyordu. Bu şirketlerin en önemli örneği ise Circle ve Coinbase ortaklığıyla Centre tarafından kontrol edilen USD Coin (USDC). Şirket 1’e 1 ABD Doları ile desteklediği stablecoini USDC için rezervlerini ABD merkezli birden fazla bankada bulunduruyordu.

Yeni adım ile birlikte yasal zemine oturtulan bu hizmet çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Centre CEO’su Jeremy Allaire Mart ayında önemli açıklamalarda bulunmuştu. USDC rezervlerinin ABD merkezli bankalarda bulunduğunu sözleriyle yineleyen Centre CEO’su birçok bankanın stablecoin şirketleriyle çalışmak istediğini altını çizmişti.

Diğer stablecoin şirketleri ile ilgili konuşamayacağını ancak USDC için bankaların “reserve banking” noktasında büyük bir talep oluşturduğunu ve kendilerine yoğun bir talep geldiğini açıklamıştı.

Stablecoinlerin Geleceği

Merkez bankaları tarafından ortaya konması planlanan “merkez bankası dijital paraları”nın stablecoinler için sorun olabileceğinin konuşulduğu bir ortamda ABD düzenleyici kurumundan gelen bu adım, stablecoinlerin geleceği ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

Düzenleyici kurumlar ile birlikte yasal zeminde çalışmaya başlayan stablecoin şirketleri önümüzdeki dönemde önemini daha da artırabilir.

Diğer stablecoin haberleri için: Stablecoin Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar