Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64676.29
0.85%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3099.2
0.99%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.6
3.83%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $564.4
1.24%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin’in Xiong Bölgesi Dijital Yuan İle Maaş Ödemelerini Başlattı!

Xiong’da, ülkenin ilk blockchain destekli dijital yuan işlemlerinin uygulandığı bildirildi.

Clock
Paylaş
Çin’in Xiong Bölgesi Dijital Yuan İle Maaş Ödemelerini Başlattı!

Çin, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) testleri ile oldukça yol katederek dijital para biriminin günlük yaşamda kullanılması konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Bu kapsamda 12 Haziran tarihinde yapılan resmi bir duyuruya göre, ülkenin Xiong’an bölgesi dijital yuan olarak maaş ödemelerini başlatıyor. Yeni Bölgenin resmi web sitesine göre, Çin Merkez Bankası (PBoC), ülkenin dijital yuan cinsinden ilk zincirleme ücret ödemelerini başarıyla tamamladı.

728×90 muhabbit - Çin'in Xiong Bölgesi Dijital Yuan İle Maaş Ödemelerini Başlattı!300x250 muhabbit - Çin'in Xiong Bölgesi Dijital Yuan İle Maaş Ödemelerini Başlattı!

Haberi açıklayan Xiong’an yetkilileri, pilot uygulamanın Shijiazhuang merkezli PBoC şubesi, Çin Bankası Hebei Xiong’an şubesi ve Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun rehberlik ve desteğini içerdiğini söyledi.

Yeni CBDC pilot çalışması, Xiong’an’daki bahar ağaçlandırma projelerinde çalışanlara maaş dağıtmak için blok zinciri tabanlı bir ödeme platformunu kullandı. Bu kapsamda bir mühendislik şirketi, halka açık bir cüzdandan doğrudan inşaatçıların dijital cüzdanlarına ödeme yaptı ve ilgili verileri bir blok zincirine kaydetti.

Çalışmalar Devam Edecek

Duyuruya göre, blockchain tabanlı maaş ödemeleri, ücret ödeme sürecini önemli ölçüde basitleştirdi. Uygulamanın, blockchain teknolojisinin dijital yuan ile ilk kombinasyonunu işaret ettiği bildiriliyor. Yapılan açıklamada bir sonraki aşamada, yeni bölgeler, kullanıcı ihtiyaçlarına göre daha zengin, daha kullanışlı ve daha akıllı dijital yuan kullanım senaryolarının yapılacağı bildirildi. Böylece ülkede dijital yuan ekolojik dolaşım sistemi kurulmaya çalışılacak.

Xiong’an, Nisan 2020’de Çin’in CBDC‘sinin pilot çalışmalarını yöneten ilk dört bölgeden biriydi. Şubat ayında, Çin Ziraat Bankası’nın Hebei’deki Xiong’an şubesi, ilk dijital yuan tasarımlı donanım cüzdanını üretti. Ürünün, Xiong’an Yeni Bölgesi Parti Çalışma Komitesi ve PBoC’nin Shijiazhuang’daki şubesi tarafından geliştirildiği biliniyor.

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri
Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar