Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59730
3.29%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3188.98
2.33%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.96
1.09%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537
0.71%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Amerikan Federal Kurumları Blockchain’e Yöneliyor

Amerikan Federal kurumları,
şeffaflığı, verimliliği, güvenliği ve esnekliği için blockchain’e yöneldi

Clock
Paylaş
Amerikan Federal Kurumları Blockchain’e Yöneliyor

FedTech dergisine göre yayımlanan makaleye göre, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Administration, FDA) ve Hazine Bakanlığı gibi birkaç federal kurum blok zinciri kullanmaya başladı.

728×90 muhabbit - Amerikan Federal Kurumları Blockchain'e Yöneliyor300x250 muhabbit - Amerikan Federal Kurumları Blockchain'e Yöneliyor

Federal kurumlar, şeffaflığı, verimliliği, güvenliği ve esnekliği için blockchain’e yöneldi.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi yetkilileri, 2017’de yeniden yayılmaya başlayan H1N1 domuz gribi virüsüyle ilgili verileri takip etmelerine yardımcı olacak etkili bir yola ihtiyaç duydu. Amerikan yetkilileri bu ihtiyaçlar için blockchain yöneldi.

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi‘nde veri madenciliği ve bilişim değerlendirme ve araştırma müdür yardımcısı Henry Francis bir uygulama geliştirdi. Birçok kaynaktan şifrelenmiş verileri gerçek zamanlı ve otomatik olarak elde etmelerini sağlayan blok zinciri tabanlı uygulama başarıyla çalışmaktadır. 

Francis, Gerçek Zamanlı Taşınabilir Etkileşimli Cihazlar Uygulaması (RAPID) programının federal hükümette blockchain’in ilk tam gelişmiş uygulamalarından biri olduğunu söyledi.

Blockchain‘i Kullanan Kurumlar

Hazine Bakanlığı Finansal İnovasyon ve Dönüşüm Ofisi (FIT) de blok zincirine döndü. Bu kapsamda yapılan ilk uygulama mobil cihazları takip etmek, ikinci uygulama ise yazılım lisansları yönetimi içindi. FIT ayrıca, Ulusal Bilim Vakfı ile işbirliği içinde blockchain kullanımının hibe ödeme süreçlerini iyileştirip iyileştiremeyeceğini de test etti. 

FIT proje direktörü Craig Fischer, erken blok zinciri denemelerinin umut vadettiğini ancak FIT’in onu daha etkili bir şekilde yönetmek ve en iyi kullanım durumlarıyla eşleştirmek için teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı (HHS) toplu satın alma gücünü artırmak, raporlama yükünü azaltmak, endüstri ortakları için maliyetleri düşürmek ve satıcı işlemleri için kayıt tutmayı iyileştirmek için dağıtılmış muhasebe teknolojisini kullanıyor.

Yine FDA, ülkenin geniş ve merkezi olmayan gıda sisteminde gıda güvenliğine yönelik çalışma başlattı. Bu çalışmada sisteme tehditleri izlemek, yönetmek ve farmasötik tedarik zincirinde şeffaflığı artırmak için blockchain’i nasıl kullanabileceğini konusunda araştırmalar yapılıyor.

Bir başka Amerikan kurumu, ABD Tarım Bakanlığı (USDA), sığır eti tedarik zincirini izleyen bir blockchain şirketi olan BeefChain’i çoktan onayladı.

Tüm bu örneklerde görüldüğü üzere blockchain teknolojisi etkinliğini ve yaygın kullanım ağını gün geçtikçe genişletmeye başlamış görünüyor. Bu hızla devam edildiği sürece blockchain teknolojisi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olma yolunda önemli bir yere sahip olacak.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar