BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Bakkt Uygulaması En Geç Haziran’da Hazır

Şirket müşterilerinin kullanımına açacağı uygulamanın 2020’nin ilk yarısında hazır olacağını duyurdu.

Yayın:

-

Bakkt uygulaması en geç Haziran’da hazır. Şirket müşterilerinin kullanımına açacağı uygulamanın, 2020’nin ilk yarısında hazır olacağını duyurdu. Günlük ödemelerde kullanılabileceği belirtilen uygulamanın anlaştığı kurumlardan biri bilindiği üzere Starbucks. Baktt’ın verdiği bilgilere göre, ödeme çözümü puan toplama, hediye kartları ve fiat entegrasyonu gibi özellikleri barındıracak.

New York Borsası’nın da sahibi olan ICE’ın (Intercontinental Exchange) yan kurulu olan Bakkt, ilk gününden beri, kripto topluluğu içerisinde büyük bir beklenti oluşturuyor.

Kişilerin Bakkt uygulaması için büyük beklenti içerisinde olması belki de şu sebeplere bağlanabilir. Kişiler ödemelerinde Bitcoin (BTC) kullanmak istiyor. Fakat transfer süreleri ağın yoğunluğuna göre bazen 10 dakikayı bulabiliyor. Ayrıca transfer ücretleri şu an için mikro ödemeler için çok yüksek seviyelerde. Ek olarak volatil olan Bitcoin fiyatı, anlık ödemelerde satıcı ve alıcı için zararlı bir ödeme aracı olabilir. Transfer gerçekleşip ödeme, fiat para birimine çevirilene kadar fiyat fazlasıyla değişmiş olabiliyor. Son olarak ise satıcı, fiat para birimine geçiş yapacaksa, Bitcoin ile ödeme alıp bunu fiata çevirme zahmetine girmek istemeyebilir. Bu nedenle Bitcoin ödemeleri, nakit ve mevcut diğer ödeme yöntemleri (Visa, Mastercard) ile rekabet edebilir konumda değil.

Bazı yatırımcılar bu duruma Bakkt ile bir çözüm bulunabiliceği görüşünde. Çünkü duyurulan uygulama, kripto paralar ve fiat paraları aynı anda saklamayı mümükün kılıyor. Artı olarak teşvik edici puan toplama, hediye kartı gibi özelliklerin eklenecek olması uygulamayı bir anda cazip hale getirebilir.

Hepsi Bir Arada Çözüm

Sektörde kripto para ile ödeme sağlayan yada sağlayacak olan, Bakkt benzeri bir çok girişim bulunuyor. Fakat bu kurumlar ya regülatörler tarafında engelleniyor, ya da kişiler tarafından kripto paralarını emanet edecek kadar güvenilmiyor. Bu noktada Bakkt daha fazla güven oluşturuyor. Çünkü New York Borsası’nın kullandığı güvenlik önlemlerinin aynısı Bakkt tarafından kullanılmakta. Ek olarak Baktt, müşterilerine sigorta sağlıyor. Bu da kripto paralarını kaybetme risklerini büyük oranda ortadan kaldırmış oluyor. Bu çözüm kimilerine göre bireysel cüzdanda kripto para tutmaktan daha güvenli. Çünkü “seed” diye isimlendirilen kelimeleri kişi kaybettiği anda kripto paralarını sonsuza kadar kaybetmiş oluyor. Ve bunun bir sigortası yok. Uygulama ile birlikte kelimeleri saklama derdi ortadan kalkıyor.

Her ne kadar kripto paraların temel felsefesi olan “üçüncü partileri ortadan kaldırma” fikri bu durumla tam anlamıyla ters düşse de birçok insan halen bu tarz çözümlerin daha efektif olduğunu düşünmekte. Özellikle şirketler bu tarz detaylarla uğraşmak istemiyor. Bu nedenle “custody” çözümleri son dönemde büyük rabet görüyor. Coinbase geçtiğimiz dönemde kripto para saklama çözümü olan “Xapo“‘yu bünyesine kattığını duyurmuştu. Coinbase Commerce ile satıcılara özel bir hizmet de Coinbase tarafından sunulmakta. Bu çözüm ile satıcılar ödemelerini, kripto paralar ile alabiliyor. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) gibi kripto paralarla “commerce” hizmeti başlatan Coinbase, sonrasında Circle’ın stablecoini olan USD Coin’i (USDC) platforma eklemişti. Bu hafta içerisinde de merkezsiz stablecoin olan Dai (DAI), platforma eklenmiş bulunuyor.

Bakkt Uygulaması Kitlesel Adaptasyona Yardımcı Olacak

ICE son duyurusu ile birlikte, Bakkt’ın Bridge2Solutions diye isimlendirdikleri bir çözüm ile geleceğini duyurmuştu. Bu çözüm ise kullanıcılara ödüller dağıtacak. “Loyalty Services” diye isimlendirilen bu fikir, Bakkt uygulamasını aktif olarak kullanan satıcılara ve alıcılara teşvik amaçlı farklı ödüller sunacak. Aynı zamanda bu ödüller yani puanlar, istenildiği takdirde kripto paralara dönüştürülebilecek. Aslında Bakkt, uygulama içindeki her şeyin birbirine dönüştürülmesine olanak sağlamış olacak. Kripto para borsası, ödeme yöntemi, hisse senetleri, fiat para birimleri ve bahsettiğimiz diğer özellikleri bir uygulamada aynı anda sunacak olan Bakkt, sektörde bunu gerçekleştiren ilk kuruluş olmaya aday.

Günümüz insanları her şey bir arada (All in one) çözümleri fazlasıyla seviyor. Ve bu duruma alışmış durumda. Bahsedilen bu özellikler bir arada sunulabilirse, belkide gerçekten Bakkt sektörde beklenileni verebilir. Böylece büyük beklentiler içerisinde olan Bakkt destekçilerinin beklentileri gerçekleşecek olabilir. Bu nedenle kripto para yatırımcılarının Baktt uygulamasını dikkatle takip etmesini önemli buluyorum. Gerçekten sektörde son dönemde oluşan hava Bakkt rüzgarını arkasına alıp iyice pozitife dönebilir.

Kripto para adaptasyonu adına, Bakkt uygulamasının gelişinin ne kadar etkili olacağını ya da ne kadar aktif kullanılacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Bitcoin’de Zorluk Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde! Fiyat Yükselecek Mi?

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Yayın:

-

Bitcoin kripto para birimi

Bitcoin tarafında zorluk seviyesi artmaya devam ediyor.

Glassnode tarafından yapılan son güncellemeye göre zorluk tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Bitcoin fiyatı 10.000 $’ın üzerindeki hareketine devam ediyor. 11.000 $’ın üzerindeki 11.200 $ denemesinden red yiyen Bitcoin 10.900 $ seviyelerinde tutunmaya çalışıyor.

Fiyat noktasındaki bu arada kalmışlığın yanında zorluk seviyesinde de ciddi bir artış mevcut durumda.

Mart ayında yaşanan düşüşün ardından düzenli olarak yukarı yönlü bir hareket gerçekleştiren zorluk seviyesi madencileri oldukça zorlayacak seviyelere ulaşmış görünüyor.

2019’da Üçte Biri Kadardı

2019 yılının yaz aylarında Bitcoin şimdiki ile benzer bir fiyat seviyesindeyken zorluk seviyesi şimdiye oranla 3’te 1 seviyede idi. Halving sonrası ödüllerin yarı yarıya azalmasının etkisi ile birlikte zorluk seviyesinin de artmaya devam etmesi fiyat konusunda Bitcoin’in harekete geçip geçmeyeceği konusundaki soruları da beraberinde getirmiş görünüyor.

Son dönemde yaşanan altcoin boğası ile birlikte sessizliğini koruyan Bitcoin, kedisi 10.000 $ üzerine oldukça hızlı bir şekilde atmayı başarmıştı.

Dominans Ne Durumda

Altcoinlerde yaşanan hızlı yükselişler ile birlikte, özellikle Mayıs ayı itibarıyla dominans tarafında kayıp yaşamaya başlayan Bitcoin, yüzde 69 seviyelerinden yüzde 59’a kadar gerilemişti.

Yüzde 59 seviyelerinden gelen tepki ile birlikte altcoinlerde bir miktar gerileme görülmüştü.

Gözler Bitcoin’de

Bitcoin tarafında oluşacak hareketin belirsizliği altcoinleri de etkilemiş durumda. Piyasadaki yükseliş dalgası yerini durağanlığa bırakmış iken gözler de Bitcoin’e çevrilmiş görünüyor.

Bazı analistler tarafından yapılan açıklamalar Bitcoin’deki durumun belirsizliğini koruduğu yönünde. Bazı analistler ise zorluk seviyesi ve dominans tarafındaki durum göz önüne alındığında hareket vaktinin yaklaştığı kanısında.

Sizce Bitcoin’de hareket vakti geldi mi?

Diğer Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Bithumb CEO’su Güney Koreli Yetkililer Tarafından Çağırıldı.

Bithumb’ın başı belada!

Yayın:

-

Bithumb

Bithumb Holdings’in Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jung-hoon, Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Akıllı Suç Araştırma Birimi tarafından merkeze çağırıldı.

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’ndan gelen bilgilere göre, Başkan Lee, temerrüde düşme iddiaları üzerine BXA tokenları adı verilen tartışmalı tokenlar dolayısıyla merkeze çağırıldı.

Daha öncelerde de bildirdiğimiz gibi, Bithumb ve Lee’nin yetkililer ile yaşadığı olaylar, Blockchain Exchange Alliance (BXA) ve Singapur merkezli BXA konsorsiyumu tarafından bildirilen BXA tokenları dolayısıyla tetiklendi.

Blockchain Exchange Alliance’ın Singapur merkezli bir Güney Koreli firma tarafından devir alınacağı bildirildi. Fakat firma, ödemede temerrüde düştüğü için anlaşma yapılamadı. Bithumb için, devir almanın bir koşulu, temerrüdden sonra BXA tokenini listeleme yükümlülüğü idi. Bithumb tokenı listelemeyi reddettiği için, ICO ile elde edilen 25 milyon $ olan başlangıç değeri düşmeye başladı.

Mülkiyet hırsızlığı için hakkında soruşturma başlatılan Başkan Lee’nin çağrısından önce, Güney Kore polisi ülkenin en büyük kripto para birimi borsasının ofisine üç kez baskın yapmıştı.

Bithumb ve Conbit’in Başı Polislerle Dertte

Bithumb’a yönelik soruşturmalar, yetkililer tarafından borsaya sürekli baskın yapılmasının ardından sonuçlandırılmamış durumda. Ayrıca ülkenin en büyük üçüncü kripto para borsası Conbit’in, Bitcoin, Ripple ve Ethereum’un işlem hacmine arbitraj manipülasyonu yaptığı söyleniyor. Bu iddialar ile beraber Conbit, tıpkı Bithumb gibi bir polis baskını kurbanı oldu.

Conbit baskının ardından yetkililer, yaklaşık %99 oranında ticaret manipülasyonunu ortaya çıkardılar. Açıklananlara göre borsa, 100 milyar $ civarında haksız gelir elde etmiş. Ülkenin en büyük borsalarındaki bu düzensizliklere rağmen, hükümetin son zamanlarda ivme kazanan kendi CBDC’sini geliştirmeye olan ilgisi ile Güney Kore hala en iyi kripto merkezi olmaya devam ediyor.

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.