Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51708.92
1.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3021.89
3.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.84
3.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $380.7
1.76%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

DeFi’dan Yeni Rekor! Kilitli Değer 155 Milyar Doları Geçti!

DeFi platformları üzerinde bulunan kilitli değer her geçen gün artmaya devam ediyor.

Clock
Paylaş
DeFi’dan Yeni Rekor! Kilitli Değer 155 Milyar Doları Geçti!

Merkezi olmayan finans (DeFi) pazarındaki varlıkların değeri, en büyük kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum’un yükselen fiyatları ile birlikte rekor seviyelere ulaştı.

Binance BannerBinance Banner

Analitik veri şirketi DefiLlama üzerinden elde edilen güncel verilere göre DeFi ekosistemi üzerindeki kilitli değer (TVL) miktarı 155,81 Milyar $’ı geçti. Geçtiğimiz hafta 150 Milyar dolara ulaşan DeFi üzerindeki kilitli miktar her geçen gün artmaya devam ediyor.

DeFi

Görünüşe bakılırsa kullanıcılar, likidite madenciliği ve stake etme gibi çeşitli merkezsiz finans tekliflerine, gittikçe daha fazla önem vermeye başladı.

DeFi Nedir?

Merkezi olmayan finansmanı ifade eden DeFi, finansal hizmetleri daha düşük maliyetlerle ve daha fazla erişilebilirlikle sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri tabanlı protokoller koleksiyonunu temsil eder. 

Akıllı sözleşmeler olarak bilinen otomatik kod bloklarını kullanan protokoller, borç verme, varlık takası ve mevduata faiz sağlama gibi hizmetler sağlar. Bu eylemlerin büyük çoğunluğu Ethereum ağında gerçekleşir.

Bu faaliyetleri kolaylaştırmak için DeFi protokolleri, krediler ve borsalar için temel teminatı sağlamak üzere Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para varlıklarının depozitolarına dayanır. DeFi üzerinde kilitlenen değer arttıkça, daha fazla katılımcı kredi ve döviz hizmetlerini daha iyi bir faiz oranıyla kullanabilir. Varlıklarını platforma kilitleyen kullanıcılar faiz ödemeleriyle ödüllendirilir ve çoğu geleneksel finans endüstrisine göre daha fazla yıllık getiri edebilir.

Daha detaylı anlatım için: DeFi Nedir? başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ethereum’un DeFi Üzerindeki Etkisi

ABD doları cinsinden ifade edilen DeFi metrikleri üzerindeki son zamanlarda meydana gelen gözle görünür büyüme, 2021 yılının başından itibaren artış gösteren Ethereum’un (ETH) yükselen fiyatına dayanıyor.

Bilindiği üzere Ethereum fiyatı birkaç ay önce ATH yaptıktan sonra bir miktar geri çekilmişti. Ancak son zamanlarda tekrar yükselişe geçen ETH fiyatı piyasayı olumlu yönde etkilemeye devam ediyor.

TradingView üzerinden elde edilen verilere göre yazım itibarı ile 3343 $ civarında işlem görmeye devam ediyor.

ETH

Önde Gelen DeFi Platformları

DeFi’da liderlik lending (kiralama) platformu Aave bulunurken, 14.07 Milyar $ değerindeki varlık merkezsiz uygulama üzerinde kilitli bulunuyor.

İkinci sırada, üzerinde 12,37 Milyar $ değerinde kilitli varlık bulunduran Curve (CRV) geliyor.

Son olarak, üçüncü sırada ise InstaDApp platformu yer alıyor. 12.01 Milyar $ değerindeki varlık merkezsiz uygulama üzerinde kilitli bulunuyor.

DeFi Platform Sıralaması

Göründüğü gibi çeşitli akıllı sözleşmelerde kilitlenmiş kripto para biriminin toplam değerinden anlaşılacağı üzere, Ethereum, günümüz DeFi ekosisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu ivme ile devam edildiğinde yeni rekorların gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

Daha Fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Muhabbit Market Cap için: Muhabbit Market Cap

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar