Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63613.55
2.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3481.59
1.21%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.47
-3.17%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $415.1
0.65%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bakkt Uygulaması En Geç Haziran’da Hazır!

Şirket müşterilerinin kullanımına açacağı uygulamanın 2020’nin ilk yarısında hazır olacağını duyurdu.

Clock
Paylaş
Bakkt Uygulaması En Geç Haziran’da Hazır!

Bakkt uygulaması en geç Haziran’da hazır. Şirket müşterilerinin kullanımına açacağı uygulamanın, 2020’nin ilk yarısında hazır olacağını duyurdu. Günlük ödemelerde kullanılabileceği belirtilen uygulamanın anlaştığı kurumlardan biri bilindiği üzere Starbucks. Baktt’ın verdiği bilgilere göre, ödeme çözümü puan toplama, hediye kartları ve fiat entegrasyonu gibi özellikleri barındıracak.

Binance BannerBinance Banner

New York Borsası’nın da sahibi olan ICE’ın (Intercontinental Exchange) yan kurulu olan Bakkt, ilk gününden beri, kripto topluluğu içerisinde büyük bir beklenti oluşturuyor.

Kişilerin Bakkt uygulaması için büyük beklenti içerisinde olması belki de şu sebeplere bağlanabilir. Kişiler ödemelerinde Bitcoin (BTC) kullanmak istiyor. Fakat transfer süreleri ağın yoğunluğuna göre bazen 10 dakikayı bulabiliyor. Ayrıca transfer ücretleri şu an için mikro ödemeler için çok yüksek seviyelerde. Ek olarak volatil olan Bitcoin fiyatı, anlık ödemelerde satıcı ve alıcı için zararlı bir ödeme aracı olabilir. Transfer gerçekleşip ödeme, fiat para birimine çevirilene kadar fiyat fazlasıyla değişmiş olabiliyor. Son olarak ise satıcı, fiat para birimine geçiş yapacaksa, Bitcoin ile ödeme alıp bunu fiata çevirme zahmetine girmek istemeyebilir. Bu nedenle Bitcoin ödemeleri, nakit ve mevcut diğer ödeme yöntemleri (Visa, Mastercard) ile rekabet edebilir konumda değil.

Bazı yatırımcılar bu duruma Bakkt ile bir çözüm bulunabiliceği görüşünde. Çünkü duyurulan uygulama, kripto paralar ve fiat paraları aynı anda saklamayı mümükün kılıyor. Artı olarak teşvik edici puan toplama, hediye kartı gibi özelliklerin eklenecek olması uygulamayı bir anda cazip hale getirebilir.

Hepsi Bir Arada Çözüm

Sektörde kripto para ile ödeme sağlayan yada sağlayacak olan, Bakkt benzeri bir çok girişim bulunuyor. Fakat bu kurumlar ya regülatörler tarafında engelleniyor, ya da kişiler tarafından kripto paralarını emanet edecek kadar güvenilmiyor. Bu noktada Bakkt daha fazla güven oluşturuyor. Çünkü New York Borsası’nın kullandığı güvenlik önlemlerinin aynısı Bakkt tarafından kullanılmakta. Ek olarak Baktt, müşterilerine sigorta sağlıyor. Bu da kripto paralarını kaybetme risklerini büyük oranda ortadan kaldırmış oluyor. Bu çözüm kimilerine göre bireysel cüzdanda kripto para tutmaktan daha güvenli. Çünkü “seed” diye isimlendirilen kelimeleri kişi kaybettiği anda kripto paralarını sonsuza kadar kaybetmiş oluyor. Ve bunun bir sigortası yok. Uygulama ile birlikte kelimeleri saklama derdi ortadan kalkıyor.

Her ne kadar kripto paraların temel felsefesi olan “üçüncü partileri ortadan kaldırma” fikri bu durumla tam anlamıyla ters düşse de birçok insan halen bu tarz çözümlerin daha efektif olduğunu düşünmekte. Özellikle şirketler bu tarz detaylarla uğraşmak istemiyor. Bu nedenle “custody” çözümleri son dönemde büyük rabet görüyor. Coinbase geçtiğimiz dönemde kripto para saklama çözümü olan “Xapo“‘yu bünyesine kattığını duyurmuştu. Coinbase Commerce ile satıcılara özel bir hizmet de Coinbase tarafından sunulmakta. Bu çözüm ile satıcılar ödemelerini, kripto paralar ile alabiliyor. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) gibi kripto paralarla “commerce” hizmeti başlatan Coinbase, sonrasında Circle’ın stablecoini olan USD Coin’i (USDC) platforma eklemişti. Bu hafta içerisinde de merkezsiz stablecoin olan Dai (DAI), platforma eklenmiş bulunuyor.

Bakkt Uygulaması Kitlesel Adaptasyona Yardımcı Olacak

ICE son duyurusu ile birlikte, Bakkt’ın Bridge2Solutions diye isimlendirdikleri bir çözüm ile geleceğini duyurmuştu. Bu çözüm ise kullanıcılara ödüller dağıtacak. “Loyalty Services” diye isimlendirilen bu fikir, Bakkt uygulamasını aktif olarak kullanan satıcılara ve alıcılara teşvik amaçlı farklı ödüller sunacak. Aynı zamanda bu ödüller yani puanlar, istenildiği takdirde kripto paralara dönüştürülebilecek. Aslında Bakkt, uygulama içindeki her şeyin birbirine dönüştürülmesine olanak sağlamış olacak. Kripto para borsası, ödeme yöntemi, hisse senetleri, fiat para birimleri ve bahsettiğimiz diğer özellikleri bir uygulamada aynı anda sunacak olan Bakkt, sektörde bunu gerçekleştiren ilk kuruluş olmaya aday.

Günümüz insanları her şey bir arada (All in one) çözümleri fazlasıyla seviyor. Ve bu duruma alışmış durumda. Bahsedilen bu özellikler bir arada sunulabilirse, belkide gerçekten Bakkt sektörde beklenileni verebilir. Böylece büyük beklentiler içerisinde olan Bakkt destekçilerinin beklentileri gerçekleşecek olabilir. Bu nedenle kripto para yatırımcılarının Baktt uygulamasını dikkatle takip etmesini önemli buluyorum. Gerçekten sektörde son dönemde oluşan hava Bakkt rüzgarını arkasına alıp iyice pozitife dönebilir.

Kripto para adaptasyonu adına, Bakkt uygulamasının gelişinin ne kadar etkili olacağını ya da ne kadar aktif kullanılacağını hep birlikte göreceğiz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar