Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69702.49
-0.48%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3822.45
2.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.99
-2.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.2
-1.81%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Avrupa Birliği Üyeleri Stablecoinlere Karşı Olduğunu Açıkladı!

Avrupa Birliği, stablecoinler için sıkı bir yasal mevzuat istiyor!

Clock
Paylaş
Avrupa Birliği Üyeleri Stablecoinlere Karşı Olduğunu Açıkladı!

27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nin 5 üyesi, birliğe stablecoinler ile ilgili düzenleme yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

728×90 muhabbit - Avrupa Birliği Üyeleri Stablecoinlere Karşı Olduğunu Açıkladı!300x250 muhabbit - Avrupa Birliği Üyeleri Stablecoinlere Karşı Olduğunu Açıkladı!

Bu çağrı Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya ve Almanya tarafından yapılmış durumda. Reuters tarafından bildirilenlere göre, bu ülkenin bakanları tarafından yürütülen hareket, Avrupa Birliği’nin ilgili riskler ve düzenlemeler hakkında aksiyon alana kadar, bölgede stablecoinlerin kullanımını kısıtlayacak.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, ortak bir açıklama ile gazetecilere verdiği demeçte, etkilenen projeler düzenleme arayışına girecekleri zaman “sert bir yaklaşım” ile karşı karşıya kalacaklarını belirtti.

Bu yaklaşım, düzenlemelere uymayan “özel sektör faaliyetlerinin yasaklanmasını” içerecek. Scholz, stablecoin düzenlemelerini sıkılaştırma ihtiyacını şöyle gerekçelendiriyor:

Finansal piyasayı istikrarlı tutmanın ve eyaletler için alınacak bazı aksiyonların bizim görevimiz olduğu konusunda hemfikiriz.

Avrupa Birliği Libra’yı İstemiyor!

Bu isteğe cevap veren AB ülkelerinin bu kararı, zor durumdaki Facebook Libra projesine bir saldırı olarak görülebilir.

Fransız Maliye Bakanı Bruna Le Maire, “Komisyonun, terörist faaliyetler veya kara para aklama için kripto kara birimlerinin kötüye kullanılmasını önlemek için çok güçlü ve çok net kurallar yayınlamasını bekliyoruz” dedi ve ekledi, “Merkez bankası, para birimi basılmasına izin verilen tek kurumdur ve bu durum, sözde Libra projesi de dahil olmak üzere herhangi bir proje tarafından tehlikeye atılamayacak ya da yararlanılamayacak bir durum.

Geçtiğimiz günlerde, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, stablecoinler hakkında iyimser açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalar ile birlikte Avrupa ülkelerinde stablecoin kullanımı artış görmüştü. Fakat bu kararlar neticesinde, bu artış terse dönebilir.

Bununla beraber, bölgedeki çoğu düzenleyici kurum Libra’yı çok ciddi bir şekilde inceleme altına aldığı için, Libra projesi AB’de sıkıntılar yaşamakta.

Diğer stablecoin haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer kripto para haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar