Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66532
-5.90%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3212.63
-8.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.17
-17.84%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $578.3
-5.71%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Dolarına Olan Bağımlılığı Azaltmak İsteyen Çin, Yeni Bir Girişim Başlatıyor!

Çin, ABD dolarına dayalı bir ekonomiye olan bağımlılığını azaltmak istiyor.

Clock
Paylaş
ABD Dolarına Olan Bağımlılığı Azaltmak İsteyen Çin, Yeni Bir Girişim Başlatıyor!
  • Devlet kontrolünde olan bir kuruluş, Asya yuanı isimli bir CBDC projesi başlatıyor.
  • Yeni girişim ile ABD yaptırımlarından kaçınmak isteniyor.
  • Birçok Asya ülkesini kapsayacak proje, yaklaşık 13 ülke tarafından kullanılabilecek.

Çin devleti kontrolünde olan bir düşünce kuruluşuna bağlı araştırmacılar, ülkenin ABD dolarına dayalı bir ekonomiye olan bağımlılığını azaltmak için Asya genelinde yeni bir girişim başlatıyor. Bu kapsamda araştırmacılar, bir dijital para birimi fikrini ortaya attılar. 

728×90 muhabbit - ABD Dolarına Olan Bağımlılığı Azaltmak İsteyen Çin, Yeni Bir Girişim Başlatıyor!300x250 muhabbit - ABD Dolarına Olan Bağımlılığı Azaltmak İsteyen Çin, Yeni Bir Girişim Başlatıyor!

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ne (CASS) bağlı araştırmacılar, Liu Dongmin, Song Shuang ve Zhou Xuezhi, eylül ayı sonlarında yayımladıkları bir makalede, Asya genelinde kullanılabilecek bir dijital yuan projesinin oluşturulduğunu açıkladı. World Affairs isimli dergide yayımlanan makalede, Asya’nın USD’ye olan bağımlılığının azaltılması planlanıyor.

Yapılan açıklamada araştırmacılar, daha önce de denenen ve benzer özellikleri içeren CBDC’lere çok benzer şekilde bir projenin oluşturulduğunu belirtti. Proje kapsamında dağıtılmış defter teknolojisin (DLT) kullanılarak, 13 farklı ülkenin para birimine sabitlenecek olan CBDC’nin faydalarından bahsedildi.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Araştırmacılara göre para yeni oluşturulacak dijital para birimi, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ndeki (ASEAN) 10 üye ülkenin tümünün yanı sıra Çin yuanı, Japon yeni ve Güney Kore’nin wonunu da içerecek.

Araştırmacılar makalede ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Doğu Asya’da 20 yıldan fazla süren derin ekonomik entegrasyon, bölgesel para birimi iş birliği için iyi bir temel oluşturdu. Bunun yanında, Asya yuanını kurma koşulları yavaş yavaş şekillendi.”

Çin’in Dış İlişkiler Departmanına bağlı olarak faaliyet gösteren dergide çalışan araştırmacıların, ülkenin iktidar partisiyle çeşitli bağları olan “Dünya Ekonomi ve Politika Enstitüsü”nden geldiği belirtiliyor.

Bilindiği üzere ABD doları, ülkede aktif bir şekilde kullanılıyordu. Ancak ABD tarafından gelen yaptırımlar sonucu ülkede kripto paraların kullanımı artış göstermeye başladı. Bu kapsamda Güney Doğu Asya’da iş yapmak, havale göndermek ve kendi yerel para birimlerinin enflasyonuna karşı korunmak isteyen vatandaşlar yönünü kripto paralara çevirdi.

CBDC Çalışmaları Devam Ediyor

Araştırmacılar tarafından başlatılması planlanan bu yeni proje, Çin hükümetinin yürüttüğü CBDC pilot çalışmalarının ilerleme kaydettiğini açıklamasından sonra ortaya çıktı. Hatırlanacağı üzere Çinli yetkililer kısa süre önce CBDC projesinin kullanım oranlarının artış yaşadığı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Çin Merkez Bankası, dijital yuan ile yaklaşık 5,6 milyon ticari mağazada işlem yapıldığını belirtti. Yapılan bu işlemlerin toplam tutarının ise yaklaşık 14 milyar dolar değerinde olduğu belirtildi.

Çin Dijital Yuan muhabbit - ABD Dolarına Olan Bağımlılığı Azaltmak İsteyen Çin, Yeni Bir Girişim Başlatıyor!

Tüm bunların yanında Çin’in, Tayland, Hong Kong ve Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankalarını da içeren DLT destekli bir sınır ötesi ödeme CBDC çalışması olan Project Inthanon-LionRock’ta da yer aldığı dile getirildi.

Hatta bu proje kapsamında, Bank for International Settlements (BIS) tarafından denetlenen “Multiple CBDC Bridge” platformunda bir ayda 22 milyon doların üzerinde “başarılı” işlem yapıldığı açıklandı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar