Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $58556.62
3.93%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3305.06
2.36%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.86
1.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $399.9
0.58%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Estonya Merkez Bankası Dijital Para Araştırmalarına Başlıyor

Merkez Bankası dijital para araştırmalarını hızlandırdı.

Clock
Paylaş
Estonya Merkez Bankası Dijital Para Araştırmalarına Başlıyor

Estonya merkez bankası “Eesti Pank”, dijital para teknolojisi araştırma projesinin başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre Eesti Pank, araştırma projesi için teknoloji şirketleri SW7 Group ve Guardtime ile uzun yıllar sürecek bir ortaklık kurdu. Programda anahtarsız imza altyapısı (KSI) blockchain çözümünün sanal para programını çalıştırıp çalıştıramayacağını görmeyi amaçlamaktadır. Estonya, e-devlet hizmetleri için hâlihazırda KSI blockchain teknolojisini kullanıyor. Bankanın projesi ayrıca, elektronik kimlikler ve diğer Estonya e-devlet çözümlerini kullanarak mümkün hale getirilebilecek. Ayrıca yeni ödeme çözümlerini de araştıracak. Ancak proje, hangi teknolojilerin kullanılması gerektiğini belirtmeyecektir.

Proje birkaç aşamadan oluşacak ve yaklaşık iki yıl sürecektir. İlk aşama, dijital fonların gereksinimlerini karşılayan ölçeklenebilir, pratik ve güvenli bir platformun nasıl oluşturulacağını inceleyecektir. Aynı zamanda, platformun hız, güvenlik, gizlilik ve dayanıklılık seçeneklerini de içermesi gerekiyor.

Merkez bankasının dijital para araştırma projesi, Eesti Pank’ın yeni stratejik yönünün ilk pratik örneğidir. Merkez bankası, Estonya’nın finans ve ödeme ortamının gelişimini teşvik eden özel sektörden işbirliği fırsatları ve araştırma konuları aramaktadır.

Konu ile ilgili olarak Bankanın Ödeme Sistemleri Departmanı başkanı Rainer Olt şu açıklamaları yaptı:

“Eesti Pank, euro bölgesi merkez bankalarının hangi kalkınma projelerine anlamlı katkı yapabileceğimizi dikkatle seçiyor. Yıllar içinde Estonya, güvenli, özel ve verimli bir e-devletin nasıl sürdürüleceği konusunda benzersiz bir bilgi birikimi geliştirmiştir.

Olt ayrıca, Estonya’nın benzersiz deneyim zenginliğinin, teknolojik fırsatları keşfetmek için teknoloji şirketleri SW7 ve Guardtime ile bir proje başlatmak için iyi bir ivme sağladığını belirtti. Bunun yanında, Estonya’nın blockchain alanındaki yaptığı bu uzun vadeli işbirliğinin kendi alanında dünyanın en iyisi olduğunu açıkladı.

Banka, zamana ayak uydurmak ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için finansal ortamı ve ödeme sistemlerini sürekli olarak geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar