BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Coinone Ripple İle Kore’de Büyük Yol Kat Etti

Coinone, geleneksel bankacılığa alışkın müşterilerine üst düzey bir deneyim sunarak onları kazanmayı başarıyor.

Yayın:

-

Coinone Transfer, Ripple aracılığı ile transfer işlemlerini gerçekleştiren bir  kuruluş olarak öne çıkmakta. 2018 yılında Ripple ortağı olan Coinone, SBI Ripple Asia aracılığı ile Güney Kore’de sınır ötesi ödeme işlemlerine aracılık eden kuruluş, blockchain dostu bir firma.

Ripple tarafından paylaşılan blog yazısında, Coinone Transfer 2017 yılında başlatılan para transferi düzenlemelerinde getirilen değişiklik ve esneklik ile birlikte işlemlerine başlamıştı.

Coinone Transfer’in CrossApp isimli bir uygulaması bulunmakta. Uygulama sayesinde sınır ötesi ödeme işlemleri gerçek zamanlık olarak, çok hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmekte.

transfer

Kore’liler Klasik Sisteme Alışmış

Şirket büyük başarılara imza atmış olmasına rağmen Kore halkı geleneksel bankacılığa alışmış durumda. Bu sebeple kişiler üzerinde güven kazanmanın bir miktar zor olduğu da Coinone İş Geliştirme Müdürü Camille Jeong tarafından açıklanmış durumda.

Biz bir banka değiliz, dolayısıyla müşterilerin güvenini kazanmak için çok çalışmak zorunda kaldık. Ripple desteği sayesinde geliştirdiğimiz üstün müşteri deneyimimiz, müşterileri elimizde tutmamızı sağladı.

İlk defa işlem yapan müşterileri elde tutma oranın yüzde 80 seviyelerine ulaştığını belirten Jeong, en çok önem verdiklerin noktanın müşteri deneyimi ve memnuniyeti olduğunu belirtmekte.

Göçmen İşçiler İçin En iyi Transfer Yöntemi

Özellikle düzenli olarak yurt dışına para gönderen göçmenler için önemli bir çözüm sundukları belirten Jeong, bankaların gerçekleştirdikleri yavaş ve maliyetli transferlerin artık eski moda olduğunu belirtiyor. Düzenli olarak yurt dışına para gönderen çalışanlar için transfer maliyetlerinin çok yüksek olduğunu da sözlerine ekleyen Jeong, bu maliyetleri üstlenmenin oldukça gereksiz olduğunu sözlerine ekledi.

Coinone Tayland, Filipinler, Sri Lanka gibi ülkelere çok düşük maliyetlerle para gönderimini sağlayabilmekte. Tabi ülkeler sadece bu kadar değil. RippleNet ağına dahil olan 200 partner şirket ile de bağlantıları bulunan Coinone, yine oldukça düşük maliyetlerle ABD ve İngiltere gibi ülkelere para gönderimine aracılık etmekte.

Bildiğiniz üzere RippleNet ağı birçok kuruluş tarafından kullanılmakta. Ek olarak Ripple’ın “On Demand Liquidity” çözümü ve ağa katılan ortakların sayısının artması ile birlikte likidite problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmış durumda.

RippleNet 200’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kullanılmakta. Ülkemizde de Akbank üzerinde İngiltere’ye yapılan para transferi işlemleri RippleNet ile gerçekleşebiliyor.

RippleNet ödeme sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz? RippleNet adaptasyonu daha da genişleyecek mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Singapur’dan Blockchain Tabanlı Uygulama: Sağlık Pasaportu

Singapur, tıbbi kayıtları daha iyi yönetmek ve güvence altına almak için blockchain destekli bir uygulama geliştirdi.

Yayın:

-

Dünya, koronavirüs pandemisi ile boğuşurken, blockchain teknolojisi çözümler sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Singapur, sağlık verileri toplama ve gözetleme  çalışmasını sağlayacak altyapı için blockchain teknolojisine yöneldi. 

Konu ile ilgili olarak 30 Eylül tarihinde bir rapor yayımlandı. Rapora göre, devlete ait bir yatırım şirketi olan SGInnovate ve Singapurlu startup Accredify ortaklığında yeni bir blockchain destekli dijital sağlık pasaportu geliştirildi.

SGInnovate’nin, finansal desteği Maliye Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Firma yatırımlarını yapay zeka, kuantum teknolojisi ve tıbbi teknoloji gibi yeni ortaya çıkan teknolojiler üzerinde çalışan derin teknoloji girişimlerine odaklıyor.

Kişisel tıbbi verilerin blockchain ile güvenli bir dijital cüzdanda saklanmasını sağlayan uygulamanın geliştirme çalışmaları 2020 yılı Mayıs ayında başladı. Yeni geliştirilen dijital sağlık pasaportu, kişisel tıbbi belgelerin kolay erişim ve doğrulama için blockchain teknolojisi ile korunan dijital bir cüzdanda saklanmasını sağlamak üzere lanse edildi.

İlk Denemeler Başarılı Oldu

Projenin ilk aşaması Temmuz ayında gerçekleştirilen başarılı bir pilot uygulama ile denendi. Bu sayede COVID-19 taburcu notları, sürüntü sonuçları, bağışıklık kanıtı ve aşılama kayıtlarında kullanıldı. Bu sayede uygulamanın dijitalleştirilmiş sağlık hizmeti belgelerinin yönetilebildiği ve doğrulanabildiği görülmüş oldu. Dijital sağlık pasaportu uygulaması, Singapur hükümetinin CIO ofisi GovTech tarafından geliştirilen ve blockchain kullanarak belgelerin noter tasdiki için açık kaynaklı bir çerçeve olan Open Attestation platformu üzerine inşa edildi. 

SGInnovate’in girişim geliştirme müdür yardımcısı Simon Gordn, konu ile ilgili olarak şu açıklamaları gerçekleştirdi:

“Pandemi, Singapur’un sağlık hizmetleri sektörünü test ederken, tıbbi kayıtların büyük ölçekli yönetiminde bir boşluk belirledik. Bu nedenle de güvenilir bir kimlik doğrulama sürecini mümkün kılan bir çözümü hızla geliştirmek istedik.”

SGInnovate ve Accredigy yaptıkları açıklamada, uygulamanın kaybolabilecek veya üzerinde oynanabilecek kâğıt tabanlı belgelere olan bağımlılığı ortadan kaldıracağını söyledi. Şirket, hassas belgeleri yönetmek için daha fazla şeffaflık, güvenlik ve gizlilik sunduğu ölçüde, sağlık verileri alanında blockchain teknolojisinin temel avantajlarının altını çizdi.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde, dünya çapında çeşitli şirketler ve kuruluşlar da, salgın ile mücadele kapsamında dijital sağlık pasaportları ve dijital kimlik yönetimi için blockchain çözümlerini araştırmaya devam ediyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

FinCEN Yöneticisinden Bankalara Uyarı: Kripto Paralara Dikkat Edin!!

FinCEN, ABD bankalarının kripto para işlemlerini yakından takip ettiklerini bildirdi.

Yayın:

-

ABD Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) direktörü Kenneth Blanco, bankalara, kripto para riskine maruz kalmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Blanco, Las Vegas’ta düzenlenen sanal 2020 ACAMS kara para aklamayı önleme (ACAMS) konferansı sırasında bankaların etkili kara para aklama önleme ( AML ) politikalarını uygulama yükümlülüklerini gündeme getirdi.

Mevcut FinCEN düzenlemeleri (FIN-2019-A003), suçluların ve diğer kötü niyetli kişilerin kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve diğer yasadışı finansman amaçlarıyla kart doğrulama kontrollerini nasıl kullandıklarına ilişkin şüpheli faaliyetleri belirleyip bildirmenin tüm finans kuruluşlarının sorumluluğunda olduğunu belirtmektedir. Ancak pek çok banka için, sanal para birimlerinin kurumlarını nasıl etkilediği konusunda belirsizlikler hâlâ sürmektedir.

Blanco, bankaların AML politikalarını ve prosedürlerini, özellikle kripto para birimleriyle ilgili olarak, tekrar tekrar kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizerek şu açıklamayı yaptı:

“Bankalar bu konular hakkında gerekli incelemeleri yapmalıdır. Aksi takdirde bu durum nasıl olsa sınav uzmanlarınızın ve FinCEN’in, AML programınızın etkinliğini değerlendirirken size soracağı alanlardır. “

Blanco, kripto paraların risklerine maruz kalanların sadece borsalar olmadığını dile getirdi. Bu risklerin aynı zamanda bankalar tarafından da düşünülüp çalışma yapılıyor olması gerektiğini de belirtti.

Şüpheli İşlemler Artıyor

Kripto para analiz firması CipherTrace Labs tarafından 2019 yılında yapılan araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren on büyük perakende bankadan sekiz tanesinin yasadışı kripto para hizmeti işletmeleri (MSB) ile ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu MSB’ler, kayıtsız olarak P2P borsalarından kripto para karşılığında nakit ödemeleri kabul ediyorlar.

Buna ek olarak, birçok P2P borsasında AML veya müşterilerini kayıt altına alan ( KYC ) programları bulunmamaktadır. Bu durum da bankalar ve diğer finans kurumları için kapsamlı bir kara para aklama risklerine neden olmaktadır.

ABD’deki bankalar, yeterli düzeyde AML ve KYC programların sürdürmedikleri için uzun süredir eleştiriliyor. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICJI) , bankalar tarafından 2 trilyon dolardan fazla işlenmiş işlemin şüpheli olarak belirlendiğini bildirdi. Ayrıca bu işlemlerin aslında dondurulması gerektiğini de açıkladı. Yapılan açıklamalara göre bankalar tarafından tespit edilemeyen şüpheli para miktarının aslında çok daha fazla olabileceği düşünülüyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.