BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Merkez Bankası: CBDC’lerin Blockchain’e İhtiyacı Yok!

Avrupa merkez bankası yöneticileri blockchain teknolojisinin elzem olduğunu düşünmüyor.

Yayın:

-

merkez

Avrupa merkez bankalarının yöneticilerine göre, küresel merkez bankası dijital para birimleri, blockchain teknolojisine ihtiyaç duymuyor.

İsviçre merkez bankasının yönetim kurulunun yedek üyesi Thomas Moser ve Deutsche Bundesbank’dan Martin Diehl, 21 Eylül’de European Blockchain Convention Virtual 2020 konferansında CBDC’lerin durumunu tartıştılar.

Çervimiçi panel tartışması sırasında, hem Diehl hem de Moser, Çin’in dijital yuanı gibi küresel CBDC projelerinin bir dizi nedenden ötürü blockchaine ihtiyaç duymadığı konusunda hemfikir gibi görünüyorlardı.

Moser, blockchainin birincil kullanım durumlarının, bir projenin merkezi bir tarafı olmadığında güven sağlamayı amaçladığını söyledi. Yönetici, “Bu avantajın, blockchain için çok iyi bir kullanım durumu olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bununla beraber CBDC’ler, güven merkezli bir otorite tarafından sağlandığı için blockchain kullanımının gereksiz bulduğunu söyledi.

Bir merkez bankanız varsa, bunun sahibi merkez partidir. Ve eğer bu merkez partiye güveniyorsanız, o zaman bir blockchaine ihtiyacınız olduğunu düşünmek gerçekten anlamsız.

Yönetici ayrıca, İsviçre Ulusal Bankası’nın yakında blockchain olmayan bir perakende CBDC’yi öneren bir çalışma raporu yayınlayacağını da belirtti.

Moser’a göre, yaklaşan proje, bir blockchain yerine kör imza teknolojisi kullanarak, nakit paranın temel bir özelliği olan işlem gizliliğini koruyacak.

Deutsches Bundesbank’ta Ödeme sistemi analiz başkanı olan Diehl, dijital yuanı ve İsveç’in e-kronası gibi iki büyük CBDC girişiminden örnekler vererek, blockchain teknolojisinin CBDC için gerekli olmadığını belirtti. Yönetici, “Ne İsveç Riksbank ne de Çin Halk Bankası blockchain kullanıyor gibi görünüyor. Bu durumdan dolayı blockchain CBDC’ler için bir zorunluluk değil.” dedi.

Diehl ayrıca CBDC sistemleri için halka açık veya izin verilmeyen blockchainleri uygulamanın hiçbir anlamı olmadığını belirtti. Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi büyük kripto para birimleri için bir ağ sağlayan halka açık blockchainleri herhangi bir merkeze bağlı olamaz. Bu sistemler herkesin katılımına tamamen açıktır. Diehl, “Benim için resmi blockchain işlemleri için kullanılan izinsiz blockchainler düşünülemez.” dedi.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Japon Şirketler JCB Ve Mizuho Bank, Blockchain Tabanlı Dijital Kimlik Çıkarıyor

Şirketler dijital kimlik sistemlerini kolaylaştırmak istiyor.

Yayın:

-

Japonya’daki büyük finans kurumları, dijital kimlik sistemlerini kolaylaştırmak için blockchain’e geçiyor. Bu kapsamda Japonya’nın üçüncü büyük bankası olan Mizuho Bank ve ülkenin yerel ödeme devi Japan Credit Bureau (JCB), blockchain teknolojisine dayalı bir dijital kimlik birlikte çalışabilirlik sisteminin pilot uygulamasını yapmaya hazırlanıyor. 

Fujitsu’nun resmi internet sitesinde duyurduğu yeni sistem, Fujitsu Laboratuvarı tarafından geliştirilen bir blockchain çözümünü kullanacak.

Yeni ortak girişim, şirketlerin, üye kimlik bilgilerini birden çok işletme operatörü tarafından güvenli bir şekilde aktarması ve birbirine bağlanması için mekanizmaları doğrulamasına olanak tanıyacak. Bu veriler, Fujitsu tarafından oluşturulan bir bulut platformunda depolanan isimleri, adresleri ve işverenleri içermektedir.  Yaklaşık dört ay sürmesi beklenen pilot uygulama ayrıca 100 Fujitsu Group çalışanını da kapsamı içerisine aldı.  

Ortaklık içerisinde bulunan bu üç şirket (Fujitsu, Mizuho Bank ve JCB) son yıllarda blockchain endüstrisine gösterdikleri ilgi ile bilinmektedir.

Fujitsu, 2019’dan beri dijital kimlik yönetimi araçlarına blockchain teknolojisini uyguluyor. Temmuz 2019’da Fujitsu Laboratuvarı, çevrim içi işlemlerde kullanıcı kimlik bilgisi ve güvenilirliğini değerlendirmek için blockchain tabanlı çözümünü tanıttı. Bu aracın, kullanıcıların her üyeye bir blok zincirinde depolanan kullanıcı derecelendirmelerine göre bir güvenilirlik puanı atamasına olanak tanıdığı bildirildi.

Japonya’nın en büyük kredi kartı veren kuruluşu JCB, 2019 yılının sonlarında, blockchain’e dayalı yeni bir B2B ödeme çözümü benimseme planlarını duyurmuştu. JCB şirketi, platformu geliştirmek için Mayıs 2020’de,  blockchain tabanlı ticari ödeme platformu Paystand ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. Firmanın ayrıca blockchain üzerinde sürdürülebilir bir işlem sistemi oluşturmak için teknoloji hızlandırıcı Techfund ile de ortaklığı bulunuyor.

Mizuho Financial Group’un ise, ödemeler ve havale hizmetleri için bir dijital para birimi platformu başlatma planları olduğu bilinmektedir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

KyberSwap Band Protocol Verilerini Kullanacak!

Band Protocol verileri sayesinde mevcut veri akışını daha stabil hala getireceklerini belirten KyberSwap ekibi, üçüncü veri kaynağı ile birlikte daha doğru fiyat değişiklikleri ortaya koyabileceklerini belirtti.

Yayın:

-

kyberswap

KyberSwap, yaptığı duyuru ile birlikte Band Protocol verilerini kullanacağını açıkladı. Band Protocol verileri sayesinde mevcut veri akışını daha stabil hala getireceklerini belirten KyberSwap ekibi, üçüncü veri kaynağı ile birlikte daha doğru fiyat değişiklikleri ortaya koyabileceklerini belirtti.

Bildiğiniz üzere Band Protocol (BAND) bir oracle çözümü olarak öne çıkmakta. Halihazırda oracle alanında Chainlink ile büyük bir rekabet içerisinde olan Band Protocol, gerçek dünya ve farklı blockchain verilerini KyberSwap ile paylaşarak çok daha verimli bir DeFi çözümü sunulmasını amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir: DeFi Haberleri

Daha önce Kyber Network ile bir işbirliğine giden Band Protocol, BAND tokeni KyberSwap üzerinde listelenmesini sağlamıştı. O günden bugüne devam eden işbirliği daha üst noktaya taşınmış durumda.

3 Farklı Veri Kaynağı

KyberSwap’in hali hazırda iki farklı fiyat beslemesi bulunuyor. Kyber Network’ün fiyat beslemeleri ile birlikte Chainlink verilerinden de faydalanan KyberSwap, Band Protocol verilerini de sisteme dahil ederek 3 farklı kaynaktan verileri toplayacak. Bu sayede hataların önüne geçilmesi ve en doğru fiyat beslemesinin ortaya konulması amaçlanmakta.

KyberSwap

KyberSwap’ten Sunny Jain’in yeni işbirliği ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

Band Protocol, bizim için hayati önemde olan fiyat verilerini sağlıyor. Verilerin doğru ve stabil olması traderlar için olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Bu noktada Band Protocol ile çalışacağımız için oldukça heyecanlıyız. Çoklu oracle çözümleri ile KyberSwap kullanıcılarına en doğru fiyatı sunmakta kararlıyız.

Sunny jaın

Band Protocol-KyberSwap ortaklığını nasıl yorumlarsınız?

DeFi MarketCap

İlk 100 Kripto Para Birimi

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.