Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44611.48
2.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2371.2
0.00%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.3
11.11%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.6
3.14%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

El Salvador’un, Bitcoin Yatırım Stratejisi Ne Durumda?

El Salvador’un Bitcoin’e yönelik cesur adımları, son iki yılda çeşitli zorluklarla karşılaştı ve ülke kripto para varlıklarında önemli değer kayıpları yaşadı.

Clock
Paylaş
El Salvador’un, Bitcoin Yatırım Stratejisi Ne Durumda?

Başkan Nayib Bukele’nin yaklaşık 100 milyon dolarlık kamu kaynağını Bitcoin’e yatırma kararı, Kasım 2022’den bu yana birçok kripto paranın değerinde herhangi bir artış yaşanmaması nedeniyle zorlu bir süreç geçirdi. Kasım 2022’de Başkan, ülke genelinde Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) planını duyurarak günlük Bitcoin alımlarını taahhüt etti.

728×90 muhabbit - El Salvador'un, Bitcoin Yatırım Stratejisi Ne Durumda?300x250 muhabbit - El Salvador'un, Bitcoin Yatırım Stratejisi Ne Durumda?

Bukele, El Salvador’un ortalama 44.300 dolarlık bir fiyatla toplamda 2.381 Bitcoin biriktirdiğini açıkladı. Ancak o dönemdeki piyasa fiyatı sadece 19.000 dolardı, bu da ülkenin mevcut varlıklarında yaklaşık 60 milyon dolarlık bir değer kaybına neden oldu.

CoinDesk araştırmasında, El Salvador’un 1 yıl boyunca günde bir Bitcoin satın alma taahhüdüne bağlı kaldığını varsayarak, toplam varlıklarının 14 Kasım itibarıyla 2.744 Bitcoin’e ulaşacağını tahmin etti. Bu süreçte ise Bitcoin’in medyan fiyatı, ülkenin ortalama satın alma fiyatının yaklaşık 41.800 dolara düştüğünü gösteriyor.

Mevcut Bitcoin fiyatının 36,000 dolar civarında olması, El Salvador’un, Bitcoin varlıklarından yaklaşık 16 milyon dolarlık zarara uğradığını gösterdi.

Bitcoin’in belirli işlemler için kullanılmasının değeri, bazı bireyler tarafından anlaşılmış olabilir; ancak, El Salvador’un Bitcoin stratejisinden kimin faydalandığı konusundaki endişeler artıyor. Eleştirmenlere göre, hükümetin zengin yatırımcılar, volkan tahvilleri ve Bitcoin şehir projelerine odaklanması, bankasız ve ekonomik olarak dezavantajlı kişilere yardım etme amacıyla öne sürülen orijinal hikayeye uygun olmayabilir.

El Salvador nüfusunun büyük bir kısmının bankalara ve kripto paralara erişim sorunu yaşadığı göz önüne alındığında, hükümetin kripto paraları yaygın bir şekilde benimseme çabaları eleştiriyle karşılanıyor. Chivo’nun tanıtımına rağmen, yapılan anketler birçok vatandaşın kripto para cüzdanını öncelikle hükümet tarafından sunulan başlangıç bonusundan faydalanmak için kullandığını gösteriyor.

Son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar