Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66287.64
2.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3235.45
4.71%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.11
6.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $575.6
1.50%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Nijerya Merkez Bankası CBDC’yi Araştırıyor!

Nijerya Merkez Bankası, 2021 yılı içinde CBDC pilot uygulaması başlatabilir.

Clock
Paylaş
Nijerya Merkez Bankası CBDC’yi Araştırıyor!

Nijerya Merkez Bankası yetkilisi tarafından yapılan bir açıklamada, Nijerya, 2021 yılı sonuna kadar bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatabilir. 

728×90 muhabbit - Nijerya Merkez Bankası CBDC'yi Araştırıyor!300x250 muhabbit - Nijerya Merkez Bankası CBDC'yi Araştırıyor!

Çevrim içi olarak 10 Haziran tarihinde düzenlenen bir haber brifinginde konuşan Nijerya Merkez Bankası (CBN) bilgi teknolojisi uzmanı Rakiya Mohammed, yerel basında çıkan haberlere göre, kuruluşun iki yıldan fazla bir süredir olası bir CBDC araştırdığını söyledi. 

Uzman ayrıca CBN’nin farklı teknoloji seçeneklerini keşfedeceğini, çeşitli sektör oyuncularıyla etkileşime geçeceğini ve dijital para birimini test edeceğini de dile getirdi.

Yerel bir haber ajansı olan Today’de yer alan bilgilerde Mohammed’in şu ifadelerine yer veriliyor:

“Yıl sonundan önce, merkez bankası halka bu tür bir para birimi sağlayabilmek için özel bir duyuru yapacak ve muhtemelen bir pilot uygulama başlatacak.”

Today’e göre Mohammed, CBDC’nin ülkede nakdi tamamlayacağını ve CBN’nin dijital para biriminin mimarisine, erişilebilirliğine ve gizlilik sorunlarına odaklandığını da ayrıca belirtiyor.

Nijeryalı yetkililer, ülkede özel kripto para birimlerinin kullanımını nasıl düzenleyeceğini tartışmaya devam ediyor. Hatırlanacağı üzere bu yılın başlarında CBN, tüm yerel bankalara kripto para platformlarına bağlı hesapların kapatılması talimatını vermişti. Ancak daha sonra yapılan açıklamada kripto para ticaretinin ülkede yasaklanmadığı bildirilmişti. Yine yakın zaman önce Business Insider tarafından yayımlanan habere göre, Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ülkede yasal olabileceğine dair açıklamada bulunmuştu.

Kripto Para Kullanımı Zirvede

Bu arada, eşler arası borç verme platformu Paxful‘un CEO’su Ray Youssef geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Afrika’nın en büyük kripto para pazarlarından biri olduğunu söyledi. Bununla birlikte bir değer ve havale aracı olarak kripto para birimlerinin kullanımı Nijerya’da artmaya devam ediyor.

Merkez bankası yetkilisi Muhammed ayrıca yaptığı açıklamada, bir CBDC’nin çıkarılmasının ana hedefi olarak, ülkedeki havale transferini kolaylaştırmak olduğunu dile getirdi. 

Halihâzırda devam eden pandemi süreci birçok alanda olduğu gibi, dünya çapında yapılan havalelerde de düşüşe neden oldu. Bu süreç başlamadan önce Nijerya’da üç ayda bir 5 milyar dolardan fazla havale işlemi gerçekleştiriliyordu. Süreç nedeniyle düşüş gösteren bu gibi işlemleri tekrar canlandırmak isteyen Nijerya, ülkeye yapılan uluslararası transferleri teşvik etmek için geçici bir ödül programı dahi başlattı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar