Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65377.88
-0.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3577.47
0.38%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.36
0.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600.3
-0.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Merkez Bankası Tahminlerin Dışına Çıkmadı

Clock
Paylaş
ABD Merkez Bankası Tahminlerin Dışına Çıkmadı

Geçtiğimiz gün yapılan Merkez Bankası toplantısında FED, beklentilerin dışına çıkmayarak faizi yüzde 0 ila 0,25 aralığında sabit tuttu.

Bununla birlikte FED, geleceğe yönelik kararlarını da açıkladı. Açıklamalara göre Merkez Bankası 2022 yılında üç faiz artırımı bekliyor. Bunun yanı sıra 2023 yılı için ise FED 3 faiz artışı bekliyor.

728×90 muhabbit - ABD Merkez Bankası Tahminlerin Dışına Çıkmadı300x250 muhabbit - ABD Merkez Bankası Tahminlerin Dışına Çıkmadı

Ayrıca FED ABD ekonomisine dair bazı bilgileri de kamuoyuna sundu. Eylül ayında açıklanan 2021 büyüme beklentisi %5.9 olarak açıklanmıştı. Ancak FED bu oranı düzenleyerek %5.5’e çekti. İşsizlik anlamında yapılan revizyonlar ise aşağı yönlü oldu. 2021 yılındaki işsizlik beklentisi %4.8’den, %4.3’e indirildi.

İlginizi Çekebilir: FED Nedir?

FED Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamaya göre Merkez Bankası artık varlık alım hızını yavaşlatmayı planlıyor.

ABD’deki arz ve talep konusunda yaşanan dengesizlikler, pandemiye bağlı olarak yüksek enflasyona etki etmiş durumda. Geçtiğimiz zamanlarda %2 olarak açıklanan enflasyon hedefi, an itibarıyla geçilmiş durumda.

ABD’de Enflasyon Tarihi Zirvede

ABD’de Kasım ayında açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE), bir önceki yıla göre %6,8 oranında artış görmüş.

Bununla birlikte gıda ve enerji hariç enflasyon beklentisi, yıllık %4,9 hedefini tutturmuş durumda.

FED’in yapacağı toplantı, kripto para piyasalarında da etkisini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde düşüş gösteren piyasanın en büyük sebebi FED’in alacağı kararlar ile şekillendi. FED’in açıklamalarından kısa bir süre sonra, kripto para piyasaları genel olarak yükseliş gösterdi.

Muhabbit Market Cap için: Muhabbit Market Cap

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar