Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53575.71
3.90%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3136.15
2.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.71
5.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.9
2.46%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD Merkez Bankası Dijital Dolar Hakkında Konuştu!

Dijital Dolar’ın akıbeti ne olacak?

Clock
Paylaş
ABD Merkez Bankası Dijital Dolar Hakkında Konuştu!

Cleveland Merkez Bankası Başkanı ve CEO’su, FED’in potansiyel bir dijital dolar konusunda devam eden araştırmalarının ayrıntılarını paylaştı.

Binance BannerBinance Banner

23 Eylül’de bir açılış konuşmasında konuşma yapan Loretta Mester, Merkez Bankası’nın salgın öncesinden beri merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırdığını vurgulayarak, yönetim kurulunun “çeşitli dağıtılmış defter platformları oluşturup test ettiğini” belirtti.

Ayrıca, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Boston Fed arasında çok yıllı bir ortaklık da dahil olmak üzere bölgesel Merkez Bankası şubelerinin girişimlerine ve FED’in New York Şubesi ile Bank for International Settelments arasındaki işbirliğine dikkat çekti.

Devam eden araştırmaya rağmen Mester, girişimlerin “Merkez Bankası’nın böyle bir para birimini kullanma kararına işaret etmediğini” ileri sürdü. Bununla beraber, “finansal istikrar, piyasa yapısı, güvenlik, gizlilik ve para politikası ile ilgil konuların hepsinin değerlendirilmesi” gerektiğini ekledi.

Mester, corona virüs salgınının ABD’deki ödemeler sektörü gibi “önemli bir altyapısında” ciddi aksamalara yol açtığını ve yurtiçi transfer modellerinde ve hacminde büyük değişikliklere yol açtığını belirtti.

COVID-19’un yayılması, birçok çalışanın evden çalışmaya başlamasına ön ayak oldu. Ayrıca tüketiciler çevrimiçi alışverişe yönelmesi ile birlikte, işletmelerin ve bireylerin dijital hizmetlere olan güveni arttı.

Mester, ileriye dönük olarak “ABD ödeme sisteminin aşırı strese karşı dirençli kalmasını sağlamak için gerekli yatırımları yapmanın bir öncelik olacağını” söyledi.

Mester’in konuşması, Bahamalar Merkez Bankası’nın, ülkenin CBDC’yi başlatmak isteyen ilk ülke olmayı hedeflediğini duyurmasından iki hafta sonra geldi. “Sand Dollars” olarak isimlendirilen CBDC, Ekim ayında ülke çapında piyasaya sürülecek.

Pek çok analist, CBDC girişimlerinin başarı beklentilerini eleştirmekte. Ancak ekonomist John Vas, devlet destekli sanal para birimlerini, merkezi olmayan kripto varlıklarının oluşturduğu tehditlere karşı bir savunmacı olarak tanımlıyor.

Daha fazla kripto para haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar