Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61106.65
-0.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3322.61
-0.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.12
0.38%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.4
-3.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Estonyalı Kripto İşletmeleri Lisanslarını Kaybediyor!

Estonyalı kripto işletmelerinin başı dertte!

Clock
Paylaş
Estonyalı Kripto İşletmeleri Lisanslarını Kaybediyor!

Avrupa Birliği’ndeki en kripto dostu ülkeler arasında yer alan Estonya, 2020’de 1000’den fazla Estonyalı kripto firmasının lisansını iptal etti.

Postimees’e göre, Estonya’nın Finansal İstihbarat Birimi (FIU), bu yıl ülkede faaliyet gösteren kripto para şirketlerinin yaklaşık %70’inin lisanslarını iptal etti. Kara Para Aklama ve Terör Finansmanını Önleme Komitesi’nin Genel Sekreter Yardımcısı Veiko Tali, potansiyel risklerin göz önüne alındığında geriye kalan kripto şirketlerinin de “yakından takip” edilmesi gerektiğini söyledi.

Binance BannerBinance Banner

Yeni teknolojilerin gelişimini izlememiz ve ilgili kara para aklama risklerini yönetmemiz gerekiyor.

Postimees, yaşanan olayların ardından Estonya’da kriptoyla ilgili uygun lisanslara sahip 400 hizmet sağlayıcısının kaldığını belirtti. Mali gözlemcilere göre, geçen yıl Estonyalı 900 firma bu alanda faaliyet gösteriyordu.

Haziran ayında, FIU’nun Estonya’daki 220 milyar $’lık kara para aklama skandalına cevaben 500 kripto firmasının lisanslarını iptal etmesiyle büyük bir baskı yaşanmıştı. Düzenleyiciler, kripto şirketlerini lisansladıktan sonraki altı ay içinde faaliyete geçemedikleri için verdikleri izinleri geri çekti.

O esnada, FIU başkanı Madis Reimand, mali gözlemcilerin eylemlerini “piyasayı düzenlemenin ilk adımı” olarak nitelendirdi.

2017’de ülke, görünüşte borsaları ve ICO’ları teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi yasayla birçok kişi tarafından bir kripto öncüsü olarak nitelendirildi. Bununla birlikte, Estonya’daki düzenleyici ortam o dönemden bu yana değişti ve AB’nin 2019 KYC yasalarının gerekliliklerinin ötesine geçerek, yerel düzenlemelere uymaya çalışan lisanslı kripto şirketlerinin yoluna daha da taş koymuş durumda.

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar