Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43442.87
-1.21%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2376.32
5.00%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27
0.52%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.4
0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ANALİZ

DeFi Yükselişi Devam Ediyor! Kilitli Değer 240 Milyar Doları Geçti!

DeFi platformları üzerinde bulunan kilitli değer her geçen gün artmaya devam ediyor.

Clock
Paylaş
DeFi Yükselişi Devam Ediyor! Kilitli Değer 240 Milyar Doları Geçti!

Merkezi olmayan finans (DeFi) pazarındaki varlıkların değeri, en büyük kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum’un yükselen fiyatları ile birlikte rekor seviyelere ulaştı. DeFi sektörünün özellikle BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinden faydalanmış görünüyor.

728×90 muhabbit - DeFi Yükselişi Devam Ediyor! Kilitli Değer 240 Milyar Doları Geçti!300x250 muhabbit - DeFi Yükselişi Devam Ediyor! Kilitli Değer 240 Milyar Doları Geçti!

Yazım itibarıyla tüm DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) yeni bir rekor seviyeye yükseldi. Analitik veri şirketi DefiLlama üzerinden elde edilen güncel verilere göre DeFi ekosistemi üzerindeki kilitli değer (TVL) miktarı 240,48 Milyar $’ı geçti. Geçtiğimiz hafta 200 Milyar dolar sınırını geçen DeFi platformları üzerindeki kilitli miktar her geçen gün artmaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

image 5 1200x330 - DeFi Yükselişi Devam Ediyor! Kilitli Değer 240 Milyar Doları Geçti!
DeFi

Önde Gelen DeFi Platformları

DeFi’da liderlik 19 Milyar $ değerinde kilitli varlık bulunduran lending (kiralama) platformu Aave bulnuuyor. İkinci sırada ise 18 milyar dolar ile Curve (CRV) platformu yer alıyor.

Son olarak, üçüncü sırada Makerdao’da bulunurken, 16,61 Milyar $ değerindeki varlık merkezsiz uygulama üzerinde kilitli bulunuyor. Merkezsiz stablecoin DAI’nin de üreticisi olarak öne çıkan MakerDao, en eski DeFi uygulamaları arasında bulunuyor.

İlginizi çekebilir: MakerDao Nedir?

image 6 1200x299 - DeFi Yükselişi Devam Ediyor! Kilitli Değer 240 Milyar Doları Geçti!
DeFi Platformları

Göründüğü gibi çeşitli akıllı sözleşmelerde kilitlenmiş kripto para biriminin toplam değerinden anlaşılacağı üzere, Ethereum, günümüz DeFi ekosisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu ivme ile devam edildiğinde yeni rekorların gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

Ethereum’un DeFi Üzerindeki Etkisi

ABD doları cinsinden ifade edilen DeFi metrikleri üzerindeki son zamanlarda meydana gelen gözle görünür büyüme, 2021 yılının başından itibaren artış gösteren Ethereum’un (ETH) yükselen fiyatına da dayanıyor.

Bilindiği üzere Ethereum fiyatı birkaç ay önce ATH yaptıktan sonra bir miktar geri çekilmişti. Ancak son zamanlarda tekrar yükselişe geçen ETH fiyatı piyasayı olumlu yönde etkilemeye devam ediyor.

TradingView üzerinden elde edilen verilere göre yazım itibarı ile 4283 $ civarında işlem görmeye devam ediyor.

image 7 1200x506 - DeFi Yükselişi Devam Ediyor! Kilitli Değer 240 Milyar Doları Geçti!
ETH Fiyat

Yeni Kullanıcılar DeFi’a Akıyor

Yükselen değerlere ek olarak, DeFi ekosistemi yeni kullanıcı akışında da keskin bir artış görmeye devam ediyor. Dune Analytics’ten alınan veriler, 3.591.876 benzersiz cüzdanın artık en az bir DeFi protokolü ile etkileşime girdiğini gösteriyor.

DeFi 1200x359 - DeFi Yükselişi Devam Ediyor! Kilitli Değer 240 Milyar Doları Geçti!
DeFi

DeFi Nedir?

Merkezi olmayan finansmanı ifade eden DeFi, finansal hizmetleri daha düşük maliyetlerle ve daha fazla erişilebilirlikle sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri tabanlı protokoller koleksiyonunu temsil eder. 

Akıllı sözleşmeler olarak bilinen otomatik kod bloklarını kullanan protokoller, borç verme, varlık takası ve mevduata faiz sağlama gibi hizmetler sağlar. Bu eylemlerin büyük çoğunluğu Ethereum ağında gerçekleşir.

Bu faaliyetleri kolaylaştırmak için DeFi protokolleri, krediler ve borsalar için temel teminatı sağlamak üzere Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para varlıklarının depozitolarına dayanır. DeFi üzerinde kilitlenen değer arttıkça, daha fazla katılımcı kredi ve döviz hizmetlerini daha iyi bir faiz oranıyla kullanabilir. Varlıklarını platforma kilitleyen kullanıcılar faiz ödemeleriyle ödüllendirilir ve çoğu geleneksel finans endüstrisine göre daha fazla yıllık getiri elde edebilir.

Daha Fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Muhabbit Market Cap için: Muhabbit Market Cap

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar