BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Blockchain Avustralya Bünyesine Yeni CEO Atadı

Blockchain Avustralya’ya yeni bir CEO atandı ve ülkenin ulusal blockchain yol haritasında önemli bir rol izleyecek.

Yayın:

-

Blockchain Avustralya CEO’su Steve Vallas, ülke içinde blockchain teknolojisine olan güveni arttırmaya ve işletmeler ile hükümetler arasında blockchain teknolojisinin kullanılabilirliğini arttırmaya odaklanacağını açıkladı.

Son 5 yılda oluşumu yöneten Nick Guirietto’nun yerini alan Vallas, birden fazla üniversitede danışmanlık yaptı ve bir çok hızlandırma programı için endüstri koçu olarak görev yaptı. Ayrıca Vallas, Avustralya menşeli pazarlama şirketi Honey Digital’in kurucusudur.

Yeni Bir Bakış Açısı

Vallas görev sürecinde, endüstriyel liderlerin bu teknolojiye olan güvenini istikrarlı bir şekilde geliştirmek istediğini söyledi.

Bir çok insan blockchain teknolojisine sığ bir gözle bakıyor. Bu görüşün sebebi, 2017 yılında yaşanan dolandırıcılık girişimleri ve kötü planlanmış projelerin başarısız olması.

Vallas ayrıca, insanların blockchain teknolojisi hakkında bildikleri tek şey, kripto para birimleri olduğunu söyledi. Vallas, blockchain teknolojisinin genellikle tedarik zinciri, perakende satışlar ve yasal sektöre katkıları gibi diğer alanlara uygulanabilirliği hakkında pek bir fikirleri olmadığını belirtti.

Doğru Yer Doğru Zaman

Vallas, birçok endüstrinin corona virüs pandemisinden zarar gördüğünü fakat blockchain endüstrisinin bundan yararlanabilecek olan bir kaç sektörden biri olduğunu söyledi.

Corona virüs pandemisi, sistemin dönmekte olan çarklarının kusurlarını ve blockchain teknolojisinin potansiyelini gösterdi. Geçtiğimiz aylarda problem yaşayan sektörlerden sadece biri tedarik hatlarıydı. Ve bu durum ile birlikte kuruluşlar, geleneksel çözümlerden farklı çözümlere geçiş sürecine girecek.

Blockchain Avustralya’nın Yol Haritası

Bu yılın Şubat ayında Avustralya Sanayi Bakanlığı, Ulusal Blockchain Yol Haritası’nın kendilerine sunacağı potansiyeli değerlendirmek amacıyla, yeni bir ulusal strateji oluşturdu.

Vallas, sektör liderleri ve hükümet yetkilileri ile birlikte bu potansiyeli en iyi şekilde kullanabilmek adına “Blockchain Yol Haritası” üzerinde çalışacak.

Vallas, bunun gerekli bir durum olduğunu düşünüyor ve pek çok kişinin bu teknoloji üzerine çalışmaya istekli olmasını memnuniyetle karşılıyor.

Hükümet tarafından, hem devlet hem de federal anlamda blockchain teknolojisi ile ilgili ilk ciddi etkileşimin içine girdik. Geçtiğimiz ay Başbakan Scott Morrison, blockchain teknolojisinin dikkate değer ve ciddiye alınması gereken bir teknoloji olduğunu açıklamıştı.

Bildiğiniz üzere, blockchain teknolojisinin kullanım alanı neredeyse sınırsız. Bu potansiyeli değerlendirmek isteyen ülkeler birer birer kendi ulusal planlarını hazırlamakta.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Yüz Tanıma Teknolojisi Bitcoin Dolandırıcılıklarının Sonu olabilir!

Gelişen yüz tanıma sistemleri, dolandırıcıların sonu olabilir!

Yayın:

-

yüz tanıma

Sanal para platformu Coincurve’in kurucu ortağı Rod Hsu, yüz tanıma teknolojisinin, Twitter ve Youtube’daki Bitcoin dolandırıcılarını önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Yaptığı bir röportajda Hsu, Bitcoin’in geri döndürülemez bir şekilde elektronik bir para birimi olduğunu ve “bu durumdan dolayı dolandırıcılar için çekici hale geldiğini” söyledi. Ancak kripto para biriminin dolandırıcılık ile elde ettiği olumsuz reklam nedeniyle, birçok kişinin Bitcoin’i benimsemesi engellenmiş olabilir.

Bitcoin’in doğası gereği, insanlar dolandırıcılığı ve Bitcoin’i eş anlamlı olarak görebilir. İster geleneksel ödeme yöntemlerinde, ister Bitcoin’de, durumu anlama ve meşruiyetini belirlemek kişiye kalmıştır. Bu durum hakkında daha fazla kamuoyu bilinci ve Bitcoin eğitimi ile bu olumsuz ilişkiyi bitirmeyi umuyoruz.

Yüz Tanıma Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunacaktır

Hsu, kopyalanması çok daha zor olduğu için bu sistemin Bitcoin sahtekarlıklarını ortadan kaldırmak için potansiyel bir çözüm olduğunu düşünüyor. Hsu, böyle bir sistemin “basit bir fotoğraf görüntüsünden çok daha gelişmiş” olan biyometrik teknolojiye dayandığını ekliyor:

Bir tüketicinin kimliğini sağlamak ile kalmayıp aynı zamanda bir kişinin profilini birden çok açısını referans alan bir yüz tanıma sisteminin işe yaradığını gördük. Bu teknoloji birisi başka birisinin ödeme aracını kullanmaya çalışması halinde bir zorluk katmanı olacaktır.

Yüz Tanıma Sistemlerinde Gizlilik Önplanda Olmalı

Bununla beraber, Coincurve’ün kurucu ortağı, yüz tanıma gibi sistemlerin doğrulama amacı etiğini yerine getirmesi konusunda uyarıyor.

Yüz tanımayı çevreleyen etik, rıza ve güvenliği indirgenmiş durumda. Kullanıcı, rıza ile verilerin nasıl saklandığını, paylaşıldığını, kullanıldığını ve bunlara nasıl erişildiğinin farkında olmalı. Ayrıca kullanıcı istediği zaman bu bilgileri sistemden silebileceğini de bilmeli. Söz konusu güvenlik ise, bu durum verilerin nasıl saklandığı ve güvenlik protokollerinin nasıl uygulandığı ile ilgilidir.

Hsu, uygulamanın “kullanıcı deneyiminden, sistemin mimarisine ve güvenliğine kadar” hizmetin birçok katmanını etkileyeceğinden, yüz tanıma gibi yeni nesil teknolojilerden yararlanırken hizmetin bu hususları dikkate alması gerektiğini de sözlerine eklemiş durumda.

Sizce bu tür yeni nesil güvenlik önlemleri, kripto para dolandırıcılıklarının önüne geçmek için iyi bir fikir olabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Güney Kore Karayolları Blockchain ile Ödeme Alacak!

Güney Kore, otoyollar için blockchain ödeme sistemi geliştiriyor!

Yayın:

-

Blockchain

Güney Kore‘nin en büyük ticari bankalarından biri olan KEB Hana Bank, devlet destekli karayolu işletmecisi olan Korea Expressway Corporation (KEC) ile ülkenin otoyollarına blockchain tabanlı geçiş ücreti ödeme sistemi getirmek için anlaşma yaptı.

D Daily’ye göre proje, yıl sonundan önce hayata geçecek. Sistem, KEB Hana’nın akıllı telefon bankacılığı uygulaması Hana One Q’yu bağlayarak sürücülerin otoyol ücretlerinin ayarlamaları, ertelemeleri ve hatta otoyol ücret iadelerini almak için kullanılacak.

Rapor, anlaşmaya dahil olan her iki tarafın da kısmen temassız çözümler sunmasına teşvik eden corona virüs salgını nedeniyle nakit bazlı ve kredi kartı ödemelerini azaltmayı amaçlayan blockchain çözümünü uygulamak için bir araya geldiğini belirtiyor.

Korea Expressway Corparation ve KEB Hana Bank, ödeme sistemi projesiyle sinerlilerini güçlendirecek. Birbirleri ile verilerini paylaşacak olan iki şirket, bunu blockchain teknolojisi ile yapmayı planlıyor.

Temassız Ödemeleri Benimseme

Korea Expressway Corparation’ın satış bloümü başkanı Kwang-Ho Lee konu hakkında şu yorumu yaptı.

Corona virüsten sonra küresel ekonomiye önderlik etmek için dijital anlaşma politikasının Kore versiyonunun bir parçası olan blockchain teknolojisini uygulayarak, özelleştirilmiş temassız hizmetleri geliştirmeye devam edeceğiz.

Bilim ve ICT Bakanlığı ile Kore İnternet ve Güvenlik Dairesi anlaşmayı onayladı. KEB Hana ayrıca geçen yıl aynı devlet dairelerinden blockchain mail elektronik doğrulama programı için onay aldı.

Son zamanlarda Güney Kore hükümeti, 2025 yılına kadar endüstri 4.0 projelerine 48 milyar $ yatırım yapma niyetini açıkladı. Ülkenin amacı, pandemi sonrası dönemde tüm endüstrilerin dijitalleşmesini teşvik etmek gibi görünüyor.

Güney Kore’nin Gyeongbuk eyaletindeki Andong şehri, 7 Temmuz’da endüstriyel kenevir üretimi için işletme izni almıştı.

Görünüşe göre, corona virüs pandemisi ile birlikte nakit paranın arzı azalacak gibi. Bununla birlikte dijital para kullanımı ve temassız ödemeler gibi nispeten yeni nesil sayılabilecek teknolojiler gittikçe popüler bir hale geldi. Bu popülerlik ile birlikte gelişmiş ülkeler kendi kripto para birimlerini geliştirmeye başladı. Bu durum ile birlikte kripto paraların kullanım alanlar gittikçe artacak gibi görünüyor.

Sizce ülkemizde de bu tür girişimleri görebilecek miyiz?

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184