Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66371.99
0.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3264.17
2.80%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.15
1.90%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $614.2
0.80%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

BAE ve Suudi Arabistan Merkez Bankaları CBDC Raporu Yayımladı!

Raporda CBDC çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiği bildirildi.

Clock
Paylaş
BAE ve Suudi Arabistan Merkez Bankaları CBDC Raporu Yayımladı!

Orta Doğu’nun en güçlü ekonomilerinden ikisinin merkez bankaları, ortak yürüttükleri merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesi hakkında 29 Kasım tarihinde bir yıllık bir rapor yayınladı. Rapor incelendiğinde içerisinde blockchain teknolojisinden detaylı bir şekilde bahsedildiği görülüyor.

728×90 muhabbit - BAE ve Suudi Arabistan Merkez Bankaları CBDC Raporu Yayımladı!300x250 muhabbit - BAE ve Suudi Arabistan Merkez Bankaları CBDC Raporu Yayımladı!

İlk olarak 2019 yılının Ocak ayında duyurulan Project Aber isimli proje, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında, CBDC ve DLT (dağıtılmış defter teknolojisi) teknolojilerindeki bilgi birikimine katkıda bulunmak için tasarlanmış ortak bir girişim olarak ortaya çıktı. İki merkez bankasının ortak çalışması ile yürütülen böyle bir proje bu alanda yapılan ilk çalışma olarak türünün ilk örneği durumundadır.

Projenin yürütücüleri çalışmanın isminin “Aber” olarak seçilmesinin de isim seçiminin projenin temel misyonuna işaret ettiğini belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Aber adı seçildi, çünkü Arapça’da bu kelime ‘sınırları aşmak’ anlamına gelmektedir. Bu kapsamda oluşturulan Aber projesinin teknolojinin hem sınır ötesi doğasını yakalamasını hem de kullanımı açısından sınırları aşmasını umuyoruz.”

Üç ayrı aşamaya ayrılan rapor, projenin güvenliği ve mevcut ödeme sistemlerini çevreleyen sorunları daha fazla dikkate almaya zorlamak için gerçek parayla desteklenen bir dijital para birimi kullandığını belirtiyor.

Rapor, ikili bir CBDC’nin sınır ötesi ödemeler için sadece teknik olarak değil, aynı zamanda CBDC’lerin mimari dayanıklılık açısından da merkezi ödeme sistemlerine göre önemli gelişme sunduğu sonucuna ortaya koyuyor.

Aber Projesi şimdilik tüm engelleri ortadan kaldırdığı belirtilerek şu açıklama yapıldı:

“Mahremiyet ve ademi merkeziyetçilikle ilgili karmaşıklığın yanı sıra merkez bankasının para arzının görünürlüğü ve izlenebilirlik gibi ekonomi risklerini azaltmaya ilişkin gereklilikler de dahil olmak üzere temel gereklilikler karşılandı.”

CBDC Çalışmaları Hızlandı

Son zamanlarda bu iki Ortadoğu ülkesinin yanında bazı merkez bankaları da CBDC’lerin uygulanabilirliğini incelemek için harekete geçmiş durumda. Bu kapsamda yakın zaman önce Çindijital Yuan‘ı meşrulaştıran düzenleyici kılavuzu yayınladı. Bunun yanında İngiltere de benzer şekilde düzenleme taslağı hazırlamaya ve olası bir CBDC’ye yönelik araştırma yapmaya başladı. Son olarak Güney Amerika ülkesi Brezilya’nın ekonomi bakanı, ülkenin yakın gelecekte kesin olarak bir CBDC’ye sahip olacağını açıkladı.

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar