Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67136
-0.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3454.66
-1.76%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.96
1.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.7
-1.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Japonya Merkez Bankası CBDC Testlerine Başlıyor!

Merkez bankası, CBDC pilot çalışmalarının ilk aşamasının Mart 2022’ye kadar tamamlanacağını açıkladı.

Clock
Paylaş
Japonya Merkez Bankası CBDC Testlerine Başlıyor!

Japonya Merkez Bankası 5 Nisan tarihinde yaptığı bir açıklama ile, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) deneylerinin ilk aşamasına başladığını duyurdu. 

728×90 muhabbit - Japonya Merkez Bankası CBDC Testlerine Başlıyor!300x250 muhabbit - Japonya Merkez Bankası CBDC Testlerine Başlıyor!

Bu aşamada banka, CBDC sistemi için bir test ortamı geliştirmeyi ve CBDC’nin ödeme, ihraç, dağıtım ve geri ödemesi ile ilgili temel işlevler üzerinde deneyler yapmayı planlıyor. Yapılan duyuruda bu aşamanın Mart 2022‘ye kadar tamamlanması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere Japonya Merkez Bankası, 2020 yılının ortalarında yaptığı bir açıklamada, CBDC’nin daha ayrıntılı işlevlerini test etmek için denemelere başlayacağını ve iki aşamalı bir program başlatacağını açıklamıştı. Hatta banka gerekli görülmesi durumunda özel işletmelerin ve son kullanıcıların bir pilot programa katılacağı üçüncü bir aşamanın da başlatılabileceğini duyurmuştu.

Japonya Merkez Bankasının icra direktörü Shinichi Uchida geçen ay yaptığı açıklamada, Bankanın şu anda bir CBDC çıkarma planı olmadığını, ancak gelecekte ihtiyaç ortaya çıkması durumunda hazırlıklı olmak gerektiğini belirtmişti.

Uchida, yeni yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

“Bu aşamada deneylere başlamanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz.Yurtiçi ve yurtdışındaki teknolojik gelişmeler de dahil olmak üzere mevcut etkenler göz önüne alındığında, CBDC’nin bir ödeme aracı olması ve bu tür sistemlerin küresel standartlar haline gelmesi için makul bir olasılık vardır.”

Bilindiği üzere birçok ülkenin merkez bankası CBDC alanında Ar-Ge çalışmalarına başladı. Bu ülkeler arasında şu an için en önde giden ülkenin Çin olduğu biliniyor. Çin’in CBDC alanında ciddi anlamda yol almış durumda. Bu kapsamda ülkede CBDC pilot çalışmaları son hız devam ediyor.

Şimdiye kadar resmi anlamda merkez bankası dijital para birimi çıkaran ve uygulamaya geçiren tek ülke ise Bahamalar oldu. Bahamalar geçen yıl faaliyete geçirdiği Sand Dollar adı verilen dijital parayı ülkede yaşayan 393.000 vatandaşının kullanımına sunmuş oldu. 

Bunun yanında Rusya, Ukrayna, Avustralya gibi ülkelerin de CBDC alanında çalışmaları başlattığı biliniyor. Hatta son olarak yapılan açıklamaya göre ülkemizin de “dijital para” ile ilgili düzenlemelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar devreye alınacağı bildirildi.

Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar