Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69583.8
-0.46%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3806.53
2.06%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.57
-3.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $610.5
-1.97%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin, 2022 Kış Olimpiyatları’nda Dijital Yuan’ı Test Etmeyi Planlıyor!

Ülke, olimpiyatlar sırasında yabancı sporcuların ve ziyaretçilerin ülkenin dijital para birimini kullanmalarına izin vermek istiyor.

Clock
Paylaş
Çin, 2022 Kış Olimpiyatları’nda Dijital Yuan’ı Test Etmeyi Planlıyor!

Çin Merkez Bankası (PBoC) başkan yardımcısı Li Bo, merkez bankasının, yabancı sporcuların ve ziyaretçilerin 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında ülkenin dijital para birimini kullanmasını sağlamak istediklerini duyurdu.

728×90 muhabbit - Çin, 2022 Kış Olimpiyatları'nda Dijital Yuan’ı Test Etmeyi Planlıyor!300x250 muhabbit - Çin, 2022 Kış Olimpiyatları'nda Dijital Yuan’ı Test Etmeyi Planlıyor!

Başkan yardımcısı, yaklaşan Kış Olimpiyatlarının potansiyel olarak yabancı kullanıcılar tarafından Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’nin ilk testi olabileceğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere banka daha önce Ağustos 2020’deki etkinlikte de dijital yuan’ı test etme planlarının olduğunu duyurmuştu.

Yetkili, PBoC’nin ABD dolarının dünya rezerv para birimi olarak hakimiyetini değiştirme niyetinde olmadığını belirterek, merkez bankasının dijital yuan’ın yurtiçi kullanımına odaklandığını bildirdi. Li bu durum ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Çin parasının uluslararasılaşması için bunun doğal bir süreç olduğunu ve amacımızın ABD dolarının veya başka herhangi bir uluslararası para biriminin yerini almak olmadığını belirtmek isterim. Asıl hedefimiz piyasanın seçim yapmasına ve uluslararası ticaret ve yatırımı kolaylaştırmaya izin vermek.”

Yönetici ayrıca, PBoC’nin yerel dijital yuan’a odaklandığını belirtmesine rağmen, aslında hala sınır ötesi CBDC kullanımını araştırdıklarını da dile getiriyor.

Çin, 2020’de ilk yerli dijital yuan testlerini başlattıktan sonra, Şubat 2021’de Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki merkez bankalarıyla işbirliği içinde sınır ötesi CBDC pilotlarına başladı. 1 Nisan’da, PBoC araştırma bürosu müdürü Wang Xin, Çin Merkez Bankası ve Hong Kong Merkez Bankası ile dijital yuan‘ın ilk sınır ötesi pilot testlerini tamamladığını açıklamıştı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar