Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66939.31
-0.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3452.34
-1.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.91
1.88%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $591.5
-1.12%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

FATF Kripto Para Rehberini Güncelledi!

Finansal transferleri takip eden bir kuruluş olarak öne çıkan FATF, 39’dan fazla ülke ve bölgesel aktörler ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

Clock
Paylaş
FATF Kripto Para Rehberini Güncelledi!

FATF (Financial Action Task Force) kripto para rehberinin güncel versiyonunu yayımladı.

Finansal transferleri takip eden bir kuruluş olarak öne çıkan FATF, 39’dan fazla ülke ve bölgesel aktörler ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

728×90 muhabbit - FATF Kripto Para Rehberini Güncelledi!300x250 muhabbit - FATF Kripto Para Rehberini Güncelledi!

Yaptığı yeni güncelleme ile kripto paraları da ilgilendiren değişiklikler yapan kurum, ülkeler için kripto paraları içeren riskleri azaltmak için yeni rehberini açıkladı.

Kripto Para Borsaları Dahil Edildi!

Sanal varlıklar ve sanal varlık hizmet sağlayıcıları ile ilgili tanımlamasını güncelleyen FATF, kripto para borsalarını da bu tanımlamanın içine dahil ederek ilk değişikliğini gerçekleştirmiş oldu.

Yukarıda da bahsedildiği gibi dijital varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP) kimler olabileceğinin tanımını değiştiren kurum, servis sağlayıcıların kripto paraları kontrol etmesi gerektiğini vurguladı.

Seyahat Kuralı (Travel Rule) ile ilgili de bir değişikliğe giden FATF, 3.000 $ ve üzeri para dolaşımının bildirilmesini zorunlu tutuyordu. Yeni güncelleme ile birlikte iki servis sağlayıcı arasında gerçekleşecen 3.000 $ ve üzeri işlemlerin bildirilmesi gerektiğini açıkladı. Bu noktada özel cüzdanlara gönderilen tutarların bildirilmesine gerek olmadığı sonucu çıkarılabiliyor.

DeFi uygulamalarını VASP olarak tanımlamaya dahil etmeyen FATF, uygulamanın yaratıcısını, sahibin ya da kontratlar üzerinde söz hakkı olan kişileri sorumlu tutabilir gibi görünüyor.

Bu noktada DeFi uygulamalarının ve yaratıcılarının durumu belirsizliğini korurken, FATF rehberinin geliştirilmiş halinin bile konuları yeterli açıklılığa kavuşturmadığı topluluk arasında konuşuluyor.

FATF tarafından yapılan yeni değişiklikleri siz nasıl yorumluyorsunuz?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar