Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66585.5
4.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3484.25
2.61%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.13
4.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591
3.67%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Dijital Euro’nun En Az Beş Senesi Var!

Çeşitli Avrupa bankalarından birkaç uzman, dijital bir euro geliştirilmesinin en az 4-5 yıl sürebileceğini söyledi.

Clock
Paylaş
Dijital Euro’nun En Az Beş Senesi Var!

Çeşitli Avrupa bankalarından birkaç uzman, dijital bir euro geliştirilmesinin en az 4-5 yıl sürebileceğini söyledi.

Pazartesi günü, “Upgrading Money to the Digital Age: Introducing Digital Euro” isimli panelde katılımcılar, mevcut durumun öncelikle dijital euroyu tanımak ve gerçek uygulanma koşullarını anlamak olduğunu kabul etti.

728×90 muhabbit - Dijital Euro'nun En Az Beş Senesi Var!300x250 muhabbit - Dijital Euro'nun En Az Beş Senesi Var!

Merkez bankası dijital para birimleri son yıllarda ciddi anlamda popüler bir tartışma konusu oldu. Bu popülarite, özellikle Corona virüs salgının başlangıcından bu yana ciddi anlamda büyüdü.

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Austėja Šostakaitė, ECB’nin 2021’in ortasına kadar dijital euroyu ciddiye alıp almama konusunda karar veremeyeceğini söyledi. Bu da ECB başkanının bu ayın başlarında yaptığı Ocak tahmini ile çelişiyor. Šostakaitė’ye göre ortada olan soru şu: “Dijital euroyu nasıl günlük hayata dahil ederiz ve bankalarla nasıl bir işbirliği içine girebilir?”

İsveç menşeli Riksbank danışmanı Carl Andreas Claussen, merkez bankasının e-krona için çalışmalar yaptığını bildirdi ancak gerçek bir lansmanın en az 4-5 sene uzakta olduğunu iddia etti.

Bazı hukuki sorular var ve bu durum o kadar büyük bir konu ki, karar vermek bize düşmüyor. Siyasi desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Parlamentoya, buna bakan bir uzman komitesi oluşturulması için bir öneri verdik.

İsveç, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, euro bölgesinin bir parçası değil. Ayrıca, İsveç’taki nakit kullanımı dünyanın en düşük nakit kullanımı arasındadır. Bu da ülkenin para birimini dijitalleştirme konusunda pratikte çok büyük bir sorun yaşamayacağı anlamına gelmekte.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar