Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66324.34
-0.29%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3205.58
0.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.36
-2.49%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $607.5
1.50%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin Vatandaşları Dijital Yuan ile 20.000 İşlem Yaptı!

Çin vatandaşları Dijital yuan denemelerine devam ediyor.

Clock
Paylaş
Çin Vatandaşları Dijital Yuan ile 20.000 İşlem Yaptı!

Çin vatandaşları, ülkenin dijital yuan denemelerinde e-ticaret sitesi JD.com aracılığıyla 20.000 işlem gerçekleştirdi!

Yerel medya kuruluşu Global Times’a göre, JD.com 1980’lerde ve 1990’larda doğan katılımcıların %80’inin, Cuma akşamından itibaren en az 1.500 $’lık işlem yapmak için platformu kullandığını bildirdi.

728×90 muhabbit - Çin Vatandaşları Dijital Yuan ile 20.000 İşlem Yaptı!300x250 muhabbit - Çin Vatandaşları Dijital Yuan ile 20.000 İşlem Yaptı!

E-ticaret sitesi ayrıca, Suzhou şehrinde 10.000’den fazla alışveriş dükkanının katıldığı “Double Twelve” alişveriş festivalinde dijital yuan için fiziksel denemelerin rakamlarını da bildirdi.

Suzhou’daki pilot, merkez bankası dijital para biriminin kullanım durumlarını test etmek için Çin genelinde gerçekleştirilmiş birçok denemeden biriydi. Ekim ayında, Shenzen şehri, dijital para birimini tanıtmak için bir pilot program başlatmıştı ve 1.5 milyon $’ı 50.000 kişiye dağıtmıştı.

Şangay’daki Dijital Rönesans Vakfı’nın genel müdürü Cao Yin “2021’de Çin, dijital Yuan’ı test etmek için daha fazla pilot programlar düzenleyecek fakat hala kapsamlı bir lansman olası görünmüyor” dedi. Yetkililer, dijital para biriminin güvenli bir şekilde çıkarılabileceğinden emin olana kadar, Çin hükümetinin kontrollü denemelerine devam edeceğini söylüyor.

Bu konuda rekabet edebileceğimiz bir rakip yok ve acele etmemize gerekmiyor.

Çin Halk Bankası, Nisan Ayında Shenzen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan’da dijital yuan için pilot programlarını başlatmıştı. Kasım ayı itibarıyla bu pilot denemelerinde, toplamı 300 milyon $ olan 4 milyondan fazla işlemin gerçekleştirildiği bildirildi.

Dijital yuan denemelerini başlattığından beri merkez bankası, test şehirlerinin sayısını Pekin ve Tianjin ile Hebei ilini içerecek şekilde genişleteceğini duyurmuştu. Bu arada bildiğiniz gibi dijital para birimi, Şubat ayında Pekin’de düzenlenmesi planlanan 2022 Kış Olimpiyatları’ndan önce başlatılabileceği söz konusu.

Ne diyorsunuz, Çin’in dijital para birimi test aşamasında sizce iyi bir performans gösteriyor mu? Çin vatandaşları sizce bu uygulamadan memnun mudur? Ve son olarak ülkemizde bu tür adımların ne zaman atılacağını düşünüyorsunuz?

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Çin Haberleri için: Çin haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar