Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51048.35
-2.49%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2909.06
-0.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.9
-5.82%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $364.8
2.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

GameStop Sanal Duruşmasında Neler Yaşandı? GameStop Dosyası No: 1

Finans dünyasında olay yaratan GameStop olayının ilk sanal duruşmasında neler yaşandı?

Clock
Paylaş
GameStop Sanal Duruşmasında Neler Yaşandı? GameStop Dosyası No: 1

Ocak ayının ortalarında GameStop’un mağazalarında pandemi nedeniyle yeterli kârı elde edemediği düşüncesiyle fiyatının düşeceğini öngören, büyük yatırımcılardan biri olan Melvin Capital, hisselerini satmaya başladı, bunu fırsat gören Reddit kullanıcıları da organize olarak Robinhood platformu üzerinden GameStop hisselerini toplamaya başladılar.

Zamanla WallStreet karşıtı bir harekete dönüşen organizasyon WallStreetBets adını alarak farklı varlıklar için de organize alımlar düzenlemişti.

Durumun farkına varan komisyonsuz ticaret uygulaması Robinhood, yatırımcıların GameStop ve WallStreetBets tarafından hedeflenen diğer hisse senetlerine satın alma sınırlaması getirmişti. Bununla birlikte Hedge Fund şirketi Citadel’in, Robinhood ile çıkar ilişkisi içerisinde olduğu ortaya çıkarken, Melvin Capital fiyat artışı nedeniyle GameStop’un short pozisyonlarını kapatmak zorunda kalmıştı.

18 Şubat 2021 tarihinde Robinhood CEO’su Vlad Tenev’in, Amerika Birleşik Devletleri Finansal Hizmetler Komitesi (House Financial Services Committee) önünde ifade vereceği açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından birkaç gün geçmişken ifade vermeye çağırılanın sadece Robinhood CEO’su Vlad Tenev olmadığı ortaya çıktı.

Duruşmaya Citadel CEO’su Ken Griffin, Melvin Capital Management CEO’su Gabriel Plotkin, Reddit’in Kurucu Ortağı Steve Huffman ve Keith Gill namıdiğer “Roaring Kitty” isimli YouTuber ve Reddit kullanıcısının da çağırıldığı açıklandı. Duruşma sonunda sona erdi. Peki neler yaşandı?

Binance BannerBinance Banner

Robinhood Cephesinden Geri Adım!

Duruşmadan saatler önce Robinhood kısıtladığı kripto para işlemlerini tekrar açtığını açıkladı. Komisyonsuz ticaret platformunun sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, son zamanlarda kripto paralara karşı büyük bir ilginin olduğunu ve Robinhood olarak DogeCoin (DOGE) dahil olmak üzere tüm kripto paralarda para yatırma ve para çekme işlemlerini sağlamayı planladıkları yer alıyordu.

Açıklamadan saatler sonra GameStop sanal duruşması başladığında Robinhood cephesindeki geri adımlar devam etti.

GameStop sanal duruşması başladığında Robinhood’un CEO’su Bulgar asıllı Vlad Tenev, Bulgaristan’da geçen çocukluğunu ve şirketinin kuruluş evrelerini anlatmaya başladı. Ancak panelin başkanlığını üstlenen Kongre Üyesi Maxine Waters ona sadede gelmesini ve “28 Ocak’ta olanları doğrudan anlatmasını” istedi. Robinhood’un CEO’su Vlad Tenev, platformun Ocak ayının sonunda karşılaştıkları durumun “kabul edilemez” olduğunu ifade etti ve kullanıcılardan özür diledi.

“Bunun bir daha yaşanmayacağından emin olmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

Robınhood’un CEO’su Vlad Tenev

Tenev, platformu adına özür dilese bile Robinhood’un yanlış bir şey yapmadığını ve eleştirilere rağmen küçük yatırımcıları kaybetmek uğruna, büyük ve güçlü iş ortaklarına ayrıcalık tanınmadığı konusunda ısrar etti. Platformun hedge fonlarına değil, her gün yatırım yapmak için kullanan milyonlarca küçük yatırımcıya hizmet verdiğini söyledi.

Connecticut’tan Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Jim Himes, Tenev’e gerçekleşmiş ve gerçekleşmemiş (realized ve unrealized) olarak elde ettikleri kazancın toplamda 35 milyar dolar olduğunu öne sürdü. Temsilci, bu paranın nasıl ve nereden geldiğini açıklamasını istedi.

Robinhood’un yönettiği varlıklar olduğu iddiasından yola çıkan bu soru, ilk başta Tenev tarafından cevaplanmak istenmedi. Ancak komite üyelerinden aldığı tepkiyle “yönetilen varlığın Robinhood’un kamuya açık olarak paylaştığı bir varlık olmadığını” dile getirdi.

Ancak duruşma boyunca Tenev’in verdiği cevaplar, komite üyelerini tatmin edemedi.

Keith Gill Namıdiğer Roaring Kitty: “I Am Not A Cat”

Sosyal medya platformu Reddit’te gerçekleşen organizasyonun en önemli isimlerinden biri olan Keith Gill namıdiğer Roaring Kitty de sanal duruşmada ifade vermesi için çağırılmıştı. Duruşmada en çok dikkat çeken isimlerden biri de Gill oldu.

Reddit’te aktifliğinin dışında bir YouTuber olan Roaring Kitty 7 aydan uzun bir süredir GameStop hisselerini (GME) takip ediyordu. GameStop’un yeniden keşfedileceğini ve değerleneceğini savunuyordu.

Duruşma sırasında da bu konuya değindi. GameStop hisselerini almasının altında yatan sebebin sadece GameStop hisselerini sevmesi olduğunun altını çizdi.

Gill’in konuşmasında “Olmadığım birkaç şey var. Bir kedi değilim, kurumsal bir yatırımcı da değilim, hedge fund da. Müşterilerim yok sadece yatırımlarını sosyal medyada paylaşan bireysel bir yatırımcıyım.” kısmı özellikle ilgi çekti.

“Bir kedi değilim” cümlesi geçtiğimiz günlerde yine sanal olarak yapılan bir duruşmada dile getirildiği için ikonik bir anlam taşımaktaydı. Kedi filtresi açık bir şekilde duruşmaya katılan avukat, sosyal medyada geniş bir yer kaplamıştı.

Duruşma sırasında aşağıdaki görselde de belirtildiği gibi en çok soru Robinhood’un CEO’su Vlad Tenev’e soruldu. 6 saat süren sanal duruşmanın kapanışında Kongre Üyesi Maxine Waters, GameStop olayını araştırmak üzere en az iki duruşmanın daha yapılacağını söyledi.

Duruşmada taraflara sorulan soru sayısı. Kaynak: The New York Times.

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar