Muhabbit

Bitcoin Madencileri, 2023 Yılına Gelirlerini Artırarak Başladı!

Bitcoin madencilerinin 2023 yılı ocak ayındaki toplam geliri 580,01 milyon dolar oldu.

Bitcoin madencilerinin 2023 yılı ocak ayındaki toplam geliri 580,01 milyon dolar oldu.

Kripto para piyasaları üzerinde uzun süredir devam eden kara bulutlar 2023 yılının gelmesiyle birlikte aydınlanmaya başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin cephesinde yaşanan yükselişler ise Bitcoin madencilerinin yüzlerini güldürmeye başladı.

Bilindiği üzere Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan 2021 yılının mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden bu yana, bu seviye hala geçilememiş durumda.

Gelir oranlarına bakıldığında aralık ayında elde edilen 580 milyon doların üzerindeki gelirin, yaklaşık 7,84 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi.

Veriler incelendiğinde ocak ayında, 2022 aralık ayına göre toplam gelirde yaklaşık 112 milyon dolarlık bir artış gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde ise yaklaşık 1,5 milyon dolara yakın bir düşüş olduğu görülüyor.

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor.

Madencilik gelirlerinin son zirvesini geçememesinin sebepleri olarak, Çin tarafından geçtiğimiz yıl, Bitcoin madencilerine yönelik yasaklama kararları, baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları gösteriliyor. Madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak, başka yerleşim yerlerine taşınmaya başlamışlardı. Hatta bazılarının ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdiği de biliniyor.

Yerleşim yeri değiştiren madencilerin ise odak noktaları arasında ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerdeki elektrik ücretlerinin uygun olması ve yetkililerin bu faaliyetlere Çin gibi olumsuz bakmaması.

İşlem Ücretlerinin Payı

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay incelendiğinde, aralık ayında yaklaşık %195,82 olan oranın, ocak ayına gelindiğinde %133,33 düştüğü görülüyor.

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmüş durumda. Ancak buna rağmen, 2021 yılının son aylarından itibaren bu ivmenin yukarıya tırmandığı görülüyor.

Ocak ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 290,92 (EH/s) olduğu görülüyor.

Son olarak 444,5 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Bitcoin, günlük hacimde ise 22,3 milyar dolar civarında hacim yaratmış durumda.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version