BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Bakkt Uygulaması En Geç Haziran’da Hazır

Şirket müşterilerinin kullanımına açacağı uygulamanın 2020’nin ilk yarısında hazır olacağını duyurdu.

Yayın:

-

Bakkt uygulaması en geç Haziran’da hazır. Şirket müşterilerinin kullanımına açacağı uygulamanın, 2020’nin ilk yarısında hazır olacağını duyurdu. Günlük ödemelerde kullanılabileceği belirtilen uygulamanın anlaştığı kurumlardan biri bilindiği üzere Starbucks. Baktt’ın verdiği bilgilere göre, ödeme çözümü puan toplama, hediye kartları ve fiat entegrasyonu gibi özellikleri barındıracak.

Huobi BannerHuobi Banner

New York Borsası’nın da sahibi olan ICE’ın (Intercontinental Exchange) yan kurulu olan Bakkt, ilk gününden beri, kripto topluluğu içerisinde büyük bir beklenti oluşturuyor.

Kişilerin Bakkt uygulaması için büyük beklenti içerisinde olması belki de şu sebeplere bağlanabilir. Kişiler ödemelerinde Bitcoin (BTC) kullanmak istiyor. Fakat transfer süreleri ağın yoğunluğuna göre bazen 10 dakikayı bulabiliyor. Ayrıca transfer ücretleri şu an için mikro ödemeler için çok yüksek seviyelerde. Ek olarak volatil olan Bitcoin fiyatı, anlık ödemelerde satıcı ve alıcı için zararlı bir ödeme aracı olabilir. Transfer gerçekleşip ödeme, fiat para birimine çevirilene kadar fiyat fazlasıyla değişmiş olabiliyor. Son olarak ise satıcı, fiat para birimine geçiş yapacaksa, Bitcoin ile ödeme alıp bunu fiata çevirme zahmetine girmek istemeyebilir. Bu nedenle Bitcoin ödemeleri, nakit ve mevcut diğer ödeme yöntemleri (Visa, Mastercard) ile rekabet edebilir konumda değil.

Bazı yatırımcılar bu duruma Bakkt ile bir çözüm bulunabiliceği görüşünde. Çünkü duyurulan uygulama, kripto paralar ve fiat paraları aynı anda saklamayı mümükün kılıyor. Artı olarak teşvik edici puan toplama, hediye kartı gibi özelliklerin eklenecek olması uygulamayı bir anda cazip hale getirebilir.

Hepsi Bir Arada Çözüm

Sektörde kripto para ile ödeme sağlayan yada sağlayacak olan, Bakkt benzeri bir çok girişim bulunuyor. Fakat bu kurumlar ya regülatörler tarafında engelleniyor, ya da kişiler tarafından kripto paralarını emanet edecek kadar güvenilmiyor. Bu noktada Bakkt daha fazla güven oluşturuyor. Çünkü New York Borsası’nın kullandığı güvenlik önlemlerinin aynısı Bakkt tarafından kullanılmakta. Ek olarak Baktt, müşterilerine sigorta sağlıyor. Bu da kripto paralarını kaybetme risklerini büyük oranda ortadan kaldırmış oluyor. Bu çözüm kimilerine göre bireysel cüzdanda kripto para tutmaktan daha güvenli. Çünkü “seed” diye isimlendirilen kelimeleri kişi kaybettiği anda kripto paralarını sonsuza kadar kaybetmiş oluyor. Ve bunun bir sigortası yok. Uygulama ile birlikte kelimeleri saklama derdi ortadan kalkıyor.

Her ne kadar kripto paraların temel felsefesi olan “üçüncü partileri ortadan kaldırma” fikri bu durumla tam anlamıyla ters düşse de birçok insan halen bu tarz çözümlerin daha efektif olduğunu düşünmekte. Özellikle şirketler bu tarz detaylarla uğraşmak istemiyor. Bu nedenle “custody” çözümleri son dönemde büyük rabet görüyor. Coinbase geçtiğimiz dönemde kripto para saklama çözümü olan “Xapo“‘yu bünyesine kattığını duyurmuştu. Coinbase Commerce ile satıcılara özel bir hizmet de Coinbase tarafından sunulmakta. Bu çözüm ile satıcılar ödemelerini, kripto paralar ile alabiliyor. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) gibi kripto paralarla “commerce” hizmeti başlatan Coinbase, sonrasında Circle’ın stablecoini olan USD Coin’i (USDC) platforma eklemişti. Bu hafta içerisinde de merkezsiz stablecoin olan Dai (DAI), platforma eklenmiş bulunuyor.

Bakkt Uygulaması Kitlesel Adaptasyona Yardımcı Olacak

ICE son duyurusu ile birlikte, Bakkt’ın Bridge2Solutions diye isimlendirdikleri bir çözüm ile geleceğini duyurmuştu. Bu çözüm ise kullanıcılara ödüller dağıtacak. “Loyalty Services” diye isimlendirilen bu fikir, Bakkt uygulamasını aktif olarak kullanan satıcılara ve alıcılara teşvik amaçlı farklı ödüller sunacak. Aynı zamanda bu ödüller yani puanlar, istenildiği takdirde kripto paralara dönüştürülebilecek. Aslında Bakkt, uygulama içindeki her şeyin birbirine dönüştürülmesine olanak sağlamış olacak. Kripto para borsası, ödeme yöntemi, hisse senetleri, fiat para birimleri ve bahsettiğimiz diğer özellikleri bir uygulamada aynı anda sunacak olan Bakkt, sektörde bunu gerçekleştiren ilk kuruluş olmaya aday.

Günümüz insanları her şey bir arada (All in one) çözümleri fazlasıyla seviyor. Ve bu duruma alışmış durumda. Bahsedilen bu özellikler bir arada sunulabilirse, belkide gerçekten Bakkt sektörde beklenileni verebilir. Böylece büyük beklentiler içerisinde olan Bakkt destekçilerinin beklentileri gerçekleşecek olabilir. Bu nedenle kripto para yatırımcılarının Baktt uygulamasını dikkatle takip etmesini önemli buluyorum. Gerçekten sektörde son dönemde oluşan hava Bakkt rüzgarını arkasına alıp iyice pozitife dönebilir.

Kripto para adaptasyonu adına, Bakkt uygulamasının gelişinin ne kadar etkili olacağını ya da ne kadar aktif kullanılacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Huobi’den Türk Lirası Spoiler’ı Geldi

Huobi ile Türk Lirası işlemler çok yakın.

Yayın:

-

huobi

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş, az önce attığı tweet ile birlikte Türk Lirası Yatırma ve çekme işlemlerinin çok yakında aktive edileceğinin sinyallerini verdi. Gerçekleştirdikleri ilk Türk Lirası yatırma işleminin görüntülerini yayınlayan Göğüş, bir noktada bankalar ila anlaştıklarını göstermiş oldu.

Huobi’nin Türk Lirası ile işlemleri başlatacağı zaten uzun zamandır biliniyordu. Fakat bugün anlaşılıyor ki işlerin çoğu gitmiş, azı kalmış.

Bildiğiniz üzere Huobi’nin Türkiye’de resmi bir ofisi bulunmakta ve resmi mevzuat ve düzenlemeler ile tam uyum içerisinde çalışmakta. Hatta birkaç gün önce yapılan duyuru ile birlikte Huobi, Türkiye’deki düzenlemelere uyum gösterme kapsamında vadeli işlem platformunu, yanı Huobi DM’i Türkiye’deki kullanıcılarına kapatacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz gün başlatılan ve Huobi’nin yeni ürünü olan Perpetual Swap işlemleri de Türkiye kullanıcılarına açılmamıştı.

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş ile yaptığımız ropörtaja buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’e Olan İlgi Tekrar Artışta

Bitcoin tekrar yükselişe geçecek mi?

Yayın:

-

bitcoin ilgi yükselişte

Birçok yatırımcı ya da analist Bitcoin’in (BTC) olası yükselişi öncesinde bir akümülasyon dönemi olduğuna inanmakta. Bu noktada ise yatırımcılar yükseliş öncesinde birikip yaparak ellerindeki kripto para miktarını attırmaya çalışmakta. Yapılan yeni tespitler ise Bitcoin’e olan ilginin tekrar yükselişe geçtiğini doğrulamakta.

Bazı analistler 2017 yılından beri ilk defa kripto para topluluğu dışından ciddi bir ilginin başladığı ve organik bir yeni dalganın tekrardan görüldüğünü belirtmekte.

BlockTower Capital’ın CIO’su Ari Paul, kripto para topluluğu dışında Bitcoin’in tekrardan konuşulmaya başlandığını ve popülaritesinin arttığını belirtti. Ari Paul’a göre sektör dışı ilgi en son 2017 yılında bu seviyelere ulaşmıştı.

Twitter analistlerinden CryptoDog da Paul ile benzer görüşlere sahip durumda. Bitcoin’e karşı oluşan organik talebin tekrardan ciddi ivme kazandığını belirten CryptoDog, “Bitcoin Satın Al” aramalarının yeni bir dalga başlattığını belirtti.

Google’dan aldığımız veriler de ilginin tekrar arttığını doğrular nitelikte.

 

bitcoin ilgiİlgi henüz 2017’de ve 2019’da yaşanan yükseliş seviyelerinde olmasa da bir ivmelenme söz konusu. CryptoDog’a göre bu artışı göz ardı etmek büyük bir kayba sebep olabilir.

1 Milyon $’dan Daha Fazla Bitcoin Alımına Yardımcı Oldum Hem de Son İki Haftada

Bitcoin’in ana geliştiricisi konumunda olan Blockstream’in CEO’su Adam Back, Ari Paul’un tweetine mention atarak tezini Paul’un tezini destekledi. Ek olarak Back, attığı tweet ile birlikte son 2 hafta içerisinde 1 milyon $’dan fazla Bitcoin alımı için kripto para sektorüne yeni giriş yapacak kişilere yardımcı olduğunu açıkladı.

Alımları yapan kişilerin uzun dönem yatırımcı olduğunu ve yatırımlarını soğuk cüzdanlarda sakladıklarını da belirten Back, yatırım yapan kişilerin bu ekonomik ortamda genel düşüş ve Bitcoin’in korale bir şekilde hareket etmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Kısacası Back’in yatırımcıları Bitcoin için düşüşlerin bitmek üzere yada bitmiş olduğunu düşünmekte.

Bu sebeple de yatırım yapmaya karar verdiler.

Bildiğiniz üzere geçtiğmiz günlerde de Australian Taxpayers Alliance’ın Politika Yöneticisi ilk Bitcoin’inin aldığını duyurmuştu.

Sizce Bitcoin’e olan ilgi ne durumda? Oluşan bu ekonomik durumda veya “coronavirus”ün etki alanının artması ve süresinin uzaması ile tekrardan kripto paralara ilgi artmış olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler