Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66318.59
0.09%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3555.5
0.54%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.1
-0.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $604.9
-0.54%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Visa’ya Göre CBDC Ödemeler İçin Çok Önemli!

Clock
Paylaş
Visa’ya Göre CBDC Ödemeler İçin Çok Önemli!

Merkez Bankası Dijital Para Birimi ya da kısaca CBDC, Visa’nın kripto başkanına göre önümüzdeki on yılın en önemli trendlerinden biri haline gelebilir.

Kredi kartı devi Visa’nın kripto projeleri ile ilgilenen yönetici Cuy Sheffield, “Hükümetler CBDC’yi göz önüne almaya başladıka, atmak istedikleri adımların gizlilik, parasal egemenlik, jeopolitik ve finansal yönleri ile birlikte, kripto dolarların ve Bitcoin’in küresel bir şekilde benimsenmesi için büyük etkileri olacak.” dedi.

728×90 muhabbit - Visa'ya Göre CBDC Ödemeler İçin Çok Önemli!300x250 muhabbit - Visa'ya Göre CBDC Ödemeler İçin Çok Önemli!

CBDC’nin önümüzdeki on sene içinde para ve ödemelerin geleceği için en önemli trendlerden biri olacağını düşünüyorum. Herkesin CBDC ile ilgili iyi ya da kötü bir yorumu var. Bu kişisel görüşler ne olursa olsun, gerçek şu ki küresel ilgi bu alana doğru devam edecek.

Sheffield uzun bir süredir CBDC’nin gelişimini yakından takip ediyor ve kendisini bir savunmacı olarak nitelendiriyor. Mayıs ayında, merkez bankalarının tüketicilere gönelik dijital para birimi çözümleri ile ilgilenmediklerini açıklayan Sheffield, Visa’nın dijital paralara olan ilgisini ise reddetmedi. Bildiğiniz üzere şirket, bu yılın başlarında bir dijital para için patent başvurusunda bulunmuştu.

An itibarıyla merkez bankaları, kendi dijital para birimlerini oluşturmak için belli başlı deneyler yapıyor. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde, Japonya Merkez Bankası, kendi dijital para birimlerinin evrensel erişimi ve rezilyansını test etmek amacı ile bir dizi deneyler yapacağını duyurmuştu.

Japonya, kendi dijital para birimleri ile ilgilenen birkaç ülkeden biri sıfatında. Kendi dijital para birimini denemelere tabii tutan diğer ülkeler arasında ise, Çin, Fransa, İtalya, Tayland, Almanya, ABD gibi ülker bulunmakta. Bu ülkeler arasında ise Çin, kendi para birimini geliştirmeye en yakın ülke konumunda duruyor. Çin tarafından henüz net bir tarih açıklanmadı fakat analistlere göre, Çin her an yeni bir duyuru ile karşımıza çıkabilir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar