BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Mastercard’dan Dijital Para Hamlesi!

Mastercard, “Merkez Bankası Dijital Para Birimi Test Platformu”nu oluşturdu.

Yayın:

-

Mastercard, 9 Eylül’de yapmış olduğu bir duyuru ile dijital para birimlerinin gerçek dünyada nasıl çalışacağını simûle etmek üzere tasarlanmış bir platform oluşturduklarını açıkladı. Hazırlanmış olan bu sisteme “Merkez Bankası Dijital Para Birimi Test Platformu” adının verildiği bildirildi.

Merkez Bankalarının, Bitcoin’in finans sahnesine çıkmasından sonra ortaya çıkan “dijital para” kavramı üzerine arka planda çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Merkez Bankaları için, dijital bir para birimi kavramı, madeni paralarla veya kağıt paralarla bağlantılı olmayan ve mevcut elektronik para transferi sisteminin ötesinde bir sistemi temsil edecektir. Örneğin dijital paralar sayesinde, bir merkez bankası, aracı olarak ticari bankaları kullanmadan tüketicilere doğrudan para aktarabilir.

Ayrıca Devlet destekli olarak çıkacak olan dijital para, ödemelerde ve para transferlerinde daha fazla verimlilik potansiyeli sunacak. Tüccarların anlaşmaları anında faaliyete geçirmesine ve bankalar tarafından uzun süreler alan mevcut ödeme sistemlerinin hızlanmasına yardımcı olabilir.

Mastercard’ın bu platformu sayesinde, merkez bankalarının para birimlerinin dijital sürümlerini kontrollü bir ortamda test etmesine olanak sağlayacaktır. Bunun yanında dijital para birimlerinin mevcut banka ve ödeme ağlarına nasıl bağlandığını test etmesine yarayacak. Ayrıca tüketicilerin satın alması için pratik olup olmadığını görmesine olanak tanıyacaktır.

Mastercard yetkilisi Raj Dhamodharan, konuyla ilgili bir röportaj gerçekleştirdi. Açıklamasında, şirketlerinin halihazırda bir çok merkez bankası ile çalıştığını ve bankalardan teknoloji şirketlerine kadar çeşitli kurumları bu test platformuna katılmaya davet ettiklerini söyledi.

Yapılan son anketlere göre devlet bankalarının, maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak dijital teknolojiye odaklandıklarını göstermektedir.  Ayrıca anket sonuçlarına göre dünyadaki merkez bankalarının % 80’inin bir tür dijital para araştırması yaptığını da ortaya koymaktadır.

Doların Rakibi Dijital Paralar

Devletlerin çıkaracağı dijital paralar ile, Doların küresel ticaretteki piyasa hakimiyetini de zayıflatacağı düşünülmekte.

Hatırlanacağı üzere Facebook liderliğindeki bir şirket konsorsiyumu, geleneksel para birimlerine sabitlenmiş ve sosyal ağın milyarlarca kullanıcısına alışveriş ve ödeme için yeni bir yol sunabilen Libra adında yeni bir dijital para birimi üzerinde çalışmaları başlatmıştı.

Mastercard, para transferlerindeki gizlilik sorunlarına duyarlı olduklarını ve bu amaç için test kitini oluşturduklarını dile getirdi.  Mastercard yaptığı açıklama ile kullanmış oldukları sistemin  blockchain teknolojisini içerdiğini ve fazlasıyla güvenli olduğundan bahsetti.

Diğer Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Diğer Altcoin Haberleri İçin: Altcoin Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Arjantin’de, Dolar’a Vergi Geldi Halk Kripto Paralara Yöneldi

Arjantin halkı parasını korumanın yollarını arıyor.

Yayın:

-

By

Arjantin hûkümeti, kısa süre önce ABD Doları üzerinden yapılan tüm alışverişlerde % 35 vergi uygulamaya başladı. Alışverişlere getirilen bu yeni dolar vergisi haberlerinin ardından değerini USD’ye sabitlenmiş stablecoin’ler için bir kullanım alanı oluşmaya başladı.

Arjantin merkez bankası, ülkenin geçirdiği zorlu ekonomik süreçler nedeniyle artan ABD doları talebine yetişmekte hayli zorluk çekiyor. Merkez Bankası yerel para birimindeki yüksek enflasyon oranı nedeniyle sert önlemler almaya başladı. Bu önlemler arasında en göze çarpanı ise  enflasyon ile mücadele için ABD dolarına getirilen yeni% 35 dolarlık vergi oldu.

Arjantin halkı da, Merkez Bankasının sert önlemlerine karşı kendilerini korumak ve ani fiyat artışlarına karşı ayakta durabilmek için ABD Doları biriktirmeye başladı. Ancak dolar ile ilgili ülkede yeterli rezervi bulunmaması ve bunun farkında olan vatandaşların farklı seçeneklere yönelmesine neden oldu.

Halkın bu hamleler için bulduğu en önemli girişim kripto paralara yönelmek oldu. Ülkede vergi açıklaması yapıldıktan kısa bir süre sonra, stablecoin kripto para işlem hacimlerinde kayda değer bir artış yaşandı. Ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarındaki stablecoin’ler, ABD doları için iyi bir alternatif arayan Arjantinliler arasında favori haline geldi. Artık elindeki paraların değerinin düşmesinden endişe duyan vatandaşlar yatırımlarını güvende buldukları borsalardaki stablecoin’lere kaydırmaya başladı. Ülkede fiziksel dolar azlığı ve yerel para biriminin değersizleşmesi insanların alışverişlerinde de stablecoin kullanmaya başlamasına neden oldu. Bu sayede ülkede kripto paralar son günlerde popüler hale geldi ve insanların kripto paralara olan ön yargısı da bir bakıma azalmış oldu.

Dolar Talebi Patladı

Ülkede, ABD dolarına olan talep bu yıl % 900 oranında arttı ve merkez bankası arzını tekeline aldı. Yayınlanan haberlere, Arjantin’de ABD doları satın alan insan sayısının Nisan 2020’de 435.000 iken aynı yılın Ağustos ayında 5 milyona çıktığını gösteriyor.

Arjantinli FM&A firmasının ekonomist ortağı Fernando Marull, ABD dolarına olan bu yüksek talebi sınırlamamanın sonuçlarının ülke için felaket olabileceğini söyledi. Marull’a göre, ekonomik çöküntü bu şeklide devam ederse Arjantin Merkez Bankası ayda 1,1 milyar ABD doları dağıtmak zorunda kalabilir. Ağustos ayında 8 milyar dolar olan dolar rezervi göz önüne alındığında, dolar talebini kısmak için hûkümetin sert hamleler alması kaçınılmaz bir geçek haline geldi. 

Yakında ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarında farklı stablecoin’lerin listelenmesi ve çeşitliliğin artması beklenen bir gelişme olacaktır.

Diğer Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Tüm Borsalar Listeliyor! İşte Uniswap Tokeni!

Ardı ardına gelen duyurular ile birlikte oldukça hareketli saatler yaşanıyor. UNI başlatıldıktan sadece 3 saat sonra neredeyse tüm kripto para borsaları tarafından listelenmeye başlıyor.

Yayın:

-

uniswap UNI

Dün gece yapılan duyuru ile birlikte listelenen Uniswap tokeni UNI, bu sabah ardı ardına gelen duyurular ile birlikte borsalarda listelenmeye başladı.

Geçmişte platformu kullanan kullanıcılara ve likidite sağlayıcılara dağıtılan Uniswap tokeni UNI listelemesi için kripto para borsaları adeta birbirleriyle yarışıyor.

Ardı ardına gelen duyurular ile birlikte oldukça hareketli saatler yaşanıyor. UNI başlatıldıktan sadece 3 saat sonra neredeyse tüm kripto para borsaları tarafından listelenmeye başlıyor.

Huobi’den Ekstra Ödül

Huobi, UNI listelemesi gerçekleştire borsaların başında geliyor. Yaptığı duyuru ile birlikte Huobi 400 ve üzeri UNI yatırma işlemi gerçekleştiren kullanıcılarına 50 $ bonus vereceğini açıkladı.

FTX Listeliyor

FTX tarafında da oldukça hızlı bir listeleme gelmiş durumda. Hem spot markette hem de vadeli işlem tarafında listelemeyi aynı anda gerçekleştiren FTX, UNI için Perpetual Swap ürününü tanınan ilk borsa konumunda bulunuyor.

Binance Listelemesi

Binance tarafında da hızlı bir listeleme gelmiş durumda. İlk olarak spot markette listeleme kararı alan Binance, yaklaşık 1 saat sonrasında yaptığı yeni bir duyuru ile birlikte 50x kaldıraç ile birlikte UNI için vadeli işlemleri de başlattığını açıkladı.

Coinbase Listeliyor

Herhangi bir listeleme duyurusu yapmadan direkt olarak emir defterlerinin hazırlandığını duyuran Coinbase de listeleme furyasına katılan borsalar arasında bulunuyor.

OKEx

OKEx tarafında da hızlı bir listeleme gelmiş durumda. Rekabetin oldukça yüksek olduğu UNI listelemesinde OKEx de hem spot market hemde perpetual swap işlemlerini aynı anda başlatıyor. Ek olarak borsa UNI için alım-satım işlemlerinden komisyon almayacağını da açıkladı.

Kripto para borsalarının gerçekleştirdiği hızlı listeleme hakkında ne düşünüyorsunuz?

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.