Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63130.01
-4.55%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3082.95
-4.51%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.17
-7.54%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $550.2
-4.23%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

En Büyük 10 Stake Ağında Yaklaşık 12 Milyar Dolar Bulunuyor!

Staking’e katılan değere göre en iyi 10 stake ağı arasında Polkadot, Cardano, Tezos, EOS, Algorand, Cosmos, Avalanche, Tron, Band Protocol ve Synthetix bulunmaktadır.

Clock
Paylaş
En Büyük 10 Stake Ağında Yaklaşık 12 Milyar Dolar Bulunuyor!

Stake etme, kullanıcıların kripto para varlıklarından faiz elde etmelerini sağlayan bir sistemdir. Staking, kripto para sahiplerinin pasif gelir elde etmeleri için kullandığı bir kaynaktır. Son zamanlarda, bu eğilim, kripto para birimi endüstrisinde önemli ölçüde artış gösterdi. Bu kapsamda Binance ve Coinbase gibi bir çok büyük merkezi kripto para birimi borsası bu alanda uygulamalar başlattı.

728×90 muhabbit - En Büyük 10 Stake Ağında Yaklaşık 12 Milyar Dolar Bulunuyor!300x250 muhabbit - En Büyük 10 Stake Ağında Yaklaşık 12 Milyar Dolar Bulunuyor!

Ancak kripto para borsalarının yanı sıra, stake’in gerçekleştiği birkaç blok zinciri ağı da bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu ağlardan bazıları, kazanılan değer açısından stake etme alanında çok popüler hale gelmiştir. Bu kapsamda The Block Research yaptığı bir araştırma sonucunda, stake edilen değere göre ilk on sırada bulunan stake ağının bir listesini raporlayarak kullanıcılara sundu.

Screenshot 2 7 1024x621 - En Büyük 10 Stake Ağında Yaklaşık 12 Milyar Dolar Bulunuyor!
The Block

Polkadot ve Cardano Önde Gidiyor

Liste incelendiğinde, layer 1 blok zinciri Polkadot’un listenin ilk sırasında yer aldığı görülüyor. 

Polkadot, ilk 10 sıradaki tüm stake ağının toplam değerinin yüzde 24,6’sını oluşturuyor. Bu da Polkadot ağında şu anda yaklaşık 3 milyar dolar değerinde Polkadot protokolünün yerel tokeni olan DOT token’ının kullanıldığı anlamına geliyor. 

Listenin ikinci sırasında ise ünlü blockchain ağı Cardano’nun yer aldığı görülüyor. The Block Research’ün raporuna göre, Cardano ağı şu an 1.79 milyar dolarlık stake değerine sahip. Bu, hisseli toplam değerin yüzde 14,9’unu temsil ediyor. Bu oran aynı zamanda kullanıcıların faiz kazanmak için ağa 1.79 milyar dolar değerinde ADA token’ları yatırdığını gösteriyor.

Rapor incelenmeye devam edildiğinde, merkezi olmayan ve açık kaynaklı blockchain ağı olan Tezos’un, hazırlanan bu listenin üçüncü sırasında yer aldığı görülüyor.

Tüm ağlarda stake edilen toplam değerin yüzde 12’sini oluşturan Tezos ağında şu anda 1.4 milyar dolarlık XTZ token’ı bulunmaktadır. Tezostan sonra en yüksek stake değerine sahip blockchain ağları sırasıyla EOS, Algorand, Cosmos ve Avalanche şeklinde devam ediyor. Bu ağlarda sırasıyla 1,4 milyar, 988 milyon, 987 milyon ve 958 milyon dolar stake miktarı bulunmaktadır. Raporda yer alan ağların içinde en az stake edilen değere sahip olanların ise; Tron, Bant Protokolü (BAND) ve Synthetix olduğu gözlemlenmektedir.

Son olarak rapora, bu büyük blockchain ağları üzerinde stake edilmek üzere bulundurulan yaklaşık 12 milyar dolar olduğu belirtiliyor.  

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar