Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56875.97
6.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3223.99
2.14%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.78
-0.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $392.5
-1.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Adam Back Satoshi Nakamoto Mu? Video Ortalığı Karıştırdı!

Yaklaşık 40 dakikalık videoda bulunan kanıtlar Blockstream CEO’su Adam Back’in, Satoshi Nakamoto olduğu iddiasını oldukça güçlendiriyor.

Clock
Paylaş
Adam Back Satoshi Nakamoto Mu? Video Ortalığı Karıştırdı!

BarelySociable Youtube üzerinde yayınladığı yeni video analizi ile birlikte ortaya yeni bir iddia attı. Yaklaşık 40 dakikalık videoda bulunan kanıtlar Blockstream CEO’su Adam Back’in, Satoshi Nakamoto olduğu iddiasını oldukça güçlendiriyor.

Binance BannerBinance Banner

Ortaya atılan yeni teori, Bitcoin Geliştiricisi Blockstream’in CEO’su Adam Back’in Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmekte. Video ise Youtube üzerinde 11 Mayıs tarihinde yayınlanmış durumda.

Video geniş bir skalada Adam Back ve Satoshi Nakamoto’nun benzer yanlarını ortaya koymakla işe başlıyor.

Bildiğiniz üzere ortadan kaybolmadan önce Satoshi Nakamoto’nun yazdığı blog yazıları ve mailleşmelerinden bazıları halen internet üzerinde. Videda bahsedilen özellikler ise hayli dikkat çekici.

Adam Back aynı zamanda Bitcoin öncesi geliştirilen projelerden olan HashCash’in de yaratıcısı. HashCash, malleşmede bir anti-spam mekanizması oalrak geliştirilmişti. Maillerin gönderilmesine ufak bir ücret ekleyerek spam maillerin önüne geçmeyi hedefleyen HashCash, Bitcoin gibi “proof of work” algoritmasını kullanmakta.

Back ve Satoshi’nin yazı yazma stili, kodlama bilgisi iki tarafın gerçekten benzeştiği noktalar.

Satoshi Nakamoto yazdığı metinlerde cümle sonlarında iki boşluk kullanıyor ve “İngiliz aksanı kelimeleri” kullanmakta. Benzer şekilde o zamanlardan bu güne de Adam Back cümle sonlarında iki boşluk kullanıyor ve “İngiliz Aksanı”na sahip.

Back Reddetti

Videonun viral olması üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Back ise iddiaları ilk ağızdan reddetmiş durumda.

Back aynı zamanda araştımanın bazı kısımlarının doğru olduğunu da belirtti.

2009 yılında Malta’ya taşındığım doğru. Aynı zamanda 2008 yılından beri Bitcoin’den, Satoshi’den gelen mailler sayesinde haberim var. Evet Londra’da doğdum, İngiliz aksanım var. Aynı zamanda cümle sonlarında iki boşluk kullanırım, C++ dilinde üst düzey kodlama yapabiliyorum.

Hal Finney ile olan iletişiminin sorulması üzerine Back, kendisinin de bir “cypherpunk” olması sebebiyle 1900’lerden beri genel bir iletişim ağları olduğunu, fakat ilk olarak 2004 yılında Finney’in kendisine Reusable Proof of Work (RPOW) ile ilgili mail attığını belirtti.

Satoshi’nin Back Hariç Herkes İle Mailleşmiş

Videoda bahsedilen noktalardan bir diğer ise Satoshi’nin mailleştiği “cypherpunk”lar ile maillerinin internette herkese açık oluşu, Back ile olanlar hariç.

Bu noktada Back’in açıklaması ise Satoshi’nin kimliğini korumak amacıyla mailleri sildiği…

Adam Back ise şimdilerde Blockstream’in CEO’luğunu yapmakta. Blokstream ise “kar amacı güden” ve Bitcoin transferleri için zincir dışı çözümler üreten (side chain L-BTC) bir kuruluş olarak öne çıkmakta.

An itibariyle video 150,000’den fazla izlenmeye sahip, mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar