Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68129.99
-3.01%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3805.97
1.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.03
-5.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $594.7
-3.89%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!

Stratejist ve Yatırım Analisti Tuna Kaya, bu haftaki FOMC toplantısından çıkacak FED faiz kararını ve tüm bunların altın, gümüş ve Bitcoin’e etkisini detaylarıyla anlattı.

Clock
Paylaş
FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!

Stratejist ve Yatırım Analisti Tuna Kaya, FED’in bu haftaki kritik FOMC toplantısından çıkacak faiz kararını ve tüm bunların altın, gümüş ve Bitcoin’e etkisini detaylarıyla anlattı.

728×90 muhabbit - FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!300x250 muhabbit - FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!

22 Mart’ta FED çok kritik bir toplantı yapacak. Ocak ve Şubat ayında gelen TÜFE, Çekirdek TÜFE, İşsizlik verileri beklenti üstünde gelince FED Başkanı Powell 7 Mart Salı günü Kongrede çok şahin bir konuşma yaptı.

tuna1 719x600 - FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!
tuna2 733x600 - FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!
tuna3 745x600 - FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!

Bu sert söylem ile mart ayı toplantısındaki faiz beklentisi 50 baz puan olarak ön plana çıktı. Bu durum altın, gümüş, Bitcoin ve ABD borsalarında düşüşlere neden oldu. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi’nin en önemli bankalarından “Silicon Valley Bank” battı.

İlginizi çekebilir: Silvergate’in Ardından “Silikon Valley Bank” da (SVB) İflas Etti!

Bankanın iflası, 2008 küresel finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri oldu. Sadece bu değil ardından 2 banka iflası daha eklendi. Bunun da nedeni 2022 yılı başında 0,25 puan olan faizler 4,75 seviyesine, ABD tahvil faizleri %5’li seviyelere geldi. Bu kadar yüksek hızda sıkılaşma bankaların bilançolarını altüst etti. FED, Hazine Bakanlığı ve FDIC acil toplanarak bu bankaların mudileri için kurtarma paketi açıkladı. Çünkü kriz daha da derinleşirse çok sayıda yeni batak ile 2008 benzeri büyük bir çöküş yaşanabilirdi. Bu hamle yeterli olacak mı? Bunu zaman gösterecek.

İlginizi çekebilir: ABD Patladı! FED Sıkıştı?

22 Mart Toplantısında FED’in Faiz Kararı Ne Olacak?

Tablo durumun iyi olmadığını teyit ediyor. Son yaşananlar FED’in 22 Mart toplantısında faiz beklentisini 0,25 puana düşürdü. Hatta bazı uzmanlar faizleri pas geçme olasılığının da güçlü olduğunu söylüyor.

Chicago Üniversitesinde yapılan son anket, ABD merkez bankasının orta ölçekli borç verenler arasında bir krizle uğraşırken bile inatla yüksek enflasyonu ortadan kaldırmak için yapacak daha çok işi olduğunu gösteriyor. Silikon Vadisi Bankası’nın patlamasının ardından. 15-17 Mart tarihleri ​​arasında ankete katılan 43 iktisatçının yüzde 49’u federal fon oranının bu yıl yüzde 5,5 ile yüzde 6 arasında zirve yapacağını tahmin ediyor.

tuna4 - FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!

Son yaşanan banka batışları ile FED tam bir kayaya tosladı. Ya %6 seviyesinde olan enflasyonu hedefi olan %2’ye çekmek, işsizliği %5’in üzerine taşımak için faiz artırımlarını devam edecek ya da frene basacak.

Bu yönü ile 22 Mart’taki faiz kararı çok kritik öneme sahip.

Bu gün itibarıyla FED Faiz Tahmin Aracında 25 puan artış %68, pas geçmesi %38 seviyesinde bulunuyor.

tuna5 - FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!

FED faizi beklenti dahilinde 25 puan artış piyasalarda fiyatlanmış durumda. Şayet pas geçerse Bitcoin, altın ve gümüş, Nasdaq’ta sert yükseliş bekliyorum.

Bitcoin 29K tarihi direncini aşarak 34K ve 48K seviyelerini hedefleyecektir. Altcoin’lerde yıl sonuna kadar ortalama %300 artışlar olabilir. Ancak FED Mayıs ve Haziran toplantılarında yeniden faiz artırım döngüsüne girmemeli. Burada ABD TÜFE ve İstihdam verileri etkili olacak. Ayrıca FED’de son yaşanan banka batışlarının sınırlı kalacağını ve finansal kriz oluşturmayacağı kanısı güçlenirse faizleri haziran ayında %5,25-5,50 bandında sonlandırır.

Bitcoin için 29K çok önemli bariyer. Çünkü daha önceki dönemlerde 5 defa destek işlevi gördü. 29K’nın üzerinde haftalık kapanış ile kripto para ekosistemi rahat bir nefes alır.

tuna6 900x487 - FED Pes Edecek mi? Piyasaların Kader Haftası!

Haberin detayları ve daha fazlası için videoya tıklayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha fazla ”Muhabbit Özel” haberleri için: Muhabbit Özel

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar