BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

ABD Merkez Bankası Dijital Dolar Hakkında Konuştu!

Dijital Dolar’ın akıbeti ne olacak?

Yayın:

-

Merkez Bankası

Cleveland Merkez Bankası Başkanı ve CEO’su, FED’in potansiyel bir dijital dolar konusunda devam eden araştırmalarının ayrıntılarını paylaştı.

23 Eylül’de bir açılış konuşmasında konuşma yapan Loretta Mester, Merkez Bankası’nın salgın öncesinden beri merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırdığını vurgulayarak, yönetim kurulunun “çeşitli dağıtılmış defter platformları oluşturup test ettiğini” belirtti.

Ayrıca, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Boston Fed arasında çok yıllı bir ortaklık da dahil olmak üzere bölgesel Merkez Bankası şubelerinin girişimlerine ve FED’in New York Şubesi ile Bank for International Settelments arasındaki işbirliğine dikkat çekti.

Devam eden araştırmaya rağmen Mester, girişimlerin “Merkez Bankası’nın böyle bir para birimini kullanma kararına işaret etmediğini” ileri sürdü. Bununla beraber, “finansal istikrar, piyasa yapısı, güvenlik, gizlilik ve para politikası ile ilgil konuların hepsinin değerlendirilmesi” gerektiğini ekledi.

Mester, corona virüs salgınının ABD’deki ödemeler sektörü gibi “önemli bir altyapısında” ciddi aksamalara yol açtığını ve yurtiçi transfer modellerinde ve hacminde büyük değişikliklere yol açtığını belirtti.

COVID-19’un yayılması, birçok çalışanın evden çalışmaya başlamasına ön ayak oldu. Ayrıca tüketiciler çevrimiçi alışverişe yönelmesi ile birlikte, işletmelerin ve bireylerin dijital hizmetlere olan güveni arttı.

Mester, ileriye dönük olarak “ABD ödeme sisteminin aşırı strese karşı dirençli kalmasını sağlamak için gerekli yatırımları yapmanın bir öncelik olacağını” söyledi.

Mester’in konuşması, Bahamalar Merkez Bankası’nın, ülkenin CBDC’yi başlatmak isteyen ilk ülke olmayı hedeflediğini duyurmasından iki hafta sonra geldi. “Sand Dollars” olarak isimlendirilen CBDC, Ekim ayında ülke çapında piyasaya sürülecek.

Pek çok analist, CBDC girişimlerinin başarı beklentilerini eleştirmekte. Ancak ekonomist John Vas, devlet destekli sanal para birimlerini, merkezi olmayan kripto varlıklarının oluşturduğu tehditlere karşı bir savunmacı olarak tanımlıyor.

Daha fazla kripto para haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

CasperLabs Özel Token Satışından 14 Milyon Dolar Topladı

CasperLabs seçkin yatırımcılardan ciddi bir gelir elde etti.

Yayın:

-

Casper Network’ün yaratıcısı CasperLabs yatırımcılardan 14 Milyon dolar toplayan özel bir token satışı gerçekleştirdi. CasperLabs token satışı, Consensus Capital ve RockTree Capital gibi çeşitli sektör oyuncularının katılımı ile gerçekleşti.

Şirket Proof of stake ağı’nın yakın gelecekte halka açık bir token satışının da gerçekleştirileceğini bildirdi.

Casper Ağı, geliştiricilerin kendi yerel belirteçlerini kullanarak blockchain uygulamaları tasarlamasına ve dağıtmasına olanak tanıyan bir blok zinciridir. Şirket, Casper Network’ün tamamen merkezi olmayan bir sistem olduğunu ve bu alanda çalışmalar yaptığını belirmektedir. Casperlabs, projeleri çekmek için DeFi pazarına girmeye ve Ethereum’un sınırlamalarını kullanmaya çalışıyor.

Ağ’ın şu anda ikinci teşvik edilmiş test ağında olduğu ve 2021 yılının ilk çeyreğinde tamamen piyasaya sürülmesi beklendiği firma tarafından açıklanan bilgiler arasında yer almaktadır.

Hatırlanacağı üzere CasperLabs Nisan ayında, Singapur’un BitMax kripto borsasıyla ortaklaşa kendi blok zincirini başlatma kararını açıklamıştı.

CasperLabs CEO’su Mrinal Manohar, şirketin yerel CLX tokenı için özel bir token satışı gerçekleştirdiğini resmi olarak  açıkladı. Ayrıca, ön satışın Hashkey Capital ve Blockchange Ventures dâhil 55 yatırım kuruluşunun katılımı ile gerçekleştiğini ve çok fazla ilgi gördüğünü bildirdi. 

CasperLabs token satışı yoluyla toplanan para, geliştiriciler tarafından mühendisliğe odaklanan fonlarla son lansman öncesi hazırlıklarını gerçekleştirmek için kullanılacak. Bununla birlikte, satışın birincil işlevinin, ağın ilk güvenliğini oluşturacak ağın lansman günü doğrulayıcılarını kurmak olduğu açıklandı.

Halka satış, önümüzdeki yıl bir Değişim Doğrulayıcı Teklifi olarak gerçekleştirilecek. Teklif BitMax üzerinde gerçekleşecek ve insanların ağ için evreleme düğümlerini denemelerine izin verecek. Ancak, Manohar kamu satışının yalnızca ağın merkezi olmayan hale getirilmesinden sonra yapılacağını belirttiği için, ağ halka açık satış olmasa bile hazır olacağı bildirildi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Çinli AntChain, Blockchain Tabanlı Dijital Telif Hakkı Platformu Oluşturuyor

Şirket telif haklarını blockchain ile izleyecek.

Yayın:

-

Dünyanın en büyük halka arzını başlatmaya hazır olan Çinli fintech şirketi Ant Group, blockchain kolu aracılığıyla yeni bir platform çıkaracağını duyurdu. Ant Group, hâlihazırda Çin’in en büyük dijital ödeme hizmeti Alipay’in ana şirketi konumundadır. 

Ant Group’un blockchain tarafı olan AntChain, yeni bir dijital telif hakkı hizmetleri platformunu kullanıma sundu. İçerik oluşturucuların video, görüntü tabanlı veya yazılı materyal, her tür orijinal içeriği güvenli bir şekilde doğrulamasını sağlamak için blockchain teknolojisini kullanacak.

Platform, veritabanına yüklenen her çalışma için benzersiz, çalınmaya karşı korumalı bir dijital telif hakkı sertifikası ve noter damgası oluşturacaktır. Sertifikalar, telif hakkı ihlali ve haksız fiil durumlarında kullanım için geçerli olacak şekilde tasarlanmıştır. Şirket, bu hizmetlerin kullanıcılarını tipik olarak telif hakkı kaydı ve sertifikası alma ile ilgili maliyetlerde % 95 oranında tasarruf sağlayabileceğini iddia ediyor.

Ek olarak, AntChain‘in platformu, içerik oluşturucuların olası telif hakkı ihlallerini daha verimli bir şekilde izlemelerine ve tespit etmelerine yardımcı olacak. Bunu gerçekleştirmek için de dijital kimlik ve arama hizmetleri kullanılacak. AntChain’e göre, yeni platforma her gün yaklaşık 10 milyon orijinal eser yükleniyor ve onaylanıyor.  

Deneme aşamasında olan yeni platformun deneme süresi boyunca ilk ortaklarından biri, dijital müzik puanı telif hakkı dağıtım ağı Shanghai CC Music Culture oldu. AntChain’in platformu, ağın müzisyenleri ve hak dağıtıcıları sayesinde geliri kaydeden ve otomatik olarak dağıtan akıllı sözleşmeler üreteceğini dile getirdi.

Ant Grup 2015 yılından bu yana blockchain teknolojini kullanarak çözümler üretmeye odaklandı. Ve zamanla bu alanda kendisini geliştirdi.

Blockchain teknolojisi alanında ciddi işlere imza atan AntChain markalaşma aşamaları kapsamında farklı uygulamalar geliştirmektedir. Buna örnek olarak kendi şirketi adına bestelettiği bir şarkı ile mizah yönlü tanıtımlarını sürdürmektedir.  

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.