BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Çin’in CBDC Pilot Programında 162 Milyon $’lık İşlem Yapıldı!

Çin’in dijital para projesi yüzleri güldürüyor!

Yayın:

-

Pilot

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBOC) pilot işlemlerde şimdiden 1,1 milyar Yuan değerinde dijital para işledi.

Pazartesi günü South China Morning Post tarafından bildirilenlere göre bu gelişme, SWIFT tarafından düzenlenen sanal konferans Sibos 2020’de PBOC’un vekil yardımcısı Fan Yi Fei tarafından açıklandı. Fan, Ağustos sonu itibarıyla 3,13 milyon işlemin dijital para birimi kullanılarak gerçekleştiğini söyledi.

İlk kez bir yetkili, dijital Yuan hakkında belirli ayrıntıları açıklamış durumda. Fan ayrıca pilot programların Shenzen ve Xiongan dahil büyük şehirlerde yürütüldüğünü ve “olumlu ilerleme” kaydedildiğini doğruladı. Fan, pilot programın 2022’de yapılacak olan Kış Olimpiyatları’nda da yapılacağını söyledi.

Fan’a göre fatura ödemeleri, nakliye ve devlet hizmetleri dahil 6.700’den fazla dijital yuan kullanım durumu tespit edildi. Fan, hükümetin ayrıca corona virüs tedavisine dahil olan yaklaşık 5.000 sağlık çalışanını ödüllendirmek için dijital yuan kullandığını söyledi.

Fan, “PBOC dijital renminbiyi gelecek için önemli bir finansal altyapı olarak görüyor” dedi.

Pilot işlemlerin bir parçası olarak 113.300’den fazla kişisel cüzdanın ve yaklaşık 8.800 kurumsal cüzdanın açıldığı belirtildi.

Fan tarafından açıklanan detaylar, resmi olarak Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DC/EP) olarak bilinen Çin’in dijital yuanının resmi lansmanına yaklaştığını gösteriyor. Çin, 2014 yılında dijital para birimlerini araştırmaya başlamıştı. ABD ve AB de dahil olmak üzere küresel olarak diğer büyük ekonomiler, girişimlerine yeni yeni başlamış durumda.

Avrupa Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta dijital euro hakkında kapsamlı bir rapor yayınlayarak, ihtiyaç duyulduğunda ve ortaya çıktığında dijital para birimi çıkarmaya hazır olunması gerektiğini söyledi. ABD Merkez Bankası ise, birkaç bölgesel banka ile beraber dijital para birimlerini araştırmakta.

Daha fazla CBDC haberleri için: CBDC Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

İngiltere Borsasında Listeli Şirket Varlıklarının Yüzde 10’u ile Bitcoin Alacağını Açıkladı!

Yapılan basın açıklamasında şirket, nakit varlıklarının yüzde 10’u ile uzun dönemli bir yatırım yapabileceğini açıkladı.

Yayın:

-

mode global holdings

İngiltere borsasında işlem gören Mode Global Holdings PLC, yatırım stratejisi kapsamında varlıklarının bir kısmı ile önemli bir Bitcoin alımı gerçekleştirmeyi düşündüğünü açıkladı.

Yapılan basın açıklamasında şirket, nakit varlıklarının yüzde 10’u ile uzun dönemli bir yatırım yapabileceğini açıkladı. Şirket kripto paralara yapacağı yatırımı uzun vadeli bir yatırım olarak gördüğünün de altını çizmiş durumda.

İlginizi Çekebilir: Rothschild Ailesi Bitcoin Satın Aldı!

Birleşik Krallık’taki faiz oranların düşük olmasından yakınan Mode Global Holdings, %0.1’lik faiz oranının rekor seviyede düşük olduğunu ve farklı market enstrümanları ile gelir kalemlerini artırmayı planlıyor.

Özellikle covid-19 ile birlikte ülkedeki faiz oranlarının 326 yıllık Bank of England tarihinin en düşük seviyesinde olduğunu belirten Mode Global Holding Yöneticisi Jonathan Rowland, Bitcoin’e yatırım yapma noktasındaki dayanak noktalarını Bitcoin’in bugüne kadar değerini düzenli olarak artırması olduğunu vurguladı.

Gelecek stratejilerinde ve varlık yönetiminde modernleşmenin önemli olduğunu vurgulayan Rowland, yatırım unsurlarının farklılaşabileceğini belirtti.

Birçok Şirket Yatırım Yapıyor

Son dönemde birçok şirket Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklaması ile birlikte gündem olmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin şirketi Square de Bitcoin’e 50 Milyon $ yatırım yaptığını duyurmuştu. Diğer şirketlere de benzer bir adım atmasını öneren Square, şirketleri bitcoin yatırımına davet etmişti.

Diğer yandan MicroStrategy de 425 Milyon $’lık Bitcoin yatırımı ile adından fazlaca söz ettirmişti.

Bitcoin’i stabil bir değer koruma aracı olarak gördüğünü belirten Mode Global, risk/ödül denkleminde Bitcoin’i güvenli liman olarak gördüğünü de belirtmeyi unutmadı.

Yine de yapacakları yatırım ile ilgili miktarı paylaşmaktan kaçınan Mode Global Holdings, yüzde 10’luk nakit rezervinin ne kadarlık bir meblağaya denk geldiğini gizli tuttu.

Şirketlerin birbiri ardına Bitcoin’e yatırım yaptığını duyurması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diğer Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

İlk 100 Kripto Para Birimi

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Bitcoin İşlemlerinin Ortalama Değeri %500 Arttı!

Bitcoin fiyatının artmasıyla beraber, ortalam işlem değeri de yükseliyor!

Yayın:

-

Bitcoin İşlemlerinin

Bitcoin (BTC) işlemlerinin ortalama değeri, Temmuz ayından itibaren önemli bir ölçüde artış gösterdi.

Bitcoin işlemlerinin ortalama değeri, dört ay önce işlem başına 25.000 $ seviyesinde bulunuyordu. Günümüz tarihine bakacak olursak, Bitcoin, 20 Ekim’de yılın en yüksek ortalama işlem değeri seviyesi olan 151.000 $’a ulaştı.

Bitcoin’in ortalama işlem değeri. Kaynak: BitInfoCharts

Analiz platformu BitInfoCharts’ın verilerinde gördüğünüz gibi, yaşanan son ani artış, ortalama işlem değerini 48 saat içinde 105.000 $’dan 150.000 $’a yükseltmiş. Bu artışın ana sebeplerinden biri olarak, Bitcoin artan market hakimiyetini gösterebiliriz.

Bu bahsi geçen ortalama değer, Ethereum’un 793 $’lık ortalama işlem değerinden tam 190 kat daha fazla. Bu Bitcoin’in piyasalarda önemli ölçüde kurumsal varlığa ev sahipliği yaptığını gösteriyor.

Bununla beraber, Ağustos’taki DeFi popülaritesinin ortasında, Ethereum’un günlük işlem sayısı %30 artarak 1,29 milyona ulaşmıştı. Aynı dönemde, Bitcoin işlemleri 300.000 ve 350.000 arasında dönüp dolaşıyordu.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Ayrıca aktif Bitcoin adreslerinin sayısı da son 4 aylık grafikte 650 bin ile 970 bin arasında dalgalanıyor.

Günlük Bitcoin İşlem Sayısı. Kaynak: BitInfoCharts

Bu rakamlar, son birkaç ay içinde Grayscale ve MicroStrategy gibi büyük firmaların, büyük miktarlarda Bitcoin ve diğer kripto para birikimlerini artırdıkça kurumsal yatırımcıların dikkatini çekmeye başladığını gösteriyor.

Eylül ayının sonunda, Grayscale mevcut Bitcoin arzının %2.4’ünü kontrol ediyordu. Ayrıca MicroStrategy 38.250 BTC’ye sahipti.

Köklü şirketlerin, yatırımlarının bir kısmını BTC’ye dönüştürmesi, Bitcoin toplu benimsenmesine katkı sağlayabilecek bir durum. Zaten günlerdir yükselen bir profil seyreden Bitcoin bunu kanıtlar nitelikte.

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.