Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66511.98
0.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3249.2
2.51%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.02
1.69%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $607.3
0.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Dünya Genelindeki Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Azalmaya Başladı!

Şu anda 80 ülkede kullanıcıların nakit karşılığında Bitcoin ve altcoin alıp satmalarına izin veren 37741 adet ATM bulunuyor.

Clock
Paylaş
Dünya Genelindeki Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Azalmaya Başladı!

Fiziksel parayı Bitcoin’e veya diğer kripto para birimlerine aktarmanın en kolay ve en hızlı yollarından biri olarak görülen Bitcoin ATM’lerinin sayısında son zamanlarda gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.

Veriler incelendiğinde, 2023 yılının ilk iki ayında, dünya genelinde kurulan kripto para birimi ATM’lerinin sayısı toplamda 412 adet azalmış durumda. Bitcoin ATM’leri İzleme platformu Coin ATM Radar’ın yayımladığı veriler neticesinde, şu anda 80 ülkede kullanıcıların nakit karşılığında Bitcoin ve altcoin alıp satmalarına izin veren 37741 adet ATM bulunuyor.

728×90 muhabbit - Dünya Genelindeki Bitcoin ATM'lerinin Sayısı Azalmaya Başladı!300x250 muhabbit - Dünya Genelindeki Bitcoin ATM'lerinin Sayısı Azalmaya Başladı!

Kurulan makinenin özelliklerine bağlı olarak, kripto para sahipleri ATM üzerinden Bitcoin Cash (BCH), Ether (ETH), Dash (DASH), Litecoin (LTC), Zcash (ZEC), Monero (XMR), Dogecoin (DOGE), Tether (USDT) ve Ripple (XRP) dahil olmak üzere birçok büyük kripto para birimlerini satın alabiliyor ve çekebiliyorlar.

Bilindiği üzere ilk Bitcoin ATM’si 29 Ekim 2013 tarihinde Kanada’nın Vancouver şehir merkezinde bulunan bir kafe tarafından kuruldu ve halkın kullanımına açıldı. Robocoin tarafından işletilen bu ATM ilk haftasında 348 işlem ile 100.000 dolar değerinde hacim yarattı.

Fakat bu ATM yaklaşık dokuz yıl önce Robocoin’in faaliyetlerini sonlandırması nedeniyle kaldırıldı. Bunun yanında başka bölgelerde de Bitcoin ATM’leri açılmaya devam etti.

ATM 900x315 - Dünya Genelindeki Bitcoin ATM'lerinin Sayısı Azalmaya Başladı!
Kaynak: Coin ATM Radar

Eylül 2022 tarihine geldiğimizde, tarihte ilk kez toplam kripto para ATM’lerinde net bir düşüş görüldü. Bunun yanında 2023 yılı ile birlikte art arda iki ay boyunca toplam kripto para ATM sayısında düşüş yaşanması ilk kez rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

ATM sayısında yaşanan bu düşüş, mevcut piyasa koşullarına, gelir kayıplarına ve uzun süredir devam eden ayı piyasasına bağlanıyor. Bu durum sonucunda da hizmet sağlayıcılarının, operasyonlar için daha ucuz alternatifler denemeye başladığı belirtiliyor.

Liderlik Amerika’da

Dünya genelinde var olan Bitcoin ATM’lerinin sayısı, coğrafi bölgelere göre analiz edildiğinde Amerika Birleşik Devletleri liderliği ele almış görülüyor. Çünkü var olan tüm ATM’lerin % 87’si bu ülkede yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nde faaliyet gösteren bu ATM’lerin sayısı da her geçen yıl önemli ölçüde artmaya devam ediyor. Verilere göre ABD vatandaşlarının kullanımı için ülkenin çeşitli yerlerine kurulan Bitcoin ATM’lerinin sayısının 32,992 olduğu görülüyor.

Kanada, şubat 2023 tarihi itibarıyla 2674 Bitcoin ATM’i ile dünyanın en büyük ikinci ATM pazarı konumunda yer alıyor. Diğer Bitcoin ATM’lerinin sayısının ülkelere göre dağılımı; Avustralya 285, İspanya’da 270, Polonya’da 225 ve El Salvador’da 212 şeklinde devam ediyor.

Bitcoin ATM’leri İzleme platformu Coin ATM Radar’ın web sitesi üzerinden bakıldığında ülkemizde de 17 adet Bitcoin ATM’si olduğu görülüyor. Bu 17 Bitcoin ATM’sinin 12 tanesi İstanbul’da yer alırken; Ankara, Adana, İzmir ve Antalya’da Bitcoin ATM’si bulunuyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar