Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59168
4.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3342.2
2.70%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.19
1.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $412.8
3.67%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Ethereum’un Fiyatı Düşmeye Devam Ediyor!

Elon Musk, piyasayı ciddi oranda etkiledi!

Clock
Paylaş
Ethereum’un Fiyatı Düşmeye Devam Ediyor!

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın kripto paralar ile ilgili tweet’i, başta Bitcoin’in ve Ethereum’un fiyatını ciddi oranda etkiledi.

Bitcoin’in altın, Ethereum’un gümüş olarak anıldığı piyasada, ETH’nin fiyatı son 24 saatte yaklaşık %10 civarında düştü. Tahmin edebileceğiniz gibi bunun en büyük sebebi Elon Musk.

Binance BannerBinance Banner

Artık Bitcoin Kullanarak Tesla Alamazsınız!

Musk’ın “Tesla, Bitcoin kullanarak araç satın alımlarını askıya aldı.” tweeti, piyasada ciddi oranda bir panik havası yarattı ve genel olarak piyasanın düşüş göstermesine sebep oldu.

Musk’ın bu açıklamayı yapmasının sebebi Bitcoin ve Ethereum gibi Proof-of-Work algoritmasını kullanan kripto paraların ciddi anlamda enerji tükettiğini düşünüyor olması…

Çevreciler, kripto para birimlerinin karbon ayak izi konusunda endişelerini giderek daha fazla dile getiriyor. Fakat yapılan araştırmalara göre Bitcoin’in yıllık enerji tüketimi 114 TWh iken, bankacılık sektörünün enerji tüketimi 260 TWh‘nin üstünde.

Hatta, Bitcoin’in enerji tüketimi, karşılaştırıldığı altın madeninden neredeyse %50 oranda daha az.

Ethereum’un Karbon Ayak İzi Ne Durumda?

Bitcoin’in böylesine bir karbon ayak izi sahibi olmasının en büyük sebebi, ağın bütünlüğünü korumak adına yerine getirdiği PoW algoritmasıdır. Kısaca Bitcoin blockchain’i, madenciler tarafından korunmakta.

Bu arada Ethereum da şuan Bitcoin ile aynı algoritmayı kullanıyor. Fakat görünüşe göre kripto paraların popülaritesi artıkça bu sistem sürdürülebilirlikten uzaklaşıyor.

Kaynak: https://digiconomist.net/

Yukarıda Ethereum’un, Bitcoin’e nazaran yıllık ne kadar enerji harcadığına dair bir fikir elde edebilirsiniz.

Ancak tahmin edebileceğiniz üzere Ethereum cephesinde olaylar biraz daha farklı.

Bildiğiniz gibi Ethereum geliştiricileri, şu anda Ethereum 2.0 isimli bir güncelleme için çalışıyorlar. Ethereum, bu güncellemenin sonucunda Proof-of-Work algoritmasından vazgeçecek. Açıklananlara göre Ethereum, Proof-of-Stake isimli, verimli ve sürdürülebilir bir algoritmaya geçiş yapacak. Tahmin edebileceğiniz üzere bu durumun sonunda Ethereum madenciliği ciddi oranda azalacak.

Ethereum Fiyatı Kaç TL

Son günlerde ciddi oranda düşüş yaşayan Ethereum ABD doları cinsinden 3.300 $ civarında işlem görüyor. Geçtiğimiz aylarda ise Ethereum 4.300 $‘a bir iz bırakarak tüm zamanların en yükseğine ulaşmıştı.

An itibarıyla 1 Ethereum’un TL cinsinden fiyatı, 27.000 TL civarında. Etheruem tüm zamanların en yükseğine ulaştığında ise tam 35.000 TL civarından işlem görüyordu.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar