Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63487.91
-4.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3103.77
-4.37%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.58
-5.77%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.8
-4.47%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD’li Düzenleyiciler, CBDC’ler Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Fed Başkanı ve senatörler CBDC’lerin geleceği konusunda bilgi paylaşımı yaptı.

Clock
Paylaş
ABD’li Düzenleyiciler, CBDC’ler Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Kısa süre önce yapılan Senato Bankacılık Komitesi’nde ABD’li yetkililer CBDC’ler üzerine bazı açıklamalarda bulundu. Komitede yetkili olan Senatör Pat Toomey, yaptığı bir açıklamada potansiyel bir Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde sınırlar koyma konusunda kararlı olduğunu, birini desteklemeyi reddetmediğini belirtti.

728×90 muhabbit - ABD'li Düzenleyiciler, CBDC'ler Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu!300x250 muhabbit - ABD'li Düzenleyiciler, CBDC'ler Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu!

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Geçmişte, komitede önde gelen üyelerden olan Cumhuriyetçi Toomey, potansiyel bir CBDC üzerinden özel stablecoin’leri koruma arzusunu dile getirdi. 11 Ocak tarihinde düzenlenen komite sonrası konuşma yapan Toomey, özel operatörleri zorlamanın bir yolu olmadığı sürece FED’in bir CBDC yayınlanmasına izin vermeye açık olacağını dile getirdi.

Toomey ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Her şey tasarıma bağlı. Tasarım kötü giderse, Merkez Bankası dijital para birimine sahip olmamamız çok daha iyi olur. Ancak uygun şekilde tasarlanmışsa, buna izin vermemiz mantıklı olabilir.”

İlginizi çekebilir: FED Nedir?

Bunun yanında Toomey, ticari bankaların hâlâ aracı olarak hareket etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Toomey’in görüşleri FED’in perakende kullanıcılar için hesapları yönetmesini ya da bir CBDC’nin özel stablecoin’leri dışlanmadığı anlamına geliyor.

Powell Stablecoinlere Karşı Değil

Komite esnasında, FED Başkanının da görüşlerini merak eden Toomey, FED Başkanına konu hakkında bir soru yöneltti. Toomey, Başkana, ”iyi düzenlenmiş özel bir stablecoin’in dijital dolar ile bir arada var olmasını engellemesi gereken herhangi bir şey olup olmadığını” sordu. Powell ise verdiği cevapta, Toomey’in görüşlerini destekler nitelikte, “Hayır, hiç de değil” cevabını verdi.

Ancak her ne kadar Powell, CBDC’ler hakkında olumsuz görüş bildirmese de yine de FED’in herhangi bir CBDC ihracına destek vermekte tereddüt ettiğini de dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere temmuz ayında düzenlenen Bankacılık Komitesi’nde yapılan bir konuşmada Powell, kendisini dijital doların faydaları konusunda “meşru olarak kararsız” olarak nitelendirmişti. 

Şu an için geçmişteki düşüncesini değiştirmiş olsa da, bu değişikliği kamuoyuna net bir şekilde açıklamadı. Ayrıca FED’in kripto para birimleriyle ilgili beklenen raporuna karşı çok büyük bir gelişme olarak bakılmaması gerektiğini söyledi. Bu durumu şimdilik sadece “soru sorma ve halktan cevaplar arama alıştırması” olarak nitelendirilmesi gerektiğini belirtti. 

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar