Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64607.98
5.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3096.28
4.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.55
6.02%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $557.5
2.63%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ANALİZ

DeFi Rekor Kırıyor! 80 Milyar $ Geçildi!

DeFi platformları üzerinde bulunan kilitli değer her geçen gün artmaya devam ediyor.

Clock
Paylaş
DeFi Rekor Kırıyor! 80 Milyar $ Geçildi!

Merkezi olmayan finans (DeFi) pazarındaki varlıkların değeri, en büyük kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum’un yükselen fiyatları ile birlikte rekor seviyelere ulaştı.

728×90 muhabbit - DeFi Rekor Kırıyor! 80 Milyar $ Geçildi!300x250 muhabbit - DeFi Rekor Kırıyor! 80 Milyar $ Geçildi!

Analitik veri şirketi DeFi Pulse üzerinden elde edilen güncel verilere göre DeFi ekosistemi üzerindeki kilitli değer (TVL) miktarı 80 Milyar $’ı aşmış durumda. Geçtiğimiz hafta 75 Milyar dolara ulaşan DeFi üzerindeki kilitli miktar her geçen gün artmaya devam ediyor.

defi 4 - DeFi Rekor Kırıyor! 80 Milyar $ Geçildi!
DeFi

Görünüşe bakılırsa kullanıcılar, likidite madenciliği ve stake etme gibi çeşitli merkezsiz finans tekliflerine, gittikçe daha fazla önem vermeye başladı.

DeFi Nedir?

Merkezi olmayan finansmanı ifade eden DeFi, finansal hizmetleri daha düşük maliyetlerle ve daha fazla erişilebilirlikle sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri tabanlı protokoller koleksiyonunu temsil eder. 

Akıllı sözleşmeler olarak bilinen otomatik kod bloklarını kullanan protokoller, borç verme, varlık takası ve mevduata faiz sağlama gibi hizmetler sağlar. Bu eylemlerin büyük çoğunluğu Ethereum ağında gerçekleşir.

Bu faaliyetleri kolaylaştırmak için DeFi protokolleri, krediler ve borsalar için temel teminatı sağlamak üzere Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para varlıklarının depozitolarına dayanır. DeFi üzerinde kilitlenen değer arttıkça, daha fazla katılımcı kredi ve döviz hizmetlerini daha iyi bir faiz oranıyla kullanabilir. Varlıklarını platforma kilitleyen kullanıcılar faiz ödemeleriyle ödüllendirilir ve çoğu geleneksel finans endüstrisine göre daha fazla yıllık getiri edebilir.

Daha detaylı anlatım için: DeFi Nedir? başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ethereum’un DeFi Üzerindeki Etkisi

ABD doları cinsinden ifade edilen DeFi metrikleri üzerindeki son zamanlarda meydana gelen gözle görünür büyüme, 2021 yılının başından itibaren artış gösteren Ethereum’un (ETH) yükselen fiyatına dayanıyor.

Bilindiği üzere Ethereum fiyatı son birkaç günde yaptığı ani yükselişler ile 3900 $’ın üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

TradingView üzerinden elde edilen verilere göre yazım itibarı ile 3923 $ civarında işlem gören Ethereum’daki pozitif görünüm devam etmektedir.

3fYaonUa 1 - DeFi Rekor Kırıyor! 80 Milyar $ Geçildi!
ETH Fiyat Grafiği

Önde Gelen DeFi Platformları

DeFi’da liderlik Makerdao’da bulunurken, 14.1 Milyar $ değerindeki varlık merkezsiz uygulama üzerinde kilitli bulunuyor. Merkezsiz stablecoin DAI’nin de üreticisi olarak öne çıkan MakerDao, en eski DeFi uygulamaları arasında bulunuyor. DeFi ekosisteminde yüzde 17.3’lük bir dominansa sahip olan Makerdao, açık ara liderliğini sürdürüyor.

İkinci sırada, üzerinde 11 Milyar $ değerinde kilitli varlık bulunduran ve algoritmik bir para piyasası protokolü olan Compound geliyor.

Son olarak, üçüncü sırada ise lending (kiralama) platformu Aave bulunuyor. Son dönemde yaşadığı yükseliş ile dikkatleri üzerine çeken platform, DeFi tokenleri arasında en çok kazandıran tokenlardan biri olarak öne çıkıyor. An itibariyle platform üzerinde 10.7 Milyar $ değerinde kilitli varlık bulunuyor.

Göründüğü gibi çeşitli akıllı sözleşmelerde kilitlenmiş kripto para biriminin toplam değerinden anlaşılacağı üzere, Ethereum, günümüz DeFi ekosisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu ivme ile devam edildiğinde yeni rekorların gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

Daha Fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Muhabbit Market Cap için: Muhabbit Market Cap

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar