BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Beam CEO’su Geleceğin DeFi Olduğunu Düşünüyor!

Beam, yaşadığı hard fork ile birlikte DeFi protokolünün önemini kavramış durumda ve harekete geçmeye hazır.

Yayın:

-

29 Haziran’da gizlilik odaklı bir kripto para birimi olan Beam, “Gizli DeFi” etkinleştirmesi yapmak için bir hard fork yaşadı. DeFi’nin popülarite patlaması sırasında, sizce Beam’in “Gizli DeFi’si” COPM ve MakerDAO’dan ne gibi farklılıklar içerebilir? Alexander Zaidelson konu hakkında düşüncelerini paylaştı.

Beam’in yaşadığı hard fork, gizli varlıklara verilecek desteği etkinleştirdi. Başka bir deyişle Beam CA, bağımsız tokenların Beam blockchaininde yayınlanmasını sağlayacak. Beam’in gizlilik ve ölçeklenebilirlik özellikleri ile birlikte bu durum, “Gizli DeFi’nin” yapı taşı olarak nitelendiriliyor.

Zaidelson’un açıklamalarına göre “Gizli DeFi”, tam olarak gizlilik, mükemmel kullanışlılık ve denetlenebilirlik özelliklerine sahip olan finansal hizmetler için oluşturulmuş bir ekosistem.

Zaidelson ropörtajda, Compound ve Maker gibi diğer DeFi hizmetlerinin “sağlam finansal araçlar” olarak gördüğünü kabul etti. ICO’nun 2017’de yaşadığı popülarite patlaması ile şu an yaşanan DeFi olayları arasında hiç bir bağ olmadığını düşünen Zaidelson, ICO’yu insanların belli başlı vaadlere inanarak paralarını kaybettikleri kusurlu bir kavram olarak nitelendirdi.

Zaidelson Beam’in sunacağı DeFi konseptinden şu şekilde bahsetti;

Beam’in bu gizlilik özellikleri mahremiyetin anti tezi olarak nitelendirebileceğimiz Ethereum’un üzerine inşa edildi. Beam Confidential DeFi, gelişmiş işlevsellik özellikleri ile birlikte, finansal gizlilik ve büyük ölçüde kolay kullanılabilirlik özellikleri ile denetleme yeteneği sunacak.

Zaildelson’a kendi kurdukları DeFi projesinin, COMP ve Maker’ın sunduğu şeylerden farklı olarak, farklı hedef kitlelerini gözüne kestirip kestirmediği sorulduğunda ise “Herkes gizliliğe önem verir, bu yüzden eninde sonunda her şey “Gizli DeFi’ye” geçecektir.” diye yanıtladı.

Compound’un yönetişim tokenı COMP, lansmanından bu yana çok başarılı zamanlar geçirdi. Merkezsiz finans sıralamasının lideri MakerDAO iken, sadece 24 saat içinde COMP bu ünvanı ele geçirdi.

Sizce, DeFi finans alanında gerçekten büyük farklılıklar yaratabilir mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Chainlink Devasa Yükselişinin Sırrı Ne?

Chainlink, piyasa değeri ile en değerli 5. kripto para oldu!

Yayın:

-

chainlink

Chainlink (LINK) bu yıl devasa bir yükseliş yaşadı ve piyasa değerine göre en değerli beşinci kripto varlığı haline geldi. Bu duruma yol açan sebepleri DeFi ve Google’dan gelen verilere göre inceledik.

Beş Numaralı Koltuk İçin Savaş Kaynak: CoinMarketCap

Beş numaralı koltuk için verilen savaş, Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), Litecoin (LTC), Cardano (ADA) ve LINK arasında yapıldı. Ancak LINK, yıl boyunca yükselmeye devam etti ve an itibarıyla beşinci koltuğu kaptı.

Yapılan yatırımlar

Chainlink, yıl boyunca aralıksız bir şekilde ortaklık ve entegrasyon duyuruları yapmakta. Bununla beraber, beşinciliğe giden yol kusursuz değildi. Zeus Capital tarafından yazılan, Chainlink’in bir aldatmaca ve Wirecard’ın kripto versiyonu olarak nitelendirildiği bir raporun baş rolüydü. Zeus ayrıca, LINK’in %99 kar sağlama amacı olan bir kısa vadeli pozisyon olduğunu da iddia etti.

LINK’in Oracle projesinin başarısı, rekabeti de beraberinde getirdi. Bugün erken saatlerde, büyük bir kripto borsası olan OKEx Oracle sektörüne adım attığı söylendi. Rekabet ve eleştirilere rağmen LINK’in fiyatı hala artıyor.

DeFi Üzerinde Bulunan Toplam Kilitli Ethereum Değeri Kaynak: DefiPulse

Merkezi olmayan finans alanı, bu yıl kripto dünyasının dikkatini çekti ve bazıları bunu ICO ile karşılaştırdı. DeFi’de kilitlenen toplam Ethereum değeri, Haziran ortasında 1 milyar $’ın üzerindeyken, Ağustos başında 4.5 milyar $’ın üzerine çıktı.

DeFi uygulamalarının tümü olmasa da çoğu, bir tür fiyat veri akışı gerektirmekte. Çoğu DeFi uygulamasının güvenliği için sağlam ve merkezi olmayan bir yayın gereklidir. Bu tür eksiklikler, bozulmalara yol açtı. Chainlink, bu alanda bilinen en iyi oyuncu olduğu için, DeFi alanını büyümesinden en çok katkıyı edinen isim oldu.

LINK Fiyatı ile İlgili Google Aramaları Kaynak: IntoTheBlock

Google Trends’ten alınan verilere göre, Chainlink’e olan ilgi ABD’de ve dünya üzerinde çok yüksek. Genel piyasa duyarlılığı, kripto fiyat dinamiklerinde önemli bir rol oynar. Bitcoin’e olan ilgi, aynı kaynak tarafından alınan verilere göre, Bitcoin’in fiyatı 20.000 $ bandındayken tavan yapmıştı.

Dolayısıyla, iki farklı veri kaynağı LINK’in yükselişini kısmen açıklıyor. Framework Ventures’ın kurucu ortağı Michael Anderson, Nisan ayında LINK’in yakın gelecekte 25 doların üzerine çıkmasını beklediğini söyledi. O sırada LINK’in fiyatı 4 doların altındaydı.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Revolut’un Kayıplar 2019’da Üçe Katlanmış!

Revolut’un kayıpları, artan gelire ve kullanıcı kitlesine rağmen artışta.

Yayın:

-

Revolut Finansal Hizmetler

Kripto dostu ticaret uygulaması ve Avrupa’nın en büyük fintech şirketlerinden biri olan Revolut’un gelirlerindeki büyümeye ve yeni müşterilerine rağmen 2019’da kayıplarını üçe katladığı bildirildi.

Londra merkezli şirketin 2018’de yaklaşık 33 milyon pound (43 milyon $) olan kaybı, 2019 senesinde 106 milyon pounda (139 milyon $) yükselmiş.

Revolut’un kurucusu ve CEO’su Nikahla Storonsky, müşteri portföyündeki önemli artmışa rağmen 2019 senesinde büyük kayıplar yaşandığını belirtti. CNBC’nin 11 Ağustos tarihinde bildirdiği habere göre, Revolut’un günlük aktif müşterisi %231 artmış ve ödeme yapan müşteriler de %139 oranında artmış.

Revolut, 2019 yılı boyunca gelirlerinde de keskin bir yükseliş gördü. Bildirildiği gibi, Revolut’un 2019’daki gelirleri (163 milyon euro) 2018 senesine göre (58 milyon pound) %180 artmış durumda.

Storonsky’e göre, artan kayıpların ana nedeni, küresel genişlemeye yönelik agresif yatırımlar ve yeni ürün teklifleriydi. Revolut, Avustralya, Brezilya, Kanada, Japonya, Yeni Zelanda, Rusya, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri gibi 24 yeni pazarda hizmetlerini büyütmek için Visa ile ortaklığını duyurmuştu.

Revolut, Ağustos 2019’da Hargreaves Lansdown AJ Bell gibi brokerlerle rekabet edebilmek için Birleşik Krallık ve Avrupa’daki müşterileri ücretsiz bir şekilde hisse senedi alım satım özelliğini sundu.

Revolut, son aylarda bariz zorluk belirtileri göstermekte. Haziran 2020’de şirketin düzinelerce çalışanı işten çıkarttığı bildirildi. Corona virüs kaynaklı krizin ortasında bu hareketin maliyet tasarrufu sağlayan bir önlem olduğu açıklandı. Fakat yeni bir CNBC raporuna göre, Relovut salgına rağmen 3 milyon yeni kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Bu durumda ise Revolut’un salgın dolayısıyla iş ivmesi etkilenmemiş gibi görünüyor.

Revolut, 2019’da zarar bildiren tek kripto firması değil. Nasdaq’da listelenen Bitcoin madencilik ekipmanı üreticisi Canaan, bu yılın başlarında 148 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Eski Goldman Sachs ortağı Mixer Novogratz tarafından kurulan Galaxy Digital’de 2019’da 33 milyon $’lık zarar bildirdi.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.