Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63222.62
4.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3056.71
2.47%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.64
3.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $550.9
4.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Bitcoin ve Kripto ATM’leri Dünya Çapında Fazlalaşmaya Devam Ediyor!

Kripto ATM’leri Fazlalaşıyor!

Clock
Paylaş
Bitcoin ve Kripto ATM’leri Dünya Çapında Fazlalaşmaya Devam Ediyor!

İlk olarak 2013 senesinde, Robocoin isimli bir şirket Vancouver’daki bir kahve dükkanına Bitcoin ve Kripto ATM’si yerleştirdiğinde, insanlar bir ilk ile karşı karşıya kalmıştı. Müşterilerin, Bitcoin’in nakit karşılığında alıp satmasına izin veren makine, ilk gününde 10.000 $’lık işlem görmüştü.

728×90 muhabbit - Bitcoin ve Kripto ATM'leri Dünya Çapında Fazlalaşmaya Devam Ediyor!300x250 muhabbit - Bitcoin ve Kripto ATM'leri Dünya Çapında Fazlalaşmaya Devam Ediyor!

CoinATMRadar’a göre, 2020’nin sonuna yaklaşırken, müşterilerin Bitcoin (BTC) ve diğer altcoinleri nakit karşılığında alıp satmasına olanak tanıyan ATM’lerin tahmini sayısı 11.665

Bu sayı, geçen yıla göre kripto ATM sayısında kayda değer bir artışı gösteriyor. 2019 sonunda kripto ATM sayısı 6372 olarak tahmin ediliyordu. Şimdi ise bu sayıda %80’lik bir artış var.

CoinATMRadar ayrıca, kripto ATM sayısının ortalama olarak her gün 23 adet kadar arttığını söyledi.

Bitcoin ve Kripto ATM’leri Hangi Ülkelerde Ne Kadar Popüler?

Amerika Birleşik Devletleri, kripto ATM’leri konusunda dünyaya öncülük ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan toplam kripto ATM sayısı 4.213’den 9242 ATM’ye kadar çıktı. Amerika Birleşik Devletleri şu anda dünyadaki toplam kripto ATM sayısının yaklaşık %80’ini oluşturuyor.

Ayrıca, küçük mağazalar, alışveriş merkezleri, ulaşım merkezleri ve hatta Tesla Gigafactory’deki ATM’ler ile ABD’de kripto ATM’lerin yaygınlaşmasında bir çeşitlilik de söz konusu.

Bu konuda ilk 5’e oynayan Kanada, 880 ATM ile ikinci sırada. Birleşik Krallık ise 268 ATM ile üçüncü sırada yer alıyor. Hong Kong ise 62 ATM ile dördüncü sırada. Son olarak ise 59 ATM ile Kolombiya beşinciliği yerleşmiş durumda.

Afrika kıtasına gelecek olursak, Güney Afrika’da 6 adet Bitcoin ATM’si var. Ancak kıtanın en büyük ekonomisi olan Nijerya, artan kripto ve blockchain ilgisi ile Güney Afrika’yı geçebilir.

Söz konusu ülkemiz olunca kaç tane Bitcoin ATM’sine sahip olduğumuz merak konusu. Elde ettiğimiz bilgilere göre ülkemizde sadece iki adet Bitcoin ATM’si bulunmakta. Her iki ATM’de İstanbul’da konuşlandırılmış durumda. ATM’lerden biri City’s Nişantaşı, diğeri ise Beyazıt, Çarşıkapı’da bulunuyor.

Kripto ATM’si üreten şirketlere bakacak olursak San Francisco merkezli Genesis Coin dünya çapında 4000 adet kripto ATM satışı yapmış. Onu takiben General Bytes ise 3442 adet kripto ATM satışı gerçekleştirdi.

2020 senesinde kripto ATM sayısında yaşanan önemli artış, hem perakende alıcıların hem de finans devlerinin kripto ve blockchain teknolojisine artan ilgisine işaret ediyor.

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar