Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65218.78
0.21%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3568
1.20%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.2
1.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600.6
1.38%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin’in CBDC Pilot Programında 162 Milyon Dolarlık İşlem!

Çin’in dijital para projesi yüzleri güldürüyor!

Clock
Paylaş
Çin’in CBDC Pilot Programında 162 Milyon Dolarlık İşlem!

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBOC) pilot işlemlerde şimdiden 1,1 milyar Yuan değerinde dijital para işledi.

Pazartesi günü South China Morning Post tarafından bildirilenlere göre bu gelişme, SWIFT tarafından düzenlenen sanal konferans Sibos 2020’de PBOC’un vekil yardımcısı Fan Yi Fei tarafından açıklandı. Fan, Ağustos sonu itibarıyla 3,13 milyon işlemin dijital para birimi kullanılarak gerçekleştiğini söyledi.

728×90 muhabbit - Çin'in CBDC Pilot Programında 162 Milyon Dolarlık İşlem!300x250 muhabbit - Çin'in CBDC Pilot Programında 162 Milyon Dolarlık İşlem!

İlk kez bir yetkili, dijital Yuan hakkında belirli ayrıntıları açıklamış durumda. Fan ayrıca pilot programların Shenzen ve Xiongan dahil büyük şehirlerde yürütüldüğünü ve “olumlu ilerleme” kaydedildiğini doğruladı. Fan, pilot programın 2022’de yapılacak olan Kış Olimpiyatları’nda da yapılacağını söyledi.

Fan’a göre fatura ödemeleri, nakliye ve devlet hizmetleri dahil 6.700’den fazla dijital yuan kullanım durumu tespit edildi. Fan, hükümetin ayrıca corona virüs tedavisine dahil olan yaklaşık 5.000 sağlık çalışanını ödüllendirmek için dijital yuan kullandığını söyledi.

Fan, “PBOC dijital renminbiyi gelecek için önemli bir finansal altyapı olarak görüyor” dedi.

Pilot işlemlerin bir parçası olarak 113.300’den fazla kişisel cüzdanın ve yaklaşık 8.800 kurumsal cüzdanın açıldığı belirtildi.

Fan tarafından açıklanan detaylar, resmi olarak Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DC/EP) olarak bilinen Çin’in dijital yuanının resmi lansmanına yaklaştığını gösteriyor. Çin, 2014 yılında dijital para birimlerini araştırmaya başlamıştı. ABD ve AB de dahil olmak üzere küresel olarak diğer büyük ekonomiler, girişimlerine yeni yeni başlamış durumda.

Avrupa Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta dijital euro hakkında kapsamlı bir rapor yayınlayarak, ihtiyaç duyulduğunda ve ortaya çıktığında dijital para birimi çıkarmaya hazır olunması gerektiğini söyledi. ABD Merkez Bankası ise, birkaç bölgesel banka ile beraber dijital para birimlerini araştırmakta.

Daha fazla CBDC haberleri için: CBDC Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar