BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Bank of England’ın Dijital Parası Özel Sektörden Mi Çıkacak? Emin Gün Sirer Yanıtladı

Forbes tarafından AVA Kurucusu Emin Gün Sirer ile gerçekleştirilen röportajda Sirer’e, Bank of England’ın dijital paralar hakındaki tutumunu da içeren sorular soruldu.

Yayın:

-

bank of england

Bank of England merkez bankaları arasında başı çeken, aldığı kararlar ile finansal sektörü yerinden oynatabilecek güce sahip bankaların arasında gelmekte. Diğer merkez bankalarından farklı olarak Bank of England, Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) konusuna karşı sert bir tutum izlemiyor. Hatta aksine banka Mart ayında başlattığı ve 3 ay boyunca sürecek olan görüşmelerine, dijital paralar hakkında uzman kişileri davet etmiş, para politikaları ve dağıtık defter teknolojileri hakkında halka açık bir tartışma başlatmıştı.

Bu noktada resmi bir dil ile CBDC’lerden bahseden bir merkez bankası olmanın yanı sıra Bank of England, Libra ve benzeri projelerin paranın ve finansın geleceğine ne yönde etki edebileceği ve riskler barındırıp barındırmadığı hakkındaki endişelerin sesi olmak, aynı zamanda mümkünse bunlara cevap da olma amacı taşımakta.

Forbes tarafından AVA Labs Kurucusu Emin Gün Sirer ile gerçekleştirilen röportajda Sirer’e, Bank of England’ın dijital paralar hakındaki tutumunu da içeren sorular soruldu.

Forbes’tan Jason Brett’in sorularından birisi Sirer’in BoE’in dijital paralara bakış açısı ve takındığı tutum oluyor.

Dijital para birimlerine karşı artan bir ilgi olduğunu görmek çok sevindirici. İngiltere her zaman blockchain teknolojisini destekler tarafta bulunan bir ülke oldu. BoE kendi sistemini oluşturmak istemiyor, bunu özel sektöre açmak istiyor. Ek olarak BoE oluşan yeni sistemi tamamen kontrol edemeyeceğinin de farkında. Bu sebeple özel sektör ile önemli bir ortaklığa gideceklerini düşünüyorum.

Jason Brett’in diğer bir sorusu ise AVA Labs’ın CBDC sektöründeki rolü oluyor.

AVA aynı BoE’in istediği çözümleri sunabilme kabiliyeti var. AVA olarak halka açık ve özel zincirleri bir arada köprü kurarak sunabiliyoruz. Bu sayede merkez bankaları ağ üzerindeki varlıkları kimin oluşturduğunu ve yönetiğini kontrol edebilir hale geliyor.

Jason Brett’in son sorusu ise sihirli bir değneğe sahip olması haline Sirer’in dünyaya hangi para birimini getireceği oldu. Brett örnek olarak da Bitcoin, Libra ve CBDC’leri gösterdi.

Kesinlikle Bitcoin olmazdı. Çünkü Bitcoin inanılmaz derecede enerji harcıyor. Aynı zamanda Bitcoin ölçeklenebilirliği de dünya parası olmaya uygun değil. Libra’da önereceğim para olamaz. Çünkü farklı itibari para birimleri tarafından destekleniyor ve sadece küçük bir grup tarafından yönetiliyor. Bu iş bana kalacak olsaydı da insanların kendileri tarafından kontrol edilen bir para birimini sunardım. Dünyada bulunan tüm insanlara erişebilecek kadar ölçeklenebilir, açık ve şeffaf bir para birimi ihtiyacımız olan şey. AVA Labs’ta tam olarak bunun için uğraşıyoruz ve teknolojimiz bunu sağlayabiliyor.

Bildiğiniz üzere geçtiğmiz günlerde AVA test ağını halka açmıştı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEFI

Neo Kurucusuna Göre DeFi Popülaritesi Yeni Başladı!

Da Hongfei, DeFi’nin giderek daha çok benimseneceğini düşünüyor.

Yayın:

-

Neo

Neo kurucusu Da Hongfei, 25 Eylül’de Çin’in yapılan bir canlı yayın sırasında DeFi’nin etrafındaki popülarite azalmıyor, aksine daha yeni başlıyor dedi.

Hongfei, DeFi’ın sadece birkaç yıl içinde, geleneksel finansmanın mükemmelleşmesinin yüzlerce yıl sürdüğü süreci başarıyla tamamladığını söyledi. Hongfei, DeFi projelerinin artık her türlü finansal ürün ve hizmeti denediğini açıkladı.

Hongfei, sözlerine şöyle devam etti:

Kredi alma ve verme, merkezi olmayan borsalar, sigorta ve her türlü türev piyasa, DeFi’de yükselişte. DeFi’nin ilk aşaması ve altyapısı gayet sağlam ilerliyor ve iyi bir başlangıç sergiledi. Artık, DeFi üzerinde kurulacak ve yenileştirilecek daha fazla uygulamayı görmenin zamanı geldi.

Hongfei’ye göre DeFi, finansal arenada, kullanıcıların istedikleri zaman paraya erişmelerine olanak tanıyan yeni bir varlık türü oluşturmak da dahil olmak üzere çok sayıda yeni olasılığa ev sahipliği yapıyor. Hongfei, DeFi’nin gelecekteki ekonomik yaşam üzerine önemli bir etkisi olacağını düşünüyor. İnsanların gelecekte DeFi hizmetlerine yöneldiklerinde bankalara ihtiyaç duymayacakları öngörülmekte. Bu bahsi geçen senaryo şimdiden gerçekleşiyor olabilir.

Çin’i örnek olarak kullanan Hongfei, konu hakkında şunları söyledi:

Çinliler bunu aşağı yukarı başardılar, Alipay ile ve WeChat ile, en azından bankaya girmeden bu tür bir finansal davranışları keşfetmiş durumdalar.

Hongfei ve Binance’in kurucu ortağı He Yi, canlı yayında Neo ve Binance’in DeFi uygulamalarını aktif olarak incelediklerini açıkladı. Aktif olarak incelenen uygulamalar arasında, Neo blockchaini üzerine inşa edilmiş, birlikte çalışabilir bir DeFi protokolü olan Flamingo’dur. Protokol, kullanıcıların tüccar, staker ve likidite sağlayıcıları olarak katılmalarına izin verir. Binance, Flamingo’yu 23 Eylül tarihinde lansman havuzunda listelediğini duyurmuştu. Her iki şirkette DeFi altyapısını daha da güçlendirmek istiyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Çin’in devlet onaylı halka açık blockchaini, küresel DeFi uygulamaları ve hükümet düzenlemeleri arasında köprü kurabilecek bir yasal uyumluluk platformu oluşturma çalışıyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Uzmanlara Göre Ethereum DeFi İçin Hazır Değil!

Ethereum, DeFi için yeterli değil!

Yayın:

-

DeFi

DeFi projeleri, Ethereum blockchainine yüklenirken, uzmanlar Ethereum’un bu durumu desteklemeye henüz hazır olmadığı konusunda uyarıyor.

Bir matematikçi, eski serbest fon yöneticisi ve Avusturya menşeli Morpher‘in kurucusu Martin Froehler, Ethereum’un merkezsiz finans için sahip olduğu en iyi şey olmasına rağmen, ağın mevcut yeteneklerinin yeterli olmadığını söyledi.

Ethereum, saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebiliyor ve 15 saniyelik blok süresine sahip. Ethereum’un tasarımı gereği, üstündeki projeler ile işlem yaparken Ethereum ile etkileşime giriliyor. Bu, DeFi projelerinin kitlesel benimsenmesinin önünde büyük bir engel.

Froehler, Ethereum’u en iyi merkezi olmayan akıllı sözleşme platformu olarak nitelendiriyor. Anca ağda hala sorunlar olduğundan, geliştiriciler bunlara karşı koymak amacı ile çözümler aradı.

Froehler konuşmasına şöyle devam etti:

Ethereum’un sidechaini üzerinde gerçekleşen her bir hareketin kriptografi kanıtı var. İnsanlar Ethereum ihtiyaç duymadan ticaret yapabiliyor. Ayrıca herhangi bir işlem ücreti ödemiyorlar ve bir saniyelik işlem sürelerinin tadını çıkarıyorlar.

Pek çok endüstri üyesi, Ethereum’un DeFi popülaritesini beklemediğini düşünüyor. Hatta, yaklaşan ağ güncellemesi Ethereum 2.0 bile, merkezsiz finans hizmetine hazır değil.

Ethereum 2.0 performansı artıracaktır, ancak yüksek gas maliyetleri yeni kullanıcıları korkutabilir. Merkezsiz borsa 1inch CEO’su Sergey Kunz, 3 Eylül’deki Decentralized Finance Marathon etkinliğinde Ethereum altyapısının merkezsiz finans için yetersiz olduğunu söyledi.

Her şeyi yeniden düşünmelisiniz. Akıllı sözleşmeleri koda taşıyabilirsiniz ancak bu ölçeklenebilir bir çözüm değil. Ölçeklendirebilmek için standartlar oluşturmanız ve Ethereum 2.0’a benzer NEAR gibi parçalanmış mimariye dayalı yeni protokoller getirmeniz gerekiyor.

Aynı etkinlikte, ParaSwap’ın kurucusu ve CEO’su Mounir Benchemled, layer-2’nin nasıl çalıştığını kullanıcılara açıklama karmaşıklığına ve “fonları bu kullanıcılara hemen ödeyememe riskine” dikkat çekti. Benchemled ayrıca tüm DeFi projelerinin Ethereum 2.0’a geçmesinin pratik olmayacağını söyledi.

Ethereum blockchainin önündeki zorluklara rağmen, Froehler, “DeFi kalıcı bir protokoldür” diyerek DeFi yanlısı yorumlar yapmaya devam ediyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Ethereum haberi için: Ethereum Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.