Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63304.73
2.40%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3471.35
1.34%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.63
-2.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.3
1.05%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Elliott Wave Teorisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Elliott Wave teorisi, piyasa duyguları ve eğilimleri arasındaki ilişkiyi anlamak için tekrar eden dalga kalıplarını tanımlamak için tasarlanmıştır.

Clock
Paylaş
Elliott Wave Teorisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Elliott Wave teorisi, Ralph Nelson Elliott tarafından piyasa duyguları ve eğilimleri arasındaki ilişkiyi anlamak için tekrar eden dalga kalıplarını tanımlamak için tasarlanmıştır. Elliott Wave, çeşitli endekslerde beraber aylık, haftalık ve günlük grafiklerin analizlerini içerir.

Binance BannerBinance Banner

Elliott Wave Teorisi Nedir?

Elliott Wave teorisi temel olarak, hisse senedi piyasasının tekrarlayan yukarı ve aşağı hareketlerinde işlev gördüğünü, bu yukarı ve aşağı hareketlerin yatırımcının psikolojisi ve genel duygusu ile ilgili olduğunu varsayar.

Teori, impulsive (dürtüsel) ve corrective (düzeltici) dalgalar olarak bilinen iki ana dalgayı tanımlar. Elliott Wave teorisinde dürtüsel dalgayı içeren beş alt dalga ve düzeltici dalgayı içeren üç alt dalga vardır.

Teori oldukça etkili olsa da bunun bir teori olduğunu unutmamak gerekir. Bu da teroinin farklı yatırımcılar tarafından farklı şekilde yorumlanabileceği anlamını taşır. Ancak, bu teroiyi destekleyen birçok veri sayesinde, finansal piyasaların çok daha derin bir düzeyde analiz edilmesi için oldukça etkili bir yöntem olduğu kabullenilmiştir.

Dürtüsel (Impulsive) Dalga Nedir?

Dürtüsel dalga, bir varlığın genel olarak güçlü bir şekilde hareket ettiği yöndeki hareketlerinin “dürtüsel” bir hareket olarak yorumlanmasını ifade eden bir modeldir. Dürtüsel bir dalga beş alt dalgadan oluşur.

Elliott Wave teorisindeki dalgalar

Yukarıdaki grafikte yer alan birinci, üçüncü ve beşinci noktalardaki dalgalar dürtüsel dalgalardır. Bu dürtüsel dalgalar, varlıklarını tanımlayan bazı söylenmemiş kuralları izler. Bu kurallar kırılmazdır, yani bir dürtüsel dalga modelinin oluşması için her ikisinin de izlenmesi gerekir.

Düzeltici (Corrective) Dalga Nedir?

Adından da anlaşıldığı gibi düzeltici dalgalar, dürtü dalgalarının genel yönünün tersi yönde hareket etme eğilimindedir.

Düzeltici dalga, tipik olarak üç alt dalgadan oluşur. Bir varlığın fiyat hareketinin sağlam bir yükseliş trendini belirlemede son derece yardımcı olsalar da, bu dalgaların uzunlukları büyük ölçüde değiştiği için tespit edilmesi biraz zaman alıcı ve zordur.

Elliott Wave Nasıl Çalışır?

Elliott Wave teorisi, piyasa hakkındaki insanların içindeki psikolojik dalgalanmaları ve duyguları analiz eder.

Piyasadaki fiyatların tekrarlanan kalıplarının belirlenmesi ve Elliott Wave teorisinin başarılı bir şekilde uygulanması, piyasanın hangi yöne doğru gittiğini belirleme de yatırımcılara kolaylık sağlar.

Bu teori, finansal analistlerin piyasalar hakkındaki olasılık ilkeleriyle beraber görüşlerini ve buna katılan diğer yatırımcıların genel psikolojik duyarlılığını gösterir.

Bu teoride yer alan dalgalar teknik olarak basit kalıplarla çalışır. Teoride beş dürtü dalgası ve üç düzeltici dalgası olduğu için, genellikle beş-üç modeli takip edilir. Bu beş-üç modelini sadece tek bir döngü oluşturur.

Ellito Wave teroisindeki dürtüsel ve düzeltici dalgalar

Yukarıdaki grafikte birinci, üçüncü ve beşinci dalgaları dürtü dalgaları olarak tanımlayabiliriz.

Bu durumda da ikinci ve dördüncü dalgalar düzeltici dalgalar olarak grafikte yer alır. Elliott Wave teorisine göre, düzeltici dalgalar (yukarıdaki grafikte ikinci ve dördüncü dalgalar), bir varlığın fiyat hareketini yukarı doğru iten piyasa dalgalanmalarını belirtir.

Ayrıca, Elliott Wave teorisindeki modelleri tanımlamamıza yardımcı olan bazı kurallar da vardır.

Elliott Wave Teorisinin Kuralları

Birinci kural, sadece birinci ve ikinci dalgalar için geçerlidir. İkinci dalganın hiçbir zaman birinci dalganın %100’ünden fazlasını takip edemeyeceğini belirtir.

İkinci kural, üçüncü dalganın üç yukarı itme dalgası arasında en kısası olacağını belirtir.

Üçüncü kural, dördüncü dalganın hiçbir zaman birinci dalganın yüksekliğinden daha aşağıda olamayacağını belirtir.

Elliott Wave Nasıl Kullanılır?

Kalıpları belirlemek ve Elliott Wave teorisini doğru bir şekilde uygulamak için yukarıda belirtilen kuralların takip edilmesi önemlidir.

Bu kuralların prensibi genellikle piyasa duyarlılığına dayandığından, endeks ile analiz ettiğiniz varlık arasında benzerlikler olup olmadığını anlamak için Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi hakkında bilgi sahibi olmak da gerekir.

Elliott Dalga teorisinin analizlerine dayanarak bir pozisyon açmak için en iyi zaman, düzeltici dalganın oluşması ve genel olarak dalgaların yukarıda belirtilen tüm kurallara uymasıdır.

Ek olarak, Fibonacci araçları da bu dalgaların oluşmasının izini sürerken yardımcı olabilir. Ancak, izlediğiniz dürtüsel ve düzeltici dalgalardan biri kurallardan herhangi birini ihlal ederse, teorinin başarıyla sonuçlanması için dalgaların yeniden belirlenmesi gerekir.

Elliot Wave Teorisi Ne Kadar Başarılıdır?

Elliott Wave aslında sadece bir teoridir. Bu nedenle, farklı yatırımcılar tarafından farklı yorumlandığı için bunun ne kadar başarılı olabileceğini söylemek maalesef zor.

Teorinin uygulanmasında ve dürtüsel yada düzeltici olarak dalgaların belirlenmesinde öznelliğin altında yatan temel yön, bunun farklı insanlar için tamamen farklı şeyler ifade ettiği anlamına gelir.

Bazı yatırımcılar için bu teorinin son derece güçlü bir araç olduğu kanıtlanmıştır, ancak bazıları için de genellikle bu teorinin dalgalarını kurallara belirlemek zor olmuştur.

Dalgaları belirlemek her ne kadar zor olsa da, pratik ve daha derin teknik analizlerle kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Sonuç olarak bu Elliott Wave teorisi, bazı deneyimli yatırımcılar ve analistler tarafından eğilimlerin belirlenmesi için genellikle diğer teknik göstergeler ve araçlarla birleştirilir.

Siz bundan sonraki analizleriniz için bu teoriyi uygulayacak mısınız?

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar