Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57281.48
11.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3268.83
6.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.43
5.17%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.9
0.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Fitch, El Salvador’un Kredi Notunu CCC’ye Düşürdü

El Salvador’un borcu yükseliyor mu?

Clock
Paylaş
Fitch, El Salvador’un Kredi Notunu CCC’ye Düşürdü

Amerika merkezli dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, El Salvador’un kredi notunu CCC’ye yani çöp seviyesine indirdiğini duyurdu.

El Salvador Bitcoin’in savunucusu olmaya devam ederken, BTC ülkenin başına dert açmaya devam ediyor. Fitch kuruluşu ülkenin BTC’yi resmi para birimi haline getirdiğinden dolayı güvenilmez olduğunu yorumladı. Ayrıca ülkenin uzun vadeli ihraç notunu B-‘den çöp olarak tabir edilen CCC’ye düşürdü.

Binance BannerBinance Banner

Kuruluş bu kararını, ülkenin tahvil ihracı yapacağını duyurmasından hemen sonra yaptı.

9 Şubat 2022 tarihinde El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Mart ayında tahvil ihracı yapacağını duyurdu. Maliye Bakanı’nın duyurusundan sonra da Fitch Ratings’in haberi geldi.

Bukele

Fitch Ratings’e göre El Salvador’u zor günler bekliyor

Fitch yaptığı açıklamada El Salvador’un 2023 Ocak ayında 800 milyon dolarlık dış borcu ödemesini yapmakta zorluk çekeceğini belirtti. Ayrıca ülkenin 2022 yılında 1.2 milyar dolar açığı olacak ve bu sayı 2023’te 2.5 milyar dolara çıkacağını savunuyor.

Ülkenin Maliye Bakanı Zelaya ise 2023 yılında ödenecek olan borcun çoktan hazır olduğunu söyledi.

Fitch’e göre El Salvador’un puanının düşmesinin başka sebepleri de var

Derecelendirme kuruluşunun dikkat çektiği bir başka konu ise El Salvador’da karar verme yetkisinin bakanlara kayması. Kuruluşa göre tüm kararları El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ve bakanları veriyor. Ülkedeki hiçbir kurumun karar vermeye katkısı bulunmuyor. Ülkede bulunan kurumların zayıflatılması ülke politikasını öngörülemez hale getirdiğini söylüyor.

Fitch açıklamasında ayrıca şunlara yer verdi:

Resmi para birimini BTC yapan El Salvador Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) karar vermesini zorlaştırdı. 2022-2023 döneminde IMF’nin ihtiyaç duyan ülkelere yönelik destek programı bulunuyor. Bu programa El Salvador’un alınma konusu Bitcoin’den kaynaklı belirsiz oldu.

El Salvador’un kredi puanını düşüren bir başka kurum ise Moody’s olmuştu. 2021 yılında Bitcoin’i resmi para birimi haline getiren ülkeyi Moody’s güvenilmez olarak görmüş ve puanını düşürmüştü.

El Salvador

Nayib Bukele’nin Bitcoin yorumu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele yakın zamanda Bitcoin hakkında yorumlarda bulunmuştu. Bitcoin fiyatını hızlı bir şekilde yükseleceğini belirten Bukele, dünyadaki zenginlerin yakın zamanda BTC alamayacaklarına vurgu yapmıştı.

Attığı tweet’te dünyada 50 milyon zengin olsa yarısının 1 BTC satın alamayacağını yazmıştı. Çünkü Bitcoin’in madenciliği son işlemi sonrasında sadece 21 milyon Bitcoin olacak.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar