Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64906.14
0.68%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3112.79
0.93%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.69
3.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $568.9
1.59%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Merkez Bankası: CBDC’lerin Blockchain’e İhtiyacı Yok!

Avrupa merkez bankası yöneticileri blockchain teknolojisinin elzem olduğunu düşünmüyor.

Clock
Paylaş
Merkez Bankası: CBDC’lerin Blockchain’e İhtiyacı Yok!

Avrupa merkez bankalarının yöneticilerine göre, küresel merkez bankası dijital para birimleri, blockchain teknolojisine ihtiyaç duymuyor.

728×90 muhabbit - Merkez Bankası: CBDC'lerin Blockchain'e İhtiyacı Yok!300x250 muhabbit - Merkez Bankası: CBDC'lerin Blockchain'e İhtiyacı Yok!

İsviçre merkez bankasının yönetim kurulunun yedek üyesi Thomas Moser ve Deutsche Bundesbank’dan Martin Diehl, 21 Eylül’de European Blockchain Convention Virtual 2020 konferansında CBDC’lerin durumunu tartıştılar.

Çervimiçi panel tartışması sırasında, hem Diehl hem de Moser, Çin’in dijital yuanı gibi küresel CBDC projelerinin bir dizi nedenden ötürü blockchaine ihtiyaç duymadığı konusunda hemfikir gibi görünüyorlardı.

Moser, blockchainin birincil kullanım durumlarının, bir projenin merkezi bir tarafı olmadığında güven sağlamayı amaçladığını söyledi. Yönetici, “Bu avantajın, blockchain için çok iyi bir kullanım durumu olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bununla beraber CBDC’ler, güven merkezli bir otorite tarafından sağlandığı için blockchain kullanımının gereksiz bulduğunu söyledi.

Bir merkez bankanız varsa, bunun sahibi merkez partidir. Ve eğer bu merkez partiye güveniyorsanız, o zaman bir blockchaine ihtiyacınız olduğunu düşünmek gerçekten anlamsız.

Yönetici ayrıca, İsviçre Ulusal Bankası’nın yakında blockchain olmayan bir perakende CBDC’yi öneren bir çalışma raporu yayınlayacağını da belirtti.

Moser’a göre, yaklaşan proje, bir blockchain yerine kör imza teknolojisi kullanarak, nakit paranın temel bir özelliği olan işlem gizliliğini koruyacak.

Deutsches Bundesbank’ta Ödeme sistemi analiz başkanı olan Diehl, dijital yuanı ve İsveç’in e-kronası gibi iki büyük CBDC girişiminden örnekler vererek, blockchain teknolojisinin CBDC için gerekli olmadığını belirtti. Yönetici, “Ne İsveç Riksbank ne de Çin Halk Bankası blockchain kullanıyor gibi görünüyor. Bu durumdan dolayı blockchain CBDC’ler için bir zorunluluk değil.” dedi.

Diehl ayrıca CBDC sistemleri için halka açık veya izin verilmeyen blockchainleri uygulamanın hiçbir anlamı olmadığını belirtti. Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi büyük kripto para birimleri için bir ağ sağlayan halka açık blockchainleri herhangi bir merkeze bağlı olamaz. Bu sistemler herkesin katılımına tamamen açıktır. Diehl, “Benim için resmi blockchain işlemleri için kullanılan izinsiz blockchainler düşünülemez.” dedi.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar