Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53357.93
3.87%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3150.12
3.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.9
6.08%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $399
3.69%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Bitcoin Hash Oranı Yaklaşık Yüzde 50 Oranında Düştü!

Çin’in madencilere baskısı ve fiyat düşüşlerinin Bitcoin hash oranını etkilediği belirtiliyor.

Clock
Paylaş
Bitcoin Hash Oranı Yaklaşık Yüzde 50 Oranında Düştü!

Son zamanlarda Çin tarafından madencilere yönelik baskılar ve Bitcoin fiyat düşüşleri sonucunda Bitcoin hash oranı (kripto para birimini çıkarmak için toplam hesaplama gücü) yaklaşık %50 oranında düştü.

Elde edilen verilere göre 15 Mayıs tarihinde saniyede yaklaşık 168.000 petahash (PH/sn) olan Bitcoin hash oranı 23 Haziran itibariyle yaklaşık 86.000 PH/s’ye düştü.

Binance BannerBinance Banner

Madencilik Havuzları

Çin, karbon ayak izini ve çevre üzerindeki ilgili etkisini azaltmayı amaçladığı için kripto para alanında sert önlemler almaya devam ediyor. Bunun yanında hatırlanacağı üzere Çin hükümeti geçtiğimiz ay Xinjiang ve Sichuan da dahil olmak üzere bazı bölgelerde Bitcoin madenciliği faaliyetlerini durdurma kararı da almıştı.

Özellikle bu bölgeler Çin’in Bitcoin madenciliği yapılan en büyük bölgeleri arasında yer alıyordu. Alınan bu kararların hash oranının önemli ölçüde düşmesinde oldukça etkili olduğu söyleniyor. Çin baskılarının yanı sıra hash oranının düşmesindeki ikinci bir neden olarak da Bitcoin’in son haftalardaki fiyat düşüşü gösteriliyor.

Çin Hakimiyetini Kaybediyor

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Nisan 2020 itibariyle dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yaklaşık %65’i Çin’de gerçekleşti. O dönemde piyasa katılımcıları, Çin’in Bitcoin hash oranının yaklaşık %50’sine sahip olduğunu belirtiyorlardı. Ancak son zamanlardaki baskılar bu hakimiyetin kaybolmasına neden olmaya başlamış görünüyor.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi

Çinli Bitcoin madenciliği havuzlarında da hash oranlarının geçen ay %50’den fazla düştüğü belirtiliyor. Örneğin dev madencilik şirketleri AntPool ve F2Pool’un, hash oranlarının geçtiğimiz ay sırasıyla %58 ve %56 oranında düştüğü belirtiliyor.

Hashrate Değişiklik Tablosu

Bunun yanında Foundry USA havuzu ise aynı dönemde hash oranının yaklaşık %15 artış göstermiş durumda. Bilindiği üzere Foundry USA, havuzunu bu yılın Mart ayında halka açan Digital Currency Group’un (DCG) madencilik iştirakidir.

DCG kurucusu ve CEO’su Barry Silbert yakın zaman önce yaptığı bir açıklamada, Foundry havuzunun “mükemmel zamanda” başlatıldığını ve yakında dünya çapında ilk beş Bitcoin madencilik havuzu olabileceğini öne sürdü. 

Halihazırda Foundry USA, madencilik havuzu sıralamasında yedinci sırada yer alıyor.

Hashrate Sıralaması

Çin tarafından yapılan tüm bu baskılar, ABD, Kazakistan, Rusya ve Gürcistan gibi ülkelere yaramış görünüyor. Çünkü Çinli madenciler son zamanlarda madencilik faaliyetleri için cazip gördükleri bu alanlara taşınmaya başladı.

Analiz Haberleri İçin: Analiz Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar